588855-2026 - Vorankündigung – Direktvergabe
Schweden – Reparatur- und Wartungsdienste – Serviceavtal för reoler och reolmotorer på CBR
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Serviceavtal för reoler och reolmotorer på CBR
Beschreibung: Kontraktet avser serviceavtal angående skyddsventilerade objekt (reoler och reolmotorer) på CBR (Centrum för biomedicinska resurser) på Linköpings universitet. CBR innehar skyddsventilerade objekt som kräver årlig service och underhåll för att säkerställa en god arbetsmiljö för personalen samt för att upprätthålla goda förhållanden vid djurhållning. Efter genomförd marknadsundersökning avseende möjlig(a) leverantör(er) av aktuell servicetjänst för reolerna och reolmotorerna har LiU konstaterat att leverantören Opend Aps är den enda aktören på marknaden som kan tillhandahålla den efterfrågade servicen. LiU annonserade den 4 maj (2026) en RFI för att kontrollera om ytterligare leverantör/-er kan leverera tjänsten. Inga svar inkom på denna RFI-förfrågan. LiU avser därför att ingå ett fyraårigt servicekontrakt med Opend Aps avseende service av reolerna och reolmotorerna.
Interne Kennung: LiU-2025-05613
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000