2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare, verificare tehnică, asistență tehnică din partea proiectantului pe durata execuției lucrărilor și execuția lucrărilor de construcții-montaj aferente proiectului „Eficientizare energetică Școala Gimnazială Mircea Eliade”
Beschreibung: Servicii de proiectare, verificare tehnică, asistență tehnică din partea proiectantului pe durata execuției lucrărilor și execuția lucrărilor de construcții-montaj aferente proiectului „Eficientizare energetică Școala Gimnazială Mircea Eliade”. Contractul nu este împărțit pe loturi. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor stabilit de către autoritatea contractantă este de 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod complet tuturor solicitări de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. În măsura în care solicitările de clarificări sau informații suplimentare au fost adresate în termenul prevăzut în anunțul de participare, autoritatea contractantă va răspunde tuturor solicitărilor de clarificări în termenul stabilit prin documentația de atribuire. Prezenta procedură este inițiată cu clauză suspensivă Procedura de atribuire/achiziția este inițiată sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de încheierea contractului de finanțare, semnarea contractului făcându-se cu respectarea dispozițiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. Având în vedere dispozițiile Legii 98/2016 și HG nr. 395/2016 cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Contractantă precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin semnarea contractului de finanțare în cadrul PRSM 2021-2027 cu Agenţia pentru Dezvoltare Regională (ADR) Sud-Muntenia. În cazul în care, indiferent de motive, contractul de finanțare nu se va semna, Autoritatea Contractantă, după primirea notificării din partea Agenţiei pentru Dezvoltare Regională (ADR) Sud-Muntenia cu privire la neacordarea finanțării, își rezervă dreptul de a anula procedura de atribuire, în condițiile în care nu există o altă sursă de finanțare, în conformitate cu prevederile art. 212 alin (1) lit. c) teza 2 din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție publică. Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că Autoritatea Contractantă și/sau Agenţia pentru Dezvoltare Regională (ADR) Sud-Muntenia ce asigură finanțarea nu pot fi considerați răspunzători pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă Autoritatea Contractantă și/sau Agenţia pentru Dezvoltare Regională (ADR) Sud-Muntenia au fost notificați asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/a clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă. In aplicarea clauzei suspensive mentionate, in cazul in care decizia de finantare nu este emisa pana la data expirarii perioadei initiale de valabilitate a ofertei, Autoritatea Contractanta are dreptul de a solicita contractantului prelungirea perioadei de valabilitate a ofertelor si in mod corespunzator a garantiei de participare. Ofertantii au obligatia de a raspunde solicitarii in termenul indicat de Autoritatea Contractanta, respunsul negativ sau lipsa unui raspuns in termenul solicitat atrage imposibilitatea semnarii contractului, oferta respectiva fiind considerata retrasa, fara ca acest fapt sa atraga executarea garantiei de participare.
Interne Kennung: 38104/ 13.08.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Servicii de proiectare, verificare tehnică, asistență tehnică din partea proiectantului și execuția lucrărilor pentru obiectivul de investiții „Eficientizare energetică Școala Gimnazială Mircea Eliade” Proiectarea, verificarea tehnică, asistența tehnică din partea proiectantului și execuția lucrărilor de construcții-montaj pentru obiectivul de investiții „Eficientizare energetică Școala Gimnazială Mircea Eliade” se vor realiza în conformitate cu cerințele caietului de sarcini, documentația de avizare a lucrărilor de intervenții aprobată prin H.C.L. nr. 39/25.01.2024, oferta, respectiv propunerea tehnică și propunerea financiară, precum și cu prevederile contractuale și legale aplicabile în domeniul proiectării și execuției lucrărilor de construcții. Durata prestării serviciilor de proiectare și a execuției lucrărilor este de 12 luni. Asistența tehnică din partea proiectantului se asigură pe toată durata execuției lucrărilor, până la recepția la terminarea lucrărilor fără obiectiuni a obiectivului. Procedura de atribuire este inițiată sub incidența unei clauze suspensive, încheierea contractului fiind condiționată de asigurarea sursei de finanțare și de semnarea contractului de finanțare în cadrul Programului „South-Muntenia Energy Efficiency for Public Buildings Investment Programme”, din fonduri nerambursabile, buget de stat și buget local, în condițiile prevăzute în caietul de sarcini.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09331200 Photovoltaische Solarmodule/Solarzellen, 42520000 Lüftungsvorrichtungen, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 71315400 Gebäudeinspektion, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau, 71356200 Technische Hilfe