See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale vedrørende indkøb af Individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression
Beschreibung: Udbuddet vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression. Der er nærmere bestemt tale om psykologbehandling, hvor Region Syddanmark tilbyder, at patienten kan komme i psykologbehandling hos en privat psykolog, fx på grund af geografisk afstand til nærmeste regionsklinik. Region Syddanmark etablerer således en visitation, som praktiserende læger kan henvise til, samt en regionsklinik i hvert af regionens fire sundhedsråd. Regionsklinikkerne varetager alle typer behandlinger (gruppekonsultationer med fysisk fremmøde og over video samt individuelle konsultationer med fysisk fremmøde og over video samt forløb i Internetpsykiatrien). Udover behandling på regionsklinikkerne tilbyder regionen individuel behandling med fysisk fremmøde i det fleste af kommunerne i regionen med henblik på at sikre målgruppen behandling i geografisk nærhed af bopælen. Det er denne sidstnævnte individuelle behandling, som udbuddet omfatter. Udbuddet er opdelt i 17 delkontrakter. Én kontrakt for hver af de kommuner, hvor der skal etableres private behandlingstilbud. Ordregiver forventer, at kontraktstart vil være den 1. oktober 2026. Tilbudsgiver skal som en del af tilbuddet angive en konsultationspris. Denne pris må ikke overstige 950 kr. ekskl. moms.
Interne Kennung: 26/16667
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør kan afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85121270 Dienstleistungen von Psychiatern oder Psychologen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delkontrakt 1: Assens Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Assens Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 49 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 2-1
Menge: 1 649 Stück
Los: LOT-0002
Titel: Delkontrakt 2: Billund Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Billund Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 37 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 3-2
Menge: 1 243 Stück
Los: LOT-0003
Titel: Delkontrakt 3: Fredericia Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Fredericia Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 155 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 4-3
Menge: 5 207 Stück
Los: LOT-0004
Titel: Delkontrakt 4: Faaborg-Midtfyn Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Faaborg-Midtfyn Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 62 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 5-4
Menge: 2 076 Stück
Los: LOT-0005
Titel: Delkontrakt 5: Haderslev Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Haderslev Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 140 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 6-5
Menge: 4 684 Stück
Los: LOT-0006
Titel: Delkontrakt 6: Kerteminde Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Kerteminde Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 6 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 7-6
Menge: 192 Stück
Los: LOT-0007
Titel: Delkontrakt 7: Kolding Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Kolding Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 193 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 8-7
Menge: 6 467 Stück
Los: LOT-0008
Titel: Delkontrakt 8: Langeland Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Langeland Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 3 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 9-8
Menge: 100 Stück
Los: LOT-0009
Titel: Delkontrakt 9: Middelfart Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Middelfart Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 62 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 10-9
Menge: 2 072 Stück
Los: LOT-0010
Titel: Delkontrakt 10: Nordfyns Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Nordfyns Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 9 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 11-10
Menge: 305 Stück
Los: LOT-0011
Titel: Delkontrakt 11: Nyborg Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Nyborg Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 43 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 12-11
Menge: 1 443 Stück
Los: LOT-0012
Titel: Delkontrakt 12: Svendborg Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Svendborg Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 123 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 13-12
Menge: 4 121 Stück
Los: LOT-0013
Titel: Delkontrakt 13: Sønderborg Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Sønderborg Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 106 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 14-13
Menge: 3 554 Stück
Los: LOT-0014
Titel: Delkontrakt 14: Tønder Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Tønder Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 70 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 15-14
Menge: 2 346 Stück
Los: LOT-0015
Titel: Delkontrakt 15: Varde Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Varde Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 42 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 16-15
Menge: 1 396 Stück
Los: LOT-0016
Titel: Delkontrakt 16: Vejen Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Vejen Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 51 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 17-16
Menge: 1 709 Stück
Los: LOT-0017
Titel: Delkontrakt 17: Ærø Kommune
Beschreibung: Delkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Ærø Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 5 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung: 18-17
Menge: 174 Stück