589156-2025 - Planung
Dänemark – Kraftfahrzeuge – Leasing af køretøjer
Vorinformation oder eine regelmäßige nicht verbindliche Bekanntmachung nur zu Informationszwecken
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Leasing af køretøjer
Beschreibung: Ordregiver udbyder en rammeaftale med én leverandør på levering af køretøjer til operationel leasing. Ordregivers formål med udbuddet og Aftalen er: -At opnå kontante og administrative besparelser på anskaffelse og håndtering af bilflåden -At sikre kørende medarbejderes komfort og sikkerhed, idet der ønskes en bilflåde med højt sikkerheds- og komfortniveau -At understøtte Ordregivers miljøprofil, idet der ønskes en bilflåde med en grøn profil (så vidt muligt eldrevet) Aftalen omfatter levering af fabriksnye køretøjer til operationel leasing inkl. fuld service- og reparation, herunder indregistrering, service og vedligehold, skadeshåndtering, dækskifte samt øvrige ydelser i overensstemmelse med Aftalen og udbudsmaterialet. Køretøjerne under Aftalen fordeles på tre kategorier (nærmere beskrevet i udbudsmaterialet): oKategori 1: Kassevogn =< 3.250kg (el og diesel) oKategori 2: Kassevogn > 3.250kg (el og diesel) oKategori 3: Varevogn (kun el) Overgangen til leasing på den udbudte rammeaftale foregår løbende i takt med at eksisterende leasingaftaler udløber og køretøjerne skal udskiftes.
Interne Kennung: 560357
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34100000 Kraftfahrzeuge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34136200 Kastenwagen, 34113000 Fahrzeuge mit Allradantrieb, 34110000 Personenkraftwagen, 34136000 Lieferwagen