589514-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Kvalifikationsordning - Entrepriseydelser ifm. etablering af luft-til-vand varmepumper til/for Kredsløb
Bekanntmachung über das Bestehen eines Prüfungssystems - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKvalifikationsordning - Entrepriseydelser ifm. etablering af luft-til-vand varmepumper til/for Kredsløb
BeschreibungKvalifikationsordningens formål er at etablere en liste over kvalificerede entreprenører, som inden for forskellige kategorier kan levere entrepriseydelser for/til Kredsløb Transmission A/S (herefter benævnt: "Kredsløb") ifm. etablering af luft-til-vand varmepumper. Dvs. med kvalifikationsordningen får Kredsløb en forud kvalificeret (”forhåndsgodkendt”) gruppe af leverandører at vælge fra ifm. Kredsløbs senere udbud vedr. entrepriseydelser ifm. etablering af luft-til-vand varmepumper. Med denne bekendtgørelse inviterer Kredsløb potentielle ansøgere til at ansøge om optagelse på kvalifikationsordningen. Kvalifikationsordningen er opdelt i fire kategorier: 1) Teknik-entrepriser 2) Bygnings-entrepriser 3) Elforsyning-entrepriser 4) VAK-entrepriser Det er muligt at søge om optagelse i kvalifikationsordningen ift. en, flere eller alle de fire kategorier. Kvalifikationsordningen er tidsubegrænset og den udløber først på det tidspunkt, hvor Kredsløb vælger at lade kvalifikationsordningen ophøre (i Kredsløbs udbudssystem ("Ethics") skal der angives en udløbsdato, for at ansøgere kan tilmelde sig "udbuddet" og indsende ansøgning om optagelse - derfor er der i Kredsløbs udbudssystem indsat en fiktiv udløbsdato "31-12-2099 23:59"). Der kan i hele kvalifikationsordningens løbetid indsendes en anmodning om at blive omfattet af ordningen, ligesom der løbende kan optages nye entreprenører på ordningen. Kredsløb er ikke forpligtet til at anvende kvalifikationsordningen, men kan vælge at anvende denne i forbindelse med indkøb omfattet af kvalifikationsordningen. Optagelse på kvalifikationsordningen er ikke ensbetydende med, at entreprenøren er garanteret opgaver eller invitationer til at deltage i de udbud, som Kredsløb måtte afholde i henhold til kvalifikationsordningen. Optagelse på kvalifikationsordningen betyder således, at entreprenøren kan, men ikke nødvendigvis, vil, blive inviteret til at deltage i et eller flere af de udbud, som Kredsløb måtte afholde i henhold til kvalifikationsordningen. Optagne entreprenører kan kun blive indbudt til udbud inden for den/de kategorier, hvor entreprenøren er optaget. Kredsløb vil ved de konkrete udbud, som afholdes i henhold til kvalifikationsordningen, tage stilling til kriterier for tildeling af de enkelte kontrakter samt kontraktens vilkår.
VerfahrensartSonstiges zweistufiges Verfahren
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
TitelKategori 1: Teknik-entrepriser
BeschreibungLevering af teknikanlæg (dvs. energioptagere, kompressor, pumper, vekslere, el/SRO m.m.) ifm. etablering af luft-til-vand varmepumpeanlæg. Kredsløb planlægger konkret at bruge kvalifikationsordningen til indkøb af følgende teknik-entrepriser ifm. Kredsløbs etablering af en række luft-til-vand-varmepumpeanlæg på 3 lokationer i Kredsløbs forsyningsområde inden 2030 (”LVVP-projektet”): Kredsløb forventer at gennemføre 4 udbud af teknik-entrepriser. 3 af teknik-udbuddene vil omhandle levering af 2 x 20 MW teknikanlæg, mens det sidste teknik-udbud vil omhandle levering af 1 x 20 MW teknikanlæg (dvs. i alt vil de fire teknikudbud omhandle etablering af 140 MW varmeproduktion fra varmepumper). Hver teknik-entreprise omfatter projektering, levering, opførelse og idriftsættelse af fuldt færdigt luft-til-vand varmepumpeanlæg til tilslutning på fjernvarmenettet og inkluderer følgende hoveddiscipliner: • Maskininstallationer • Rørinstallationer • Højspændingsanlæg • Elinstallationer • Signaludveksling med Kredsløbs overordnede SRO-anlæg Luft-til-vand varmepumpeanlæggene skal etableres i nyopførte teknikbygninger (jf. beskrivelsen ift. kategori 2 omkring bygnings-entrepriser ifm. LVVP-projektet). Ovenstående beskrivelse af forventede entrepriser ifm. LVVP-projektet er vejledende og udelukkende angivet som indikator på antallet og omfanget af de entrepriser, der konkret forventes gennemført på kvalifikationsordningen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42511110 Wärmepumpen, 42533000 Teile von Wärmepumpen, 45251200 Bau von Heizzentralen, 45331100 Installation von Zentralheizungen
LosLOT-0002
TitelKategori 2: Bygnings-entrepriser
BeschreibungLevering af bygning, fundamenter mv., herunder anlægsarbejder, ifm. etablering af luft-til-vand varmepumpeanlæg. Kredsløb planlægger konkret at bruge kvalifikationsordningen til indkøb af følgende bygnings-entrepriser ifm. Kredsløbs etablering af en række luft-til-vand-varmepumpeanlæg på 3 lokationer i Kredsløbs forsyningsområde inden 2030 (”LVVP-projektet”): Kredsløb forventer at gennemføre 3 udbud af bygnings-entrepriser – svarende til ét bygnings-udbud for hver af de tre lokationer, hvor Kredsløb forventer at etablere luft-til-vand-varmepumpeanlæg. Der skal bygges erhvervsbygninger til energiproduktions-anlæg. Bygningerne vil skulle være mellem 1500 m2 og 3000 m2. Størrelsen og indretningen af bygningerne afhænger af, hvilken teknik der bliver valgt til luft-til-vand varmepumpeanlægget. Pr. luft-til-vand varmepumpeanlæg skal der bygges industrihal (10 – 12 meter høj), fundamenter til energioptagere (ca. 7000 m2 pr. luft-til-vand varmepumpeanlæg), fundamenter til transformerstation, tilkørselsvej og regnvandsbassiner. Ovenstående beskrivelse af forventede entrepriser ifm. LVVP-projektet er vejledende og udelukkende angivet som indikator på antallet og omfanget af de entrepriser, der konkret forventes gennemført på kvalifikationsordningen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45213000 Bauarbeiten für kommerzielle Gebäude, Lagerhallen und Industriegebäude, Bauten in Verbindung mit dem Transportwesen, 45213250 Bauarbeiten für Industriebauten, 45223000 Bau von Konstruktionen und baulichen Anlagen, 45232142 Bau von Wärmeübertragungsanlagen, 45251000 Bauarbeiten für Kraftwerke und Heizkraftwerke, 45251200 Bau von Heizzentralen, 45251250 Bau von Fernheizzentralen, 45450000 Sonstige Baufertigstellungsarbeiten
LosLOT-0003
TitelKategori 3: Elforsyning-entrepriser
BeschreibungLevering af komplette 60 kV udendørs åbne anlæg og 10kV indendørs lukket anlæg ifm. etablering af luft-til-vand-varmepumpeanlæg. Kredsløb planlægger konkret at bruge kvalifikationsordningen til indkøb af følgende elforsynings-entrepriser ifm. Kredsløbs etablering af en række luft-til-vand-varmepumpeanlæg på 3 lokationer i Kredsløbs forsyningsområde inden 2030 (”LVVP-projektet”): Kredsløb forventer at gennemføre 3 udbud af elforsyning-entrepriser – svarende til ét elforsyning-udbud for hver af de tre lokationer, hvor Kredsløb forventer at etablere luft-til-vand-varmepumpeanlæg. Elforsyning-entreprisen omfatter levering af komplette 60 kV udendørs åbne anlæg og 10kV indendørs lukket anlæg. Anlæggene kan bestå af følgende: • 60 kV komplet transformerfelter inkl. 60/10kV transformer, SF6-fri effektafbryder, adskiller og jordslutter inkl. spærring og signaler samt CT- og VT’er. Styre- og manøvretavler. • 60 kV komplet kabelfelter. • 10 kV komplet SF6-fri primære fordelingsanlæg. • Bygning til 10 kV‑anlæg og SRO. • Komplet beregning, projektering inkl. dokumentation samt montage af hele anlægget inklusive stål, fundament og SAT test. Ovenstående beskrivelse af forventede entrepriser ifm. LVVP-projektet er vejledende og udelukkende angivet som indikator på antallet og omfanget af de entrepriser, der konkret forventes gennemført på kvalifikationsordningen.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31000000 Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung, 45232200 Arbeiten in Verbindung mit Starkstromleitungen, 45232220 Bau von Unterwerken, 45232221 Umspann-Unterstation, 71323100 Planung von Stromversorgungssystemen
LosLOT-0004
TitelKategori 4: VAK-entrepriser
BeschreibungLevering af varmeakkumuleringstanke ifm. etablering af luft-til-vand-varmepumpeanlæg. Kredsløb planlægger konkret at bruge kvalifikationsordningen til indkøb af følgende VAK-entrepriser ifm. Kredsløbs etablering af en række luft-til-vand-varmepumpeanlæg på 3 lokationer i Kredsløbs forsyningsområde inden 2030 (”LVVP-projektet”): Kredsløb forventer at gennemføre 2 - 3 udbud af VAK-entrepriser omfattende de tre lokationer, hvor Kredsløb forventer at etablere luft-til-vand-varmepumpeanlæg. Tankstørrelser for de tre lokationer er: • Anlæg 1: 3 stk. åbne varmeakkumuleringstanke med nettovolumen á 3.000 - 4.000 m³ • Anlæg 2: 2 stk. åbne varmeakkumuleringstanke med nettovolumen á ca. 19.000 m³ • Anlæg 3: 2 stk. åbne varmeakkumuleringstanke med nettovolumen á ca. 25.000 m³ Ovenstående beskrivelse af forventede entrepriser ifm. LVVP-projektet er vejledende og udelukkende angivet som indikator på antallet og omfanget af de entrepriser, der konkret forventes gennemført på kvalifikationsordningen.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44600000 Tanks, Sammelbehälter und Container; Heizkörper und Heizkessel für Zentralheizungen, 45223000 Bau von Konstruktionen und baulichen Anlagen, 45223100 Zusammenbau von Metallkonstruktionen, 45223200 Bauliche Anlagen, 45251000 Bauarbeiten für Kraftwerke und Heizkraftwerke