589538-2026 - Wettbewerb
Finnland – Softwarepaket und Informationssysteme – Hakupalvelu vero.fi -sivustolle, käyttöönotto sekä tuki- ja ylläpitopalvelu
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Hakupalvelu vero.fi -sivustolle, käyttöönotto sekä tuki- ja ylläpitopalvelu
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Verohallinnon verkkopalveluiden SaaS-hakupalvelu, palvelun tekninen käyttöönotto sekä ratkaisun tuki- ja ylläpitopalvelut. Hankittava hakupalvelu liitetään Verohallinnon nykyiseen verkkopalvelukokonaisuuteen, joka koostuu Vero.fi-pääsivustosta ja siihen liittyvistä muista julkisista sivustoista. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteellä "Hankinnan kohteen kuvaus".
Interne Kennung: VH/1178/02.10.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintaan sovelletaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Tarjouspyyntöasiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Hankintayksiköllä on oikeus keskeyttää hankintamenettely osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (Hankintalain 125 §). Hankintayksiköllä on oikeus olla hyväksymättä yhtäkään annetuista tarjouksista perustellusta syystä. Jos hankinnasta on tehty valitus markkinaoikeuteen, hankintayksikkö voi järjestää hankinnan väliaikaisesti, jollei hankintaa voida sen luonteen vuoksi lykätä markkinaoikeuden käsittelyn ajaksi (Hankintalain 153 §). Hankintayksikkö ei suorita korvausta tarjoajille tarjouksen laatimisesta tai osallistumisesta hankintamenettelyyn. Hankintayksikkö ei suorita korvausta tarjoajille mahdollisten tuotteiden mallikappaleiden valmistamisesta ja/tai toimittamisesta, eikä mallikappaleita palauteta. HANKINTAMENETTELYN VAIHEET: 1) Tarjouspyynnön julkaisu 2) Lisätietokysymysten käsittely 3) Tarjousten vastaanotto 4) Tarjousten avaaminen tarjousajan päätyttyä 5) Tarjoajien soveltuvuuden tarkistaminen [sekä mahdollisten poissulkemispäätösten laatiminen] 6) Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen 7) Tarjousten vertailu 8) Mahdollisten voittajan soveltuvuutta koskevien todistusten ja selvitysten pyytäminen ja tarkistaminen 9) Hankintapäätöksen laatiminen ja tiedoksianto 10) Oikaisuvaatimus-, valitus- ja odotusaika 11) [Mahdollinen hankintaoikaisu- tai valitusprosessi ja muut toimenpiteet kuten hankinnan väliaikainen järjestäminen] 12) Hankintasopimuksen viimeistely ja allekirjoittaminen 13) Sopimuksen voimaantulo Esitetty kulku on hankintayksikön sitoumukseton ja alustava arvio hankintamenettelyn vaiheistuksesta. Mikäli tarjouskilpailussa saadaan vain tarjouksia, jotka eivät vastaa tarjouspyyntöä, tai jos tarjouksia ei voida hyväksyä, hankintayksikkö voi siirtyä suoraan neuvottelumenettelyyn ilman uuden hankintailmoituksen julkaisemista. Tällöin neuvottelumenettelyyn otetaan mukaan kaikki ne tarjoajat, jotka täyttävät asetetut vähimmäisvaatimukset ja jotka ovat edeltävässä menettelyssä tehneet muotovaatimusten mukaisen tarjouksen. Verohallinto varaa itselleen hankintalain 35 §:n 2. momentissa tarkoitetulla tavalla oikeuden vertailla ja valita alustavan tarjouksen perusteella sopimustoimittajan ilman neuvotteluja.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000