589689-2026 - Wettbewerb
Finnland – Post- und Fernmeldedienste – Digitaalinen postipalvelu
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Digitaalinen postipalvelu
Beschreibung: Lapin hyvinvointialueen tavoitteena on digitalisoida ja automatisoida postitusprosesseja ja saavuttaa siten säästöjä sekä henkilöstöresurssien käytössä että postituskustannuksissa. Hankinnan kohteena on monikanavainen sähköinen kirjeenlähettämisen palvelu, joka tarjoaa monipuoliset lähettämisen ja vastaanottamisen vaihtoehdot. Monikanavaisuudella tarkoitetaan lähettämisen osalta esimerkiksi tulostinajuriominaisuutta, verkkoportaalia ja avoimia rajapintoja. Vastaanottamisessa monikanavaisuudella tarkoitetaan kirjeiden toimittamista sähköisiin jakelukanaviin tai perinteisenä kirjeenä tulostettuna, kuoritettuna ja vastaanottajalle saakka toimitettuna. Hankittavaan kokonaisuuteen sisältyy: 1. Sähköinen kirjepalvelu (SaaS=Software as a service) sisältäen järjestelmän ohjelmistopalveluna, sisältäen kaikki tarvittavat ohjelmistot ja ajurit 2. Fyysisten kirjeiden tulostus,- kuoritus- ja postituspalvelu 3. SaaS-palvelun käyttöönotto ja sovitus tilaajan tarpeisiin ja ympäristöön 4. Järjestelmän tuki- ja ylläpitopalvelut 5. Järjestelmän tai palvelun jatkokehitys- ja asiantuntijapalvelut. Hankinta kilpailutetaan kolmen vuoden määräaikaiseksi sopimuskaudeksi. Hankintaan sisältyy optiona mahdollisuus jatkaa hankintaa toistaiseksi voimassa olevana määräaikaisen sopimuskauden jälkeen. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä 6 "Hankinnan kohteen kuvaus".
Interne Kennung: LAPHA/6406/02.08.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta toteutetaan avoimella menettelyllä. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä missä tahansa hankintamenettelyn vaiheessa (hankintalaki 125 §). Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousten käsittelyn menettelyvaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1) Avaa tarjoukset 2) Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3) Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4) Vertailee tarjoukset 5) Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi 6) Tekee hankintasopimuksen. Hankintasopimus syntyy vasta osapuolten välisen kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Hankintasopimus tehdään tarjouspyynnön liitteenä olevan sopimusluonnoksen mukaisesti.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 64000000 Post- und Fernmeldedienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 79571000 Postversand
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Tilaaja pidättää oikeuden laajentaa sopimusta, mikäli se perustuu hankintamenettelyn aikana tiedossa olleisiin ja hankinta-asiakirjoissa mainittuihin sopimusehtoihin tai niiden muuttamista koskeviin ehtoihin, niiden rahallisesta arvosta riippumatta, ja nämä ehdot ovat selkeät, täsmälliset ja yksiselitteiset, eivätkä ne muuta hankintasopimuksen yleistä luonnetta (1397/2016, 14 luku, 136 §, 2 mom., 1 kohta); tai mikäli alkuperäisen sopimuskumppanin on tarpeen suorittaa lisätöitä tai -palveluja taikka ylimääräisiä tavarantoimituksia, jotka eivät sisältyneet alkuperäiseen sopimukseen, ja jos sopimuskumppanin vaihtaminen ei ole mahdollista taloudellisista tai teknisistä syistä ja aiheuttaisi merkittävää haittaa tai kustannusten merkittävää päällekkäisyyttä hankintayksikölle (1397/2016, 14 luku, 136 §, 2 mom., 2 kohta).
2. Procedure
Procedure
Title: Digitaalinen postipalvelu
Internal identifier: LAPHA/6406/02.08.01/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Additional nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 64000000 Postal and telecommunications services
Additional classification (cpv): 48000000 Software package and information systems, 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support, 79571000 Mailing services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options: