See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Projektkonkurrence - Ny bygning på NEXT Campus Nørrebro
Beschreibung: NEXT Uddannelse København ønsker i de kommende år at udvikle Campus Nørrebro beliggende på Rebslagervej 11 på Nørrebro, matrikel 6 ev. Dette sker i samarbejde med A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal, der således har bevilliget fondsmidler til, at NEXT Uddannelse København kan få realiseret et nyt, moderne erhvervs- og studiefagligt hus med arbejdstitlen NEXT Praksisakademi på Campus Nørrebro, hvorved der sættes gang i en proces, der inkluderer hele campus. Dette er også årsagen til, at det er A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal, der er konkurrenceudskriver. Totalrådgivningskontrakten indgås med NEXT Uddannelse København. NEXT Praksisakademi på Campus Nørrebro skal indfri visionen om et rigt studie- og læringsmiljø og et levende campus – også efter skoletid. NEXT Praksisakademi på Campus Nørrebro skal være hjertet af Campus Nørrebro. Projektkonkurrencen har til formål at udforske og udvikle potentialet for udformningen af et fremtidigt fagligt fyrtårn, der kombinerer attraktive ungemiljøer med høj faglighed i fremtidens læringsrum. Samtidig er det afgørende, at NEXT Praksisakademi på Campus Nørrebro fungerer som en katalysator for en helhedsorienteret udvikling af Campus Nørrebro. NEXT Uddannelse København er den største ungdomsuddannelsesinstitution i hovedstadsområdet med cirka 6.900 årselever hvert skoleår, og mere end 800 årsværk fordelt på 13 adresser. NEXT Uddannelse København udbyder i dag et væld af forskellige uddannelser, fra gymnasiale uddannelser til erhvervsuddannelser, herunder eux, efteruddannelseskurser, 10. klasse samt brobygningsaktiviteter for udskolingselever i folkeskolen. NEXT Uddannelse København er dermed knudepunkt for mange forskellige fagligheder, uddannelsesniveauer og aldersgrupper. Grundlaget for al udvikling på NEXT Uddannelse København er de tre pejlemærker: • At tænke og agere bæredygtigt. • At skabe en eksperimenterende og meningsfuld læringskultur. • At sikre kompetencer til at udvikle fremtidens samfund. Projektkonkurrencen omhandler opførelsen af NEXT Praksisakademi på Campus Nørrebro, der er en ny bygning i tilknytning til den eksisterende bebyggelse på NEXT Campus Nørrebro, samt indretning af de nære udearealer. NEXT Praksisakademi på Campus Nørrebro skal rumme: Læringsområder, herunder værksteder, makerspaces, multifunktionelle teorilokaler og samarbejdsrum. Fællesområder, herunder studiemiljøer, café, auditorium samt indgangs- og fordelingsområder. Udeområder, herunder ankomstzone udenfor bygningen, samt områder på terræn og tagflader til faglige og sociale aktiviteter. NEXT Praksisakademi på Campus Nørrebro skal kunne certificeres til DGNB Guld. Projektkonkurrencen gennemføres som en lukket projektkonkurrence med forudgående prækvalifikation med mulighed for at tildele totalrådgivningskontrakten til vinderen af projektkonkurrencen ved gennemførelse af et udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse, jf. udbudslovens § 82. Der vil således indledningsvist i projektkonkurrencen ske en prækvalifikation, hvor de fire (4) bedst egnede ansøgere vil blive opfordret til at udarbejde et konkurrenceforslag. Der vil som en del af projektkonkurrencen ligeledes blive efterspurgt et overordnet bud på den samlede landskabelige plan for hele campusområdet. Programmeret nettoareal for nybyggeriet er omkring 4.600 m2. Projektkonkurrencen offentliggøres 12. december 2025 og gennemføres i perioden 10. februar 2025 til 9. maj 2025. Når vinderen af projektkonkurrencen er udpeget, overgås til udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse, jf. udbudslovens § 82, og tjenesteydelseskontrakten om totalrådgivning vil blive tildelt på baggrund heraf. Tjenesteydelseskontrakten om totalrådgivning er vedlagt som en del af det samlede konkurrencemateriale. Værdien af tjenesteydelseskontrakten om totalrådgivning forventes at være ca. 19 mio. kr. ekskl. moms, hvortil kommer eventuelt yderligere honorar ved tilvalg af optioner på ca. 6,15 mio. kr. ekskl. moms. Der vil ikke i løbet af tjenesteydelseskontraktens løbetid ske en indeksering af honoraret. Tjenesteydelseskontrakten om totalrådgivning vil løbe fra kontraktindgåelse (forventet Q2 2025) frem til aflevering og ibrugtagning af det færdige byggeri (forventet Q1 2029). Entreprisekontrakten for opførelsen af NEXT Praksisakademi på Campus Nørrebro forventes udbudt i hoved- eller storentreprise med mulighed for tidlig inddragelse af entreprenør. Den økonomiske ramme for NEXT Praksisakademi på Campus Nørrebro er ca. 155 mio. kr. ekskl. moms. Den økonomiske ramme omfatter egenfinansiering fra NEXT Uddannelse København og bevillig fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal og dækker over håndværkerudgifter vedrørende alle bygnings- og anlægsarbejder, inkl. vinterforanstaltninger, byggeplads og pulje til uforudsete omkostninger. De fire (4) ansøgere, der prækvalificeres og dermed opfordres til at udarbejde et konkurrenceforslag, vil hver modtage et vederlag på 250.000 kr. ekskl. moms, forudsat at der rettidigt afleveres et konditionsmæssigt konkurrenceforslag i overensstemmelse med konkurrenceprogrammet. Vederlaget kan faktureres umiddelbart efter offentliggørelsen af projektkonkurrencens vinder. Eventuelle rejseudgifter refunderes ikke.
Interne Kennung: Projektkonkurrence - Ny bygning på NEXT Campus Nørrebro
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Projektkonkurrencen gennemføres i henhold til udbudslovens §§ 84-92 som en lukket projektkonkurrence, hvor de fire (4) bedst egnede ansøgere vil blive prækvalificeret og opfordret til at udarbejde et konkurrenceforslag. Når vinderen af projektkonkurrencen er udpeget, overgås til udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse, jf. udbudslovens § 82, og tjenesteydelseskontrakten om totalrådgivning vil blive tildelt på baggrund heraf. Konkurrenceforslagene afleveres og bedømmes anonymt. For at ansøge om prækvalifikation skal der gives oplysning om: 1) Firmaoplysninger (firmanavn, adresse, CVR.nr., telefonnummer samt e-mailadresse på kontaktperson hos ansøger) 2) Økonomiske nøgletal (soliditetsgrad og egenkapital) 3) Referencer (referencer der dokumenterer erfaring med tilsvarende eller sammenlignelige opgaver). De landskabs- og ingeniørkompetencer, som ansøger vælger at tilknytte som rådgivere, er ikke indeholdt som en del af prækvalifikationsansøgningen. De fire (4) ansøgere, der prækvalificeres og opfordres til at udarbejde et konkurrenceforslag, skal erklære, at de landskabs- og ingeniørkomptencer, som hvert konkurrenceteam anvender til udarbejdelsen af konkurrenceforslaget, lever op til de krav, der fremgør af bilaget "Kompetencekrav til underrådgivere". Tidsplanen for processen for prækvalifikation er således: - Projektkonkurrencen bekendtgøres torsdag d. 12. december 2024. - Frist for spørgsmål til prækvalifikationen er mandag d. 13. januar 2025. - Frist for aflevering af anmodning om deltagelse er torsdag d. 23. januar 2025 - kl. 12.00. - Svar til deltagerne om udvælgelse forventes udsendt fredag d. 7. februar 2025. Tidsplanen for processen for konkurrencen er således: - Projektkonkurrencen forventes udskrevet mandag d. 10. februar 2025 – kl. 12:00. - Besigtigelse (NEXT) er mandag d. 24. februar 2025 – kl. 10:00-12:00. - Frist for spørgsmål til projektkonkurrencen er onsdag d. 23. april 2025. - Afleveringsfrist for konkurrenceforslag senest fredag d. 9. maj 2025 – kl.12:00. - Orientering om udpegning af vinder forventet primo juni 2025. Der tages forbehold for at ændre ovenstående tidsplaner. Bedømmelseskomitéen vil bestå af repræsentanter fra både A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal, NEXT Uddannelse København samt fagdommere og vil bestå af følgende personer: - Mads Lebech, Direktør, A.P. Møller Fonden, formand for bedømmelseskomiteen. - Ole Heinager, administrerende direktør, NEXT Uddannelse København - Jens-Ole Nielsen, bestyrelsesformand, NEXT Uddannelse København - Michael Jonsen, A.P. Møller Fonden, fondsrådgiver, arkitekt. - 2 arkitekt fagdommere (navne oplyses ved opstart konkurrence) Der kan desuden tilknyttes nødvendige rådgivere for bedømmelseskomiteen efter behov. Bedømmelseskomiteens sekretær: Pernille S. Tørning, arkitekt, indehaver, STRUKTUR.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000