589808-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Brennstoffe auf Holzbasis – EU-udbud vedrørende køb af grov biomasse til Nordværk Affaldsenergis energianlæg i Hjørring
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU-udbud vedrørende køb af grov biomasse til Nordværk Affaldsenergis energianlæg i Hjørring
BeschreibungNordværk I/S er et affaldsfællesskab, som er ejet af syv nordjyske kommuner: Hjørring, Brønderslev, Jammerbugt, Mariagerfjord, Rebild, Læsø og Aalborg. Nordværk I/S er blandt andet ansvarlig for affaldsindsamling fra 450.000 borgere og driften af genbrugspladser i Hjørring Kommune, Aalborg Kommune, Brønderslev Kommune, Rebild Kommune og Jammerbugt Kommune, ligesom Nordværk I/S varetager en række øvrige aktiviteter såsom drift af deponier og miljøanlæg, farligt affald samt håndtering af klinisk risikoaffald og patologisk affald. Nordværk I/S ejer desuden Nordværk Affaldsenergi. Nordværk Affaldsenergi varetager drift af energianlæg i Hjørring og Aalborg. Nordværk Affaldsenergi har løbende behov for at indkøbe grov biomasse, som Nordværk Affalds-energi anvender som brændsel til sine energianlæg i Aalborg og Hjørring. Nordværk har i løbet af første halvdel af 2026 gennemført EU-udbud vedrørende køb af grov biomasse. Dette EU-udbud var opdelt i tre delaftaler á 5000 ton grov biomasse. Nordværk Affaldsenergi har efterfølgende vurderet, at der er behov for at indgå endnu en aftale vedrørende levering af yderligere 5000 ton grov biomasse om året. Nordværk Affaldsenergi udbyder derfor aftale vedrørende køb af 5000 grov biomasse om året (som herefter benævnes ”Kontrakten”). Kontrakten vedrører udelukkende grov biomasse, som skal leveres til Nordværk Affaldsenergis energianlæg i Hjørring (Miljøvej 7, 9800 Hjørring). Den grove biomasse skal – som udgangspunkt – leveres direkte i affaldssiloen. Kontrakten træder i kraft ved dennes underskrift. Kontrakten vil dog tidligst træde i kraft den 1. januar 2027. Kontrakten er opdelt i to delaftaler: •Delaftale 1 – Levering af 1500 ton grov biomasse om året •Delaftale 2 – Levering af 3500 ton grov biomasse om året Den/de vindende tilbudsgiver(e) skal herefter leverer grov biomasse i henhold til den leveringsplan, som er beskrevet i Appendiks C – Nordværk Affaldsenergis forventede behov for levering af grov biomasse, det vil sige fra og med januar 2027. Kontrakten udløber herefter – som udgangspunkt - den 31. juli 2030. Kontrakten kan dog forlænges af to omgange á hver to års varighed. Leveringsplan-, leveringstidspunkter mv. skal løbende aftales mellem Nordværk Affaldsenergi og den vindende tilbudsgiver. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter Europa-Parlamentets og Rådets direktiv af 26. februar 2014 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester og om ophævelse af direktiv 2004/17EF (herefter benævnt ”Forsyningsvirksomhedsdirektivet”). Tilbudsgiver har mulighed for at afgive tilbud på én eller begge delaftaler. Nordværk Affaldsenergi foretager særskilte evalueringer af tilbudsgivernes tilbud på de enkelte delaftaler. Tilbudsgiver kan således få tildelt ingen, én eller begge af delaftaler. Nordværk Affaldsenergi har besluttet, at Kontrakten ikke skal opdeles i yderligere delaftaler end beskrevet ovenfor. Dette er begrundet i, at det er Nordværk Affaldsenergis vurdering, at en yderligere opdeling i delaftaler vil medføre, at de enkelte delaftaler har en så lav værdi, at dette ikke vurderes attraktivt for markedet. Derudover har Nordværk Affaldsenergi vurderet, at det – af koordinerings- og kontrakstyringsmæssige hensyn – ikke er hensigtsmæssigt, såfremt Kontrakten opdeles i yderligere delaftaler. Det bemærkes dog, at Nordværk Affaldsenergi i forvejen har gennemført et EU-udbud vedrørende levering af 15.000 ton grov biomasse om året. Dette EU-udbud var opdelt i tre delaftaler.
Interne Kennung784914
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter Europa-Parlamentets og Rådets direktiv af 26. februar 2014 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester og om ophævelse af direktiv 2004/17EF (herefter benævnt ”Forsyningsvirksomhedsdirektivet”). Tilbudsgiver har mulighed for at afgive tilbud på én eller begge delaftaler. Nordværk Affaldsenergi foretager særskilte evalueringer af tilbudsgivernes tilbud på de enkelte delaftaler. Tilbudsgiver kan således få tildelt ingen, én eller begge af delaftaler.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09111400 Brennstoffe auf Holzbasis
Zusätzliche Einstufung (cpv): 03413000 Brennholz, 03417000 Holzschnitzel
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1 - Levering af 1500 ton grov biomasse om året
BeschreibungDelaftale 1 omhandler levering af 1500 ton grov biomasse om året.
Interne Kennung784915
Menge1 500 Tonnen
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2 - Levering af 3500 ton grov biomasse om året
Interne Kennung784916
Menge3 500 Tonnen