See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Frivillig forudgående gennemsigtighed vedr. anskaffelse af røgdykkerskabe
Beschreibung: FMI har anskaffet nyt røgdykkerudstyr til anvendelse på samtlige af Søværnets skibe. Udstyret skal opbevares i dertil indrettede skabe om bord på skibene. De eksisterende skabe har imidlertid ikke tilstrækkelig kapacitet til at rumme det nye udstyr. Søværnets skibe er i henhold til den internationale konvention om sikkerhed for menneskeliv på søen (SOLAS) underlagt krav om, at røgdykkerudstyr skal være monteret om bord som forudsætning for sejlads, og skibene pålægges sejlforbud, hvis kravet ikke er opfyldt. Nye specialfremstillede skabe til opbevaring af udstyret er derfor en forudsætning for opretholdelse af sejlads og operativ indsættelse. FMI har derfor behov for at indkøbe 250 stk. specialdesignede røgdykkerskabe, som skal tilpasses de respektive placeringer om bord på skibene. Indkøbet er af operativt påtrængende karakter, nødvendiggjort af den nuværende sikkerhedspolitiske situation. Væsentlige sikkerhedsinteresser nødvendiggør, at Forsvaret lægger en ordre hos en virksomhed, der hurtigst muligt kan levere de nødvendige røgdykkerskabe, da leveringstiden er afgørende for opretholdelsen af Søværnets operative kapacitet. Overholdelse af almindelige udbudsprocedurer risikerer at føre til et sejlforbud, hvilket udgør en uacceptabel operativ risiko, idet Søværnet til enhver tid er forpligtet til at opretholde operative skibe, og idet denne forpligtelse er særligt kritisk henset til den nuværende sikkerhedspolitiske situation. På den baggrund har FMI optaget forhandlinger med Cubic-Modulsystem A/S, CVR-nr. 57817712 ("Cubic-Modulsystem"), om levering af specialdesignede røgdykkerskabe hurtigst muligt. FMI agter at indgå kontrakt med Cubic-Modulsystem om anskaffelse af 250 stk. specialdesignede røgdykkerskabe. Kontrakten vil ikke blive indgået før udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter offentliggørelsen af denne bekendtgørelse. FMI vurderer, at der ikke findes et rimeligt alternativ, og at den direkte tildeling er hjemlet i udbudslovens § 23, nr. 3.
Interne Kennung: 4044026
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39122100 Vorratsschränke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34930000 Seetechnische Ausrüstung
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 250 Stück