589958-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Bauarbeiten für Eisenbahnlinien – Proiectare și Execuție lucrări aferente obiectivului de investiţii „MODERNIZAREA INFRASTRUCTURII FEROVIARE DIN PORTUL CONSTANȚA - ETAPA I, VALU LUI TRAIAN”
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Proiectare și Execuție lucrări aferente obiectivului de investiţii „MODERNIZAREA INFRASTRUCTURII FEROVIARE DIN PORTUL CONSTANȚA - ETAPA I, VALU LUI TRAIAN”
Beschreibung: Compania Naţională de Căi Ferate „CFR”- SA a finalizat studiul de fezabilitate pentru proiectul ”MODERNIZAREA INFRASTRUCTURII FEROVIARE DIN PORTUL CONSTANȚA”. Proiectul se afla în prezent în etapa de pregatire documentaţie achiziţie proiectare şi execuție şi, respectiv, consultanţă şi supervizare a lucrărilor. Lucrările aferente obiectivului de investiție „MODERNIZAREA INFRASTRUCTURII FEROVIARE DIN PORTUL CONSTANȚA - ETAPA I, VALU LUI TRAIAN” constau în proiectarea și execuția lucrărilor în conformitate cu legislația și reglementările tehnice în vigoare. Investiția este considerată ca o etapă inițială pentru a asigura interoperabilitatea Coridorului Rin - Dunăre pe teritoriul României, conducând la o legătură mai eficientă cu rețeaua feroviară din centrul și sud-estul Europei. Portul Constanța este portul principal al României și principalul nod de acces maritim al Coridorului Rin - Dunăre. Zona portuară, inclusiv infrastructura feroviară CFR din interiorul portului, este legată de sistemul feroviar național și de rețeaua centrală TEN-T. Ca parte a rețelei CNCF ”CFR”-SA, infrastructura feroviară din Portul Constanța trebuie să respecte cerințele directivelor europene privind implementarea spațiului unic european. Administrativ, liniile de cale ferată din Portul C-ta, sunt situate pe raza Sucursalei Regionale CF Constanța – CNCF „CFR” SA. Obiectivul general este îmbunătățirea competitivității economice a României prin dezvoltarea infrastructurii de transport care facilitează integrarea economică în UE, contribuind astfel la dezvoltarea pieței interne, cu scopul de a crea condițiile pentru creșterea volumului investițiilor, promovarea transportului durabil și a conexiunii în rețeaua de căi ferate europene. Grupa de așteptare are rol de garare/depozitare a trenurilor destinate stațiilor Constanța Port Zona A, Constanța Port Zona B, Constanța Port Mol V, Agigea Nord și Constanța Port Terminal Ferry Boat, pentru care nu a sosit nava la operare. Realizarea acestei grupe de așteptare va degreva substanțial liniile de primire-expediere din stațiile c.f. din Portul Constanța de trenurile care așteaptă să intre la front. Achiziția are ca scop proiectarea și execuția lucrărilor aferente obiectivului de investiții „Modernizarea infrastructurii feroviare din Portul Constanța - Etapa I, Valu lui Traian”, în vederea aducerii infrastructurii de cale ferată la un nivel care să corespundă prevederilor și cerințelor Master Planului General de Transport al României, Regulamentelor și Acordurilor Uniunii Europene specifice, ale standardelor TEN-T și Specificațiilor Tehnice de Interoperabilitate. CLAUZA SUSPENSIVA: Procedura de atribuire se desfașoară sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că semnarea contractului de proiectare și execuție lucrări se va face numai după asigurarea sursei de finanțare. Se estimează că perioada pe parcursul căreia se aplică clauza suspensivă este de 12 luni de la aprobarea raportului procedurii. Numar zile până la care operatorii economici pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 22 zile Entitatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari în a 12-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 10/233/06.03.2023
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45234100 Bauarbeiten für Eisenbahnlinien
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Proiectare și Execuție lucrări aferente obiectivului de investiții „MODERNIZAREA INFRASTRUCTURII FEROVIARE DIN PORTUL CONSTANȚA - ETAPA I, VALU LUI TRAIAN”, în conformitate cu documentaţia tehnică ataşată. Lucrările propuse și necesar a fi executate în Etapa 1 sunt detaliate în Studiul de Fezabilitate publicat în cadrul documentației de atribuire și vor sta la baza estimării categoriilor de cheltuieli în cadrul contractului. Pentru realizarea proiectului „Modernizarea infrastructurii feroviare din Portul Constanța - Etapa I, Valu lui Traian”, ce reprezintă o parte din proiectul global de modernizare a infrustructurii feroviare din Portul Constanța şi modernizarea legăturilor de acces către Portul Constanţa, sunt prevăzute următoarele lucrări: - Realizarea Grupei de așteptare din stația Valu lui Traian care va cuprinde 32 linii de primire-expediere; - Modernizarea și electrificarea liniilor 5-8 din Grupa stație și a liniilor de legătură cu Grupa de Așteptare; - Menținerea diagonalei 2-4 cap Y care va face legătura între Grupa de Așteptare și Magistrala 800; - Realizarea unei centralizări electronice în stația Valu lui Traian amplasată în container (lângă cladirea statiei) cu post central deservit de IDM Dispozitor (în cladirea stației) și Post local, deservit de IDM Exterior (în container, Cap.Y al grupei de Așteptare ) - Includerea în centralizarea electronică a elementelor de instalație din stația Valu lui Traian (electromecanisme de macaz, sisteme de detectie a materialului rulant, semnale, SAT, BAT, etc); - Proiectarea si execuția unei diagonale pentru a putea menține trecerea la nivel, aflată între Grupa stației și Grupa Așteptare; - Trecerea la nivel, aflata între Grupa Stației si Grupa Asteptare, la km. 215+333 va fi dotată cu instalație SAT; - Electrificarea pe toată lungimea a celor 32 de linii din Grupa Așteptare, acestea fiind linii de primire-expediere. - Integrarea în SCADA a instalațiilor noi de electrificare din Grupa Statie și Grupa Așteptare Valu Traian; - Reabilitarea sistemului de iluminat din Grupa Așteptare; - Postul Local (PL) din statia Valu lui Traian, cap Y al Grupei Așteptare va fi prevăzut cu terminal pentru manipularea instalatiilor de semnalizare si electrificare și deservit de IDM exterior. - Se vor realiza lucrari de Telecomunicatii intre postul deservit de IDM Dispozitor, amplasat in cladirea statiei și cel deservit de IDM Exterior. Obiectivele specifice ale proiectului sunt: - Modernizarea infrastructurii și suprastructurii în stația Valu lui Traian și în Grupa de așteptare; - Realizarea/Modernizarea instalațiilor de electrificare (25 kV) pe toată lungimea tronsonului, prin electrificarea liniilor 5 ÷ 8 din Stația Valu lui Traian, a celor 32 linii din Grupa de Așteptare precum și a liniilor de legătură; - Mărirea capacității de tranzit; - Asigurarea interoperabilității prin implementarea STI, în special în ceea ce privește sarcina pe osie (22,5 t), gabaritul de încărcare (C); - Înlocuire/reparare podețe, repararea sistemului de drenaj, îmbunătățirea terasamentelor; - Construcția drumurilor de întreținere de-a lungul căii ferate (unde nu sunt disponibile drumuri publice); - Instalații de centralizare electronică în stația Valu lui Traian și în Grupa de Așteptare; - Asigurarea elementelor de interfațare cu sistemul ERTMS Nivel 2 (ETCS nivel 2 + GSM-R); - Modernizarea echipamentului de telecomunicații a elementelor de infrastructură și suprastructură din statia Valu lui Traian. -Crearea premiselor pentru implementarea proiectului etapa a 2-a: „Modernizarea infrastructurii feroviare in portul Constanta” - Postul Local (PL) din statia Valu lui Traian, cap Y, al Grupei Așteptare prevăzut cu terminal pentru manipularea instalatiilor de semnalizare si electrificare, deservit de IDM exterior. Totodată se vor realiza lucrări de Telecomunicatii între Postul Central deservit de IDM Dispozitor, amplasat in cladirea statiei si postul local (PL) deservit de IDM exterior. Prin implementarea proiectului, linia de cale ferată va fi modernizată în conformitate cu parametrii tehnici ceruți de standardele și legislația europeană în vigoare, iar activitatea Portului Constanta va fi optimizată și marită interoperabilitatea. Durata contractului - durata estimată de implementare a contractului este de 90 luni calendaristice din care: • 9 luni calendaristice de la Ordinul administrativ de începere - Elaborarea PAC și PTE, inclusiv Avizare PTE și Emiterea Autorizației de Construire (AC): - Proiectul Tehnic de Execuție (PTE) - 6 luni; - Avizare PTE - 1 lună; - Emitere Autorizație de Construire (AC) - 2 luni. • 20 luni calendaristice de la emiterea AC - Execuția lucrărilor; • 60 luni calendaristice de la Recepția la Terminarea Lucrărilor - Perioada de garanție (Perioada de notificare a defectelor); • 1 lună de la terminarea Perioadei de garanție - Perioada de închidere (Recepția Finală de către Entitatea Contractantă și se predau Situațiile Finale de Lucrări de către Antreprenor în vederea emiterii Certificatul Final de Plată de către Supervizor).
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45234115 Arbeiten für Eisenbahnsignalanlagen, 45246200 Flussuferbefestigungsarbeiten, 45314000 Installation von Fernmeldeanlagen, 45315300 Stromversorgungsanlagen, 71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen, 71356200 Technische Hilfe, 79341000 Werbedienste
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ȋn conformitate cu prevederile art. 117 alin. (1) lit. (f) din Legea nr. 99/2016 cu modificările şi completările ulterioare, Entitatea Contractanta optează pentru achiziţia ulterioară de noi servicii şi/sau lucrări similare de la ofertantul a cărui ofertă va fi declarată câştigătoare în cadrul prezentei proceduri de achiziţie sectorială în cuantum de 54.596.197,63 lei fără TVA, valoarea reprezentând 15% din valoarea estimată a contractului (fără valoarea aferentă Rezervelor de implementare și fără valoarea aferentă cheltuielilor pentru organizarea de șantier).