See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Möbler och inredning till Västerängskolan i Skurup
Beschreibung: Intresserade leverantörer inbjuds härmed att lämna anbud avseende leverans av möbler och inredning till Västerängsskolan i Skurup. Upphandlingen består av tretton (13) olika delar: 1. Arbetsstolar 2. Arkivmöbler 3. Biblioteksinredning 4. Förvaring 5. Kontorsmöbler 6. Matsal och musik 7. Miljömöbler 8. Sinnesrum och lekmöbler 9. Skolmöbler 10. Skrivtavlor 11. Slöjdinredning 12. Sport 13. Textilier Anbudsgivare kan lämna anbud på en (1) eller flera delar och anbudsgivare kan tilldelas en eller flera delar. Upphandlingskontrakt kommer att tecknas med en (1) leverantörer per del i enlighet med de villkor som framgår av förfrågningsunderlaget.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39100000 Möbel
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Arbetsstolar
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123811:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39000000 Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel, 39160000 Schulmöbel, 39130000 Büromöbel, 39120000 Tische, Schränke, Schreibtische und Bücherschränke, 39110000 Sitze, Stühle sowie Zubehörprodukte und -teile, 39150000 Diverse Möbel und Einrichtungen, 39161000 Kindergartenmöbel, 39162000 Lehrmaterial, 39500000 Textilwaren, 39155000 Büchereimöbel, 39131100 Archivregale, 39122000 Schränke und Bücherschränke, 39131000 Büroregale, 39152000 Mobile Bücherregale, 30199500 Stehordner, Posteingangskästen, Magazine und ähnliche Artikel, 39122100 Vorratsschränke, 30190000 Diverse Maschinen, Einrichtungen und Zubehör, 30195000 Tafeln, 30195900 Weiße Schreibtafeln und Magnettafeln, 30195910 Weiße Schreibtafeln, 37533500 Billardtische, 37461500 Tischtennisplatten, 37000000 Musikinstrumente, Sportgeräte, Spiele, Spielwaren, Handwerks- und Kunstbedarf sowie Zubehör, 37400000 Sportgeräte und -ausrüstungen, 39531000 Teppiche
Optionen:
Beschreibung der Optionen: I upphandlingen ingår även en option för Beställaren att inom ett (1) år från den dag vilken Leverantörens åtagande ska vara färdigställt, köpa ytterligare möbler och inredning till Västerängsskolan i Skurup (inklusive leverans och montering/möblering, avemballering, omhändertagande och bortforsling av emballage). Optionen innebär att Beställaren är berättigad att till samma pris som angivits i anbud köpa ytterligare antal av de i inredningsspecifikationen för respektive del angivna möblerna/inredningsartiklarna. Optionen är dock begränsat till att avse motsvarande 20 procent av Anbudsgivarens ursprungliga totalpris per del.
Los: LOT-0002
Titel: Arkivmöbler
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123811:Lot:2
Los: LOT-0003
Titel: Biblioteksinredning
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123811:Lot:3
Los: LOT-0004
Titel: Förvaring
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123811:Lot:4
Los: LOT-0005
Titel: Kontorsmöbler
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123811:Lot:5
Los: LOT-0006
Titel: Matsal och musik
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123811:Lot:6
Los: LOT-0007
Titel: Miljömöbler
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123811:Lot:7
Los: LOT-0008
Titel: Sinnesrum och lekmöbler
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123811:Lot:8
Los: LOT-0009
Titel: Skolmöbler
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123811:Lot:9
Los: LOT-0010
Titel: Skrivtavlor
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123811:Lot:10
Los: LOT-0011
Titel: Slöjdinredning
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123811:Lot:11
Los: LOT-0012
Titel: Sport
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123811:Lot:12
Los: LOT-0013
Titel: Textilier
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123811:Lot:13