2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kotoutumiskoulutuksen puitejärjestely 2027-2030 TyöHämeen alueella
Beschreibung: Hämeenlinnan kaupunki pyytää tarjoustanne kotoutumiskoulutuksen hankinnasta tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankittavan palvelun sisältö on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa palvelukuvauksessa, liite 1. Tarjouspyynnön kohteena on Työvoimapalveluiden järjestämisestä annetun lain (380/2023) mukainen työvoimakoulutus. Hankittavat palvelut ovat CPV-koodin 80400000-8 Aikuiskoulutuspalvelut ja muut koulutuspalvelut mukainen palvelu, josta on säädetty hankintalain (1397/2016) 107 §:ssä (Sosiaali- ja terveyspalveluiden sekä muiden erityisten palveluiden hankintoihin sovellettavat säännökset). Lain 25 §:n mukaan liitteen E 1-4 kohdassa tarkoitettujen sosiaali- ja terveyspalvelujen kansallinen kynnysarvo on 400 000 euroa ilman arvonlisäveroa. Tämän hankinnan ennakoitu arvo ylittää EU-kynnysarvon, minkä vuoksi hankintamenettelyyn sovelletaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Hankinnan kohteena oleva työvoimakoulutus on tarjottava ja toteutettava tarjouspyynnössä ja sen liitteissä määritellyllä ehdolla. Hankittava palvelu on jaettu osiin paikkakuntakohtaisesti (Forssa ja Hämeenlinna). Tarjoaja voi tarjota palvelua joko yhdellä tai useammalla paikkakunnalla. Tarjouskilpailussa kilpailutettavaan palveluun valitaan yksi (1) sopimuskumppani/ paikkakunta. Hankinnasta on julkaistu hankintailmoitus HILMA -järjestelmässä (www.hankintailmoitukset.fi).
Interne Kennung: HML/1511/02.08.08/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tämän kilpailutuksen perusteella muodostetaan usean toimittajan puitejärjestely, jossa kaikki ehdot on vahvistettu. Puitejärjestelyyn valitaan yksi (1) palveluntuottaja /paikkakunta (Forssa ja Hämeenlinna). Palveluntuottaja valitaan kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteella (hinta-/laatusuhde). Puitejärjestelyssä tarjouksen hyväksyminen tarkoittaa sitä, että tarjoaja voi saada koulutustilauksia, mutta se ei anna hyväksytylle tarjoajalle subjektiivista oikeutta saada ennalta määriteltyä määrää koulutuksia. Tilaaja on oikeutettu kilpailuttamaan hankinnan uudelleen sopimuskauden aikana. Lisäksi tilaajalla on oikeus hankkia sopimuskauden aikana tämän hankinnan kohteena olevaa palvelua myös puitejärjestelyn ulkopuolisilta toimittajilta. Hankintayksikkö voi keskeyttää hankinnan perustellusta ja todellisesta syystä (hankintalaki 125§). Hankintayksikkö varaa myös oikeuden olla hyväksymättä yhtään tarjousta. Hankinnan siirtäminen tai keskeyttäminen ei aiheuta maksuvelvollisuutta hankintayksikölle. TARJOUSTEN VERTAILU Kokonaistaloudellisen edullisuuden vertailuperusteet sekä pisteytyksen perusteet on esitetty liitteessä 2. Tarjousvertailu tehdään osa-aluettain. Palveluntuottaja voi jättää tarjoukseen yhteen tai kahteen osa-alueisiin. Tarjousvertailussa muodostetaan etusijajärjestys, missä kokonaistaloudellisesti edullisin tarjous sijoitetaan ensimmäiseksi ja muut tarjouskilpailun sijoituksen mukaan. Jos yksi tai useampi tarjous saa saman pistemäärän, tulee valituksi se tarjous, joka saa opiskelijatyöpäivän hinta -kriteeristä eniten pisteitä. Jos tässäkin on sama pistemäärä, edetään vertailukriteereissä piste-eron saamiseen asti seuraavassa järjestyksessä: koulutuksen toteutussuunnitelman laatu ja tavoitteiden toteutuminen, työllistymisen edistäminen ja työnantajayhteistyö, oppimismenetelmät ja pedagogiset ratkaisut, verkostoyhteistyö ja opiskelijan yksilöllinen tukeminen, seuranta-, arviointi- ja vaikuttavuusmalli , uudet toimintamallit ja kehittämisote. HANKINTAMENETTELYN VAIHEET 1. Tarjousten avaaminen 2. Tarjoajien soveltuvuuden tarkistaminen 3. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen 4. Tarjousten vertailu 5. Hankintapäätöksen teko ja päätöksestä ilmoittaminen sekä hankintasopimuksen valmistelu 6. Puitesopimuksen solminen. Puitesopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Hankinnan molemmista osasta (Forssa ja Hämeenlinna) tehdään omat puitesopimukset. Osa-alueisiin valitaan yksi toimittaja. Mahdollinen selontekoneuvottelu järjestetään yhden viikon kuluessa hankintayksikön pyynnöstä tarjousten vertailun voittajan kanssa. Selontekoneuvottelun tarkoituksena on varmistaa, että hankintayksiköllä ja valittavalla tarjoajalla on yhteinen ymmärrys tarjouspyyntö- ja tarjousasiakirjojen sisällöstä sekä hankinnan kohteesta.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80400000 Erwachsenenbildung und sonstiger Unterricht
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kotoutumiskoulutus Forssa
Beschreibung: Hämeenlinnan kaupunki pyytää tarjousta liitteenä olevan koulutuskuvauksen mukaisesta kotoutumiskoulutuksesta.
Interne Kennung: Osa1-0
Los: LOT-0002
Titel: Kotoutumiskoulutus Hämeenlinna
Interne Kennung: Osa 2-1