590147-2026 - Wettbewerb
Finnland – Internetdienste – Kaapeli-TV ja laajakaistaliittymät
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kaapeli-TV ja laajakaistaliittymät
Beschreibung: Hankintayksikkö pyytää tarjousta seuraavasta kokonaisuudesta (A+B) toteutettuna kaikkiin kohteisiin: A. Kiinteistöjen laajakaistaiset internet-liittymät asukkaiden, yhteistilojen ja rakennusautomaation käyttöön. B. Kiinteistöjen kaapeli-TV -liittymät ja -palvelut asukkaiden ja yhteistilojen käyttöön. Toimittajan tulee tarjota kokonaisuutta. Osatarjouksia ei hyväksytä. Vaihtoehtoisia tarjouksia ei hyväksytä. Rinnakkaisia tarjouksia ei hyväksytä. Hankintaa ei ole jaettu osiin, sillä hankinnan töiden katsotaan muodostavan kokonaisuuden, jonka jakaminen osiin hankintayksikön toimesta olisi teknisistä ja taloudellisista syistä epätarkoituksenmukaista (Laki julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016, §75). Kyseessä olevan kokonaisuuden tarkemmat tiedot ja tarjousvaatimukset löytyvät tarjouspyynnön liitteestä 1, jossa on ilmoitettu tarjottavien palveluiden vähimmäis- ja laatuvaatimukset. Hankinnassa noudatetaan hankintalakia (1397/2016). Menettelytapana on EU kynnysarvon ylittävä avoin menettely. Tarjouspyyntöasiakirjat ovat suomen kielellä ja tarjous tulee antaa suomen kielellä.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72400000 Internetdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 64228000 Dienstleistungen des Übertragens von Fernseh- und Hörfunksendungen, 72318000 Datenübertragung, 92232000 Kabelfernsehen
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-055226-LOT-0001