See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Execuție de lucrări pentru obiectivul de investitii „Modernizare infrastructură rutieră de drum județean 204E dintre localitățile Mirceștii Noi-Ciușlea-Străjescu-Doaga-DN24”
Beschreibung: Operatorul economic declarat câștigător al procedurii de atribuire va executa lucrari pentru obiectivul de investitie „Modernizare infrastructură rutieră de drum județean 204E dintre localitățile Mirceștii Noi-Ciușlea-Străjescu-Doaga-DN24” Valoarea estimata a procedurii de achiziție publica este de: 94.624.756,20 lei fără T.V.A., fiind compusă din: 1.3. Amenjarea pentru protectia mediului si aducerea la starea initiala - 362.944,00 lei fără T.V.A. 1.4. Cheltuieli pentru relocarea/protectia utilitatilor - 684.509,85 lei fără T.V.A. 2. Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului - 288.785,13 lei fără T.V.A. 4.1. Constructii si instalatii - 92.556.517,04 lei fără T.V.A. 4.2. Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale - 8.807,86 lei fără T.V.A. 4.3. Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care necesită montaj - 478.709,40 lei fără T.V.A. 5.1.1. Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier - 244.482,92 lei fără T.V.A. Detalii suplimentare cu privire la lucrările ce urmează să fie executate se găsesc în documentația tehnică.
Interne Kennung: 0
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233140 Straßenarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul contractului ce va fi atribuit prin prezenta procedură de achiziţie publică constă in executia lucrarilor pentru obiectivul de investitii „Modernizare infrastructură rutieră de drum județean 204E dintre localitățile Mirceștii Noi-Ciușlea-Străjescu-Doaga-DN24”. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 20 zile. Autoritatea Contractanta va raspunde o singura data solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Clauză suspensivă: Procedura de atribuire a contractului de achiziție publică este inițiată sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de alocarea creditelor bugetare cu această destinație, semnarea contractului făcându-se cu respectarea dispozițiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. Având în vedere dispozițiile Legii 98/2016 privind achizițiile publice și H.G. nr. 395/2016, cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Contratantă precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai in măsura in care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin alocarea angajamentelor/creditelor bugetare cu aceasta destinație. În cazul în care, indiferent de motive angajamentele/creditele bugetare nu vor fi alocate, pe o perioada de 12 luni de la data și de soluționare definitivă a eventualelor contestații, procedura de atribuire se va anula de drept, în condițiile în care nu există o altă sursă de finanțare, în conformitate cu prevederile art. 212 alin. (1) lit. c) teza 2 din Legea 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție publică. Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că Autoritatea Contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă Autoritatea Contractantă a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă. Perioada maximă pentru care operează clauza suspensivă este de 12 luni, astfel încât, în cazul în care condiția semnării contractului de finanțare nu este îndeplinită, procedura de atribuire este anulată. Ofertanții la procedură își asumă prin depunerea ofertei obligația de a-și prelungi valabilitatea ofertei, la simpla solicitare a Autorității Contractante, daca aceasta se va afla in situatia aplicarii clauzei suspensive.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31681500 Aufladegeräte, 45221110 Bau von Brücken, 45221119 Bauarbeiten zur Erneuerung von Brücken, 45311200 Elektroinstallationsarbeiten