590666-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Durchführbarkeitsstudie, Beratung, Analyse – Servicii de proiectare faza studiu de fezabilitate (S.F.), conform H.G. nr. 907/2016, pentru proiectul de investiţie imobiliară: „Bază integrată de instruire pentru forțele cu destinație specială din Armata României în cazarma 3645 Mihai Bravu”, cod proiect 2025-I-3645
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare faza studiu de fezabilitate (S.F.), conform H.G. nr. 907/2016, pentru proiectul de investiţie imobiliară: „Bază integrată de instruire pentru forțele cu destinație specială din Armata României în cazarma 3645 Mihai Bravu”, cod proiect 2025-I-3645
Beschreibung: Serviciile care fac obiectul contractului sunt: – Studiu de Fezabilitate pentru obiectivul „Bază integrată de instruire pentru forţele cu destinaţie specială din Armata României în cazarma 3645 Mihai Bravu", conform H.G. nr. 907/2016, cu modificările şi completările ulterioare, în conformitate cu tema de proiectare; – Nota de prezentare, elaborată conform conţinutului-cadru prevăzut în Anexa nr. 4 a Regulamentului privind organizarea şi funcţionarea Consiliului tehnico-economic al Ministerului Apărării Naţionale, aprobat prin Ordinul M.94/2017; – Studiu topografic în sistem STEREO 70; – Studiu geotehnic, verificat de verificator de proiecte atestat Af; – Studiu hidrogeologic; – Studiu balistic, necesar pentru fundamentarea soluţiilor de amenajare şi de siguranţă aferente obiectelor de instrucţie cu tragere (poligoane de tragere, shooting house, poligoane de antrenament), inclusiv stabilirea zonelor de siguranţă şi a soluţiilor de captare/oprire a proiectilelor; – Studiu de obstacolare şi documentaţia aferentă obţinerii avizului Autorităţii Aeronautice Civile Române (A.A.C.R.), necesar în raport cu heliportul prevăzut în cadrul obiectivului şi cu servituţile aeronautice aplicabile amplasamentului; – Studiu de circulaţie, necesar pentru fundamentarea soluţiilor de acces, a drumurilor şi platformelor interioare şi a legăturii cu reţeaua de drumuri existentă; – Studiu de soluţie şi de coexistenţă, necesar pentru racordarea la reţelele de utilităţi şi pentru stabilirea condiţiilor de coexistenţă cu reţelele şi obiectivele existente în zonă; – Raport de conformare NZEB, întocmit de auditor energetic pentru clădiri atestat; – Elaborarea documentaţiilor pentru obţinerea avizelor şi acordurilor solicitate prin Certificatul de Urbanism, precum şi asistenţă acordată Autorităţii contractante în vederea obţinerii avizelor, inclusiv Documentaţia pentru obţinerea acordului de principiu de securitate la incendiu şi documentaţia pentru obţinerea avizului privind sănătatea populaţiei. Totodată, Prestatorul va asigura suport de specialitate Autorităţii contractante la prezentarea documentaţiei tehnico-economice în vederea obţinerii avizului C.T.E. al M.Ap.N. (prezentare în format .pptx sau similar pentru susţinerea documentaţiei întocmite în vederea avizării şi aprobării în şedinţa Consiliului Tehnico-Economic al Ministerului Apărării Naţionale). De asemenea, la solicitarea Autorităţii contractante, Prestatorul acordă asistenţă tehnică de specialitate şi transmite clarificări cu privire la documentaţia tehnico-economică elaborată de acesta, pe durata promovării fazelor următoare ale proiectului (elaborare D.T.A.C., P.Th. + D.E., execuţie lucrări). Clarificările se transmit exclusiv Autorităţii contractante, care le valorifică potrivit competenţelor proprii. Prestatorul nu participă la derularea procedurilor de atribuire subsecvente şi nu are acces la ofertele depuse ori la identitatea operatorilor economici participanţi. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 12. AC va răspunde în mod clar și complet la toate solicitările de clarificări în conformitate cu prevederile art. 69 și 70 din O.U.G. 114/2011 cu modificările și completările ulterioare, dar nu mai târziu de 6 zile înainte de data-limită stabilită pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 4192804_2026_PAAPD1632417
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71241000 Durchführbarkeitsstudie, Beratung, Analyse
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Serviciile care fac obiectul contractului sunt: – Studiu de Fezabilitate pentru obiectivul „Bază integrată de instruire pentru forţele cu destinaţie specială din Armata României în cazarma 3645 Mihai Bravu", conform H.G. nr. 907/2016, cu modificările şi completările ulterioare, în conformitate cu tema de proiectare; – Nota de prezentare, elaborată conform conţinutului-cadru prevăzut în Anexa nr. 4 a Regulamentului privind organizarea şi funcţionarea Consiliului tehnico-economic al Ministerului Apărării Naţionale, aprobat prin Ordinul M.94/2017; – Studiu topografic în sistem STEREO 70; – Studiu geotehnic, verificat de verificator de proiecte atestat Af; – Studiu hidrogeologic; – Studiu balistic, necesar pentru fundamentarea soluţiilor de amenajare şi de siguranţă aferente obiectelor de instrucţie cu tragere (poligoane de tragere, shooting house, poligoane de antrenament), inclusiv stabilirea zonelor de siguranţă şi a soluţiilor de captare/oprire a proiectilelor; – Studiu de obstacolare şi documentaţia aferentă obţinerii avizului Autorităţii Aeronautice Civile Române (A.A.C.R.), necesar în raport cu heliportul prevăzut în cadrul obiectivului şi cu servituţile aeronautice aplicabile amplasamentului; – Studiu de circulaţie, necesar pentru fundamentarea soluţiilor de acces, a drumurilor şi platformelor interioare şi a legăturii cu reţeaua de drumuri existentă; – Studiu de soluţie şi de coexistenţă, necesar pentru racordarea la reţelele de utilităţi şi pentru stabilirea condiţiilor de coexistenţă cu reţelele şi obiectivele existente în zonă; – Raport de conformare NZEB, întocmit de auditor energetic pentru clădiri atestat; – Elaborarea documentaţiilor pentru obţinerea avizelor şi acordurilor solicitate prin Certificatul de Urbanism, precum şi asistenţă acordată Autorităţii contractante în vederea obţinerii avizelor, inclusiv Documentaţia pentru obţinerea acordului de principiu de securitate la incendiu şi documentaţia pentru obţinerea avizului privind sănătatea populaţiei. Totodată, Prestatorul va asigura suport de specialitate Autorităţii contractante la prezentarea documentaţiei tehnico-economice în vederea obţinerii avizului C.T.E. al M.Ap.N. (prezentare în format .pptx sau similar pentru susţinerea documentaţiei întocmite în vederea avizării şi aprobării în şedinţa Consiliului Tehnico-Economic al Ministerului Apărării Naţionale). De asemenea, la solicitarea Autorităţii contractante, Prestatorul acordă asistenţă tehnică de specialitate şi transmite clarificări cu privire la documentaţia tehnico-economică elaborată de acesta, pe durata promovării fazelor următoare ale proiectului (elaborare D.T.A.C., P.Th. + D.E., execuţie lucrări). Clarificările se transmit exclusiv Autorităţii contractante, care le valorifică potrivit competenţelor proprii. Prestatorul nu participă la derularea procedurilor de atribuire subsecvente şi nu are acces la ofertele depuse ori la identitatea operatorilor economici participanţi.
Interne Kennung: 1