590823-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Überholungs- und Sanierungsarbeiten – ,,Execuția lucrărilor pentru obiectivul de investiție:’’Restaurarea, consolidarea si punerea in valoare a clădirii "Casa Fusea-Parvulescu" (cod LMI DB-II-m-A-17248) din Târgoviște, jud.Dâmbovița”, cod SMIS 336779 - PMT-2026-P-030, Cod unic de identificare procedura: 4279944–2026-13.2
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: ,,Execuția lucrărilor pentru obiectivul de investiție:’’Restaurarea, consolidarea si punerea in valoare a clădirii "Casa Fusea-Parvulescu" (cod LMI DB-II-m-A-17248) din Târgoviște, jud.Dâmbovița”, cod SMIS 336779 - PMT-2026-P-030, Cod unic de identificare procedura: 4279944–2026-13.2
Beschreibung: Municipiul Targoviste a incheiat Contractul de finantare nr. 870 din 09.07.2026 cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Prioritate: P6.O regiune atractivă, Obiectivul specific RSO 5.1 - Promovarea dezvoltării integrate și incluzive în domeniul social, economic și al mediului, precum și a culturii, a patrimoniului natural, a turismului sustenabil și a securității în zonele urbane, OPERAȚIUNEA B - Promovarea dezvoltării integrate și incluzive în domeniul cultural și a patrimoniului natural în regiunea sud- muntenia pentru municipii reşedinţă de judeţ şi zonele urbane funcţionale ale acestora, Apel de proiecte nr. PRSM/369/PRSM_P6/OP5/RSO5.1/PRSM_A40. Proiectul „Restaurarea, consolidarea si punerea in valoare a clădirii "Casa Fusea-Parvulescu" (cod LMI DB-II-m-A-17248) din Târgoviște, jud.Dâmbovița” se va implementa în Municipiul Târgoviște, Calea Domneasca, nr. 208 si vine în întâmpinarea necesităţilor interventiilor urgente de consolidare si renovare a cladirilor de patrimoniu care se confruntă, în cele mai multe cazuri, cu o infrastructură necorespunzatoare si se afla intr-o stare avansata de degradare. Casa Fusea-Parvulescu - monument istoric, este una dintre aceste cladiri ce necesita o astfel de investitie, dorindu-se din partea administratiei publice locale conservarea spiritului și personalității autentice românești, alinierea la standardele europene si nu in ultimul rand dorinta de a oferi cetatenilor siguranta. Lucrarile care se vor executa sunt prezentate in caietul de sarcini. Conform Devizului general, valoarea estimata a contractului de lucrari este de 4.846.828,90 lei fara TVA si se compune astfel : valoarea estimata totala =1.2 Amenajarea terenului+ 1.3 Amenajari pentru protectia mediului si aducerea terenului la starea initiala + 2.1 Cheltuieli aferente asigurarii cu utilitatile necesare functionarii obiectivului de investitie + 4.1. Construcții și instalații + 4.2. Montaj utilaje tehnologice si functionale + 4.3. Utilaje, echipamente tehnologice şi funcționale care necesită montaj + 5.1.1 Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier = 506.971,48 lei fara TVA + 24.347,53 lei fara TVA + 325.230,14 lei fara TVA + 3.375.794,85 lei fara TVA + 262.123,81 lei fara TVA + 21.523,34 lei fara TVA + 1.157,19 lei fara T.V.A. + 235.951 lei fara TVA + 9.175 lei fara T.V.A. + 84.554,56 lei fara TVA = 4.846.828,90 lei fara TVA. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare adresate de catre operatorii economici, in a 11 zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor, conform art.161 din Legea nr.98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, coroborat cu art. 27 alin (3) din HG 395/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, in masura in care aceste solicitari vor fi adresate pana la termenul limita de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta a prevazut in clauzele contractuale posibilitatea de revizuire a contractului conform prevederilor art. 221 alineat (1) litera a), e) si f) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare referitor la modificari nesubstantiale in procent de maxim 10,60 % din valoarea contractului. NUMAR DE REFERINTA: 4279944-2026-13.2
Interne Kennung: 4279944–2026-13.2
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Interne Kennung: 1