591053-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Datenverarbeitungsdienste – Achiziția unui ansamblu de elemente software și hardware în cadrul proiectului “VALORIFICAREA AVANTAJELOR DIGITALIZĂRII ÎN BENEFICIUL CETĂȚENILOR SECTORULUI 2”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achiziția unui ansamblu de elemente software și hardware în cadrul proiectului “VALORIFICAREA AVANTAJELOR DIGITALIZĂRII ÎN BENEFICIUL CETĂȚENILOR SECTORULUI 2”
Beschreibung: Obiectul contractului îl constituie furnizarea unui ansamblu de elemente software și hardware în cadrul proiectului “VALORIFICAREA AVANTAJELOR DIGITALIZĂRII ÎN BENEFICIUL CETĂȚENILOR SECTORULUI 2”. În cadrul contractului, operatorul economic va asigura următoarele activități: 1. Servicii de proiectare Prestatorul va asigura servicii de proiectare care vor include elaborarea proiectului tehnic și a detaliilor de execuție, realizarea studiilor de amplasament și definirea soluțiilor tehnice, dimensionarea echipamentelor și a infrastructurii aferente, precum și întocmirea documentațiilor necesare implementării proiectului conform Caietului de sarcini. 2. Furnizare și instalare echipamente Prestatorul/furnizorul va asigura furnizarea echipamentelor necesare implementării sistemului, inclusiv echipamente CCTV, echipamente de stocare și echipamente de rețea, precum și instalarea și configurarea acestora în locațiile stabilite de autoritatea contractantă, realizarea infrastructurii de comunicații și integrarea componentelor hardware într-un sistem unitar conform Caietului de sarcini. 3. Servicii de dezvoltare și implementare platformă software (PMDI) Prestatorul va asigura instalarea, configurarea și implementarea platformei de management și dispecerizare integrată (PMDI), inclusiv dezvoltarea și personalizarea funcționalităților necesare, integrarea cu sistemele existente sau viitoare ale autorității contractante, precum și asigurarea funcționalităților de monitorizare, analiză, alertare și raportare conform Caietului de sarcini. 4. Servicii de securitate cibernetică și protecția datelor Prestatorul va asigura implementarea măsurilor de securitate cibernetică necesare pentru protejarea infrastructurii și a datelor gestionate, inclusiv configurarea mecanismelor de control al accesului, audit, protecția comunicațiilor și respectarea cerințelor legale privind securitatea informațiilor și protecția datelor conform Caietului de sarcini. 5. Servicii de testare, punere în funcțiune și recepție Prestatorul/furnizorul va asigura testarea funcțională a sistemului implementat, realizarea probelor de funcționare, remedierea eventualelor neconformități identificate, precum și punerea în funcțiune a sistemului și suportul necesar în procesul de recepție conform Caietului de sarcini. 6. Servicii de instruire a personalului Prestatorul va asigura instruirea personalului desemnat de autoritatea contractantă în vederea utilizării și operării sistemului, inclusiv elaborarea materialelor de instruire și acordarea suportului necesar pentru utilizarea eficientă a soluției implementate conform Caietului de sarcini. 7. Servicii de mentenanță și suport tehnic Prestatorul va asigura servicii de mentenanță și suport tehnic pe perioada contractuală, inclusiv intervenții pentru remedierea defecțiunilor, actualizări ale componentelor software, precum și măsuri necesare pentru asigurarea continuității funcționării sistemului conform Caietului de sarcini. Durata estimată a contractului este de 13 luni de la data emiterii ordinului de începere, structurată astfel: • maxim 4 luni pentru realizarea activităților de analiză, proiectare și elaborare a documentațiilor tehnice aferente proiectului; • maxim 9 luni pentru furnizarea, implementarea, instalarea, configurarea, integrarea, testarea și punerea în funcțiune a soluțiilor hardware și software prevăzute în caietul de sarcini. Durata contractului a fost stabilită ținând cont de complexitatea tehnică a proiectului, de necesitatea integrării etapizate a componentelor PMDI și ale sistemului de supraveghere video, precum și de activitățile de testare, recepție și operaționalizare necesare asigurării funcționării corespunzătoare a întregului ecosistem digital implementat.
Interne Kennung: A.31
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72500000 Datenverarbeitungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: În Anexa nr. 1 la Caietul de sarcini sunt prevăzute cantitățile corespunzătoare serviciilor solicitate. Devizul final detaliat, cu evidențierea cantităților rezultate din Proiectul Tehnic, va fi întocmit și prezentat după elaborarea și aprobarea acestuia.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32323500 Video-Überwachungssystem, 48730000 Sicherheitssoftwarepaket, 51610000 Installation von Computern und Datenverarbeitungsanlagen, 72510000 Mit der Datenverarbeitung verbundene Verwaltungsdienste, 79930000 Dienstleistungen bezüglich Produktdesign