591298-2026 - Ergebnis
Schweden – Alarmsysteme – Trygghetslarm och digitala lås VÅBO 2026
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Trygghetslarm och digitala lås VÅBO 2026
Beschreibung: Lidingö stad stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att direktupphandla kontrakt avseende trygghetslarm inklusive digitala lås till Lidingö stads omsorgs- och socialförvaltning (staden). För närvarande är det främst stadens två vård- och omsorgsboenden, Högsätra vård- och omsorgsboende och Siggebogårdens vård- och omsorgsboende som omfattas av upphandlingen, dock kan det bli så att fler verksamheter (inom staden) som får behov längre fram kommer ta del av kontraktet. Syftet med upphandlingen är att tillgodose stadens behov av en lösning för trygghetslarm och digitala lås med tillhörande mobil applikation för i första hand stadens vård- och omsorgsboenden i form av en sammanhållen lösning i form av en tjänst. Målet är att få ett kontrakt med en (1) leverantör för att få en välfungerande lösning som bidrar till att verksamheten kan erbjuda kunden ännu mer trygghet och flexibilitet till stadens omsorgspersonal samt som använder väl utvecklade rutiner för kvalitetssäkring av systemutveckling och erbjuder konkurrensmässiga priser även för sådana tjänster som inte har prissatts i anbudet.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35121700 Alarmsysteme
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110042:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44521110 Türschlösser, 44521100 Schlösser