591519-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Umspann-Unterstation – “Retehnologizarea staţiei 400 kV Isaccea – Etapa II”
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: “Retehnologizarea staţiei 400 kV Isaccea – Etapa II”
Beschreibung: Retehnologizarea stației 400 kV Isaccea a fost prevăzută să se realizeze în doua etape astfel: Etapa I de Retehnologizare a Stației 400 kV Isaccea s-a finalizat în anul 2019. În Etapa I de retehnologizare stația principală de 400 kV a fost extinsă prin realizarea unui număr de 3 celule noi de 400 kV, 2 celule aferente celor doua bobine de compensare noi BC1 și BC2 și o celulă pentru LEA 400 kV Isaccea - Stupina. Staţia de extindere are o schema cu bare colectoare duble, din care una secționată, fără bară de transfer și cuprinde: - celula Bobină compensare 1; - celula Bobină compensare 2 ; - celula LEA Stupina. ETAPA a II-a, cuprinde în principal lucrările următoare: A) Retehnologizarea stației principale de 400 kV prin montarea de echipamente primare moderne şi dimensionarea barelor colectoarelor pentru un curent limită termic de 40 kA, 1 s şi un curent nominal primar de 4000 A, corespunzător capacităților de transport ale liniilor; B) Cadrele şi suporții actuali din stație, inclusiv fundațiile, nu sunt dimensionate pentru aceste noi cerințe şi ca urmare este necesară înlocuirea acestora; C) Schema primară a staţiei 400kV se simplifică prin dezafectarea barei de transfer 400 kV şi a cuplei de transfer din stația principală existentă datorită retehnologizării stației principale de 400 kV cu echipamente mult mai fiabile. D) Înlocuirea celor două cuple longo-transversale CLTV 1 şi 2 (identice), cu două cuple transversale (în stația principală) şi o cuplă longitudinală (în stația de extindere). E) Din punct de vedere al circuitelor secundare se va realiza un sistem nou de comandă, control, protecții şi automatizări în întreaga stație (principală si de extindere) ce va fi un sistem integrat, redundant şi deschis, realizat în tehnologie numerică, având o arhitectură descentralizată. Ca urmare, în ambele stații (principală şi de extindere) se vor monta containere de circuite secundare. F) Din punct de vedere al serviciilor interne se va înlocui o baterie de acumulatoare cu o baterie nouă, se va înlocui grupul Diesel cu unul nou, se vor înlocui cele 2 transformatoare de servicii interne (TSI) din PT2 cu doua TSI noi, se vor achiziționa și monta dulapuri noi de servicii interne de curent continuu și curent alternativ. G) Tipul de izolație al întregii stații de 400 kV este AIS și se va menține și după retehnologizare. H) Stația de 20 kV se va integra în SCADA nouă, schema stației de 20 kV va rămâne cea actuală. I) În stația de 400 kV se va realiza un sistem de contorizare local de balanță (SCLB) și un subsistem de monitorizare a calității energiei electrice noi. J) Realizarea retehnologizării staţiei implică lucrări de provizorat care se vor derula pe baza programului de întreruperi. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub). Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in doua etape, astfel: - in a 17-a zi calendaristica de la publicarea anuntului de participare si - in a 11-a zi clalendaristica inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit, conform art. 29 alin (3) din HG 394/2016.
Interne Kennung: 13328043/2020/24350
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232221 Umspann-Unterstation
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: ETAPA a II-a, cuprinde în principal lucrările următoare: A) Retehnologizarea stației principale de 400 kV prin montarea de echipamente primare moderne şi dimensionarea barelor colectoarelor pentru un curent limită termic de 40 kA, 1 s şi un curent nominal primar de 4000 A, corespunzător capacităților de transport ale liniilor; B) Cadrele şi suporții actuali din stație, inclusiv fundațiile, nu sunt dimensionate pentru aceste noi cerințe şi ca urmare este necesară înlocuirea acestora; C) Schema primară a staţiei 400kV se simplifică prin dezafectarea barei de transfer 400 kV şi a cuplei de transfer din stația principală existentă datorită retehnologizării stației principale de 400 kV cu echipamente mult mai fiabile. D) Înlocuirea celor două cuple longo-transversale CLTV 1 şi 2 (identice), cu două cuple transversale (în stația principală) şi o cuplă longitudinală (în stația de extindere). E) Din punct de vedere al circuitelor secundare se va realiza un sistem nou de comandă, control, protecții şi automatizări în întreaga stație (principală si de extindere) ce va fi un sistem integrat, redundant şi deschis, realizat în tehnologie numerică, având o arhitectură descentralizată. Ca urmare, în ambele stații (principală şi de extindere) se vor monta containere de circuite secundare. F) Din punct de vedere al serviciilor interne se va înlocui o baterie de acumulatoare cu o baterie nouă, se va înlocui grupul Diesel cu unul nou, se vor înlocui cele 2 transformatoare de servicii interne (TSI) din PT2 cu doua TSI noi, se vor achiziționa și monta dulapuri noi de servicii interne de curent continuu și curent alternativ. G) Tipul de izolație al întregii stații de 400 kV este AIS și se va menține și după retehnologizare. H) Stația de 20 kV se va integra în SCADA nouă, schema stației de 20 kV va rămâne cea actuală. I) În stația de 400 kV se va realiza un sistem de contorizare local de balanță (SCLB) și un subsistem de monitorizare a calității energiei electrice noi. J) Realizarea retehnologizării staţiei implică lucrări de provizorat care se vor derula pe baza programului de întreruperi.
Interne Kennung: 1