591560-2026 - Ergebnis
Finnland – Immobiliendienste – Kiinteistöhuoltopalvelujen hankinta
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kiinteistöhuoltopalvelujen hankinta
Beschreibung: Salon kaupungin Tilapalvelut (jäljempänä hankintayksikkö / tilaaja) pyysi tarjouksia kiinteistöhuoltopalveluista vuosille 2026-2027 tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Sopimuskausi päättyy 31.12.2027. Lisäksi tilaaja varaa mahdollisuuden kahteen yhden vuoden mittaiseen optiokauteen. Optiolla tarkoitetaan mahdollisuutta sopimuksen jatkamiseen alkuperäisin ehdoin. Tilaaja päättää option käytöstä ja kestosta erikseen. Hankinta toteutetaan osa-alueiden 1-4 osalta puitejärjestelynä, jonka toimintamalli on kuvattu tarjouspyynnössä. Kiinteistöhuoltopalvelua hankitaan puitejärjestelynä osa-alueille 1–4 täydentämään kaupungin omaa kiinteistöhuoltoa erilaisissa kiire- ja resurssivajetilanteissa. Osa-alueille 5-11 kiinteistöhuollon palvelut hankitaan ostopalveluna tarjouspyynnössä kuvatulla tavalla. Osa-alueissa 5-11 ei ole kyse puitejärjestelystä. Hankinnan kohteena ovat kaupungin eri kiinteistöihin tarvittavat kiinteistöhuoltopalvelut tarjouspyynnössä ja sen liitteissä kuvatulla tavalla. Tässä hankintamenettelyssä hankittavien kiinteistöhuollon palvelujen kohteisiin (kiinteistö, rakennus tai muu palvelun kohde) sisältyy kohteita, jotka ovat todennäköisesti siirtymässä Salon kaupungilta kaupungin tytäryhtiölle Salon Kuntakiinteistöt Oy:lle. Hankintasopimus tehdään sopimuksentekohetken tilanteen mukaan joko Salon kaupungin kanssa taikka Salon kaupungin ja Salon Kuntakiinteistöt Oy:n kanssa. Edellä mainittujen kiinteistöhuollon palvelujen kohteiden siirtyessä Salon Kuntakiinteistöt Oy:lle, voi Salon kaupunki siirtää tämän hankintamenettelyn tuloksena syntyvään hankintasopimukseen liittyvät oikeutensa ja velvollisuutensa kyseisten kohteiden osalta Salon Kuntakiinteistöt Oy:lle. Tällöin Tilaaja muuttuu kyseisten kohteiden osalta Salon kaupungista Salon Kuntakiinteistö Oy:ksi ja sopimus siirtyy tältä osin Salon Kuntakiinteistö Oy:lle. Hankinnan arvioitu enimmäismäärä koko sopimuskaudelle optiot mukaan lukien on 1 100 000 euroa. Tästä puitejärjestelyn osuus on enintään 450 000 euroa. Tässä ilmoituksessa eri osissa ilmoitetut hankinnan arvioidut arvot ovat karkeita arvioita, eivätkä sido tilaajaa. Summat voivat vaihdella osa-alueiden kesken. Hankintayksikkö hankkii näitä palveluja tilaajan tarpeen ja varattujen määrärahojen mukaisesti ja arvio voi siten muuttua. Tilaajaa sitoo ilmoituksessa ilmoitettu puitejärjestelyn enimmäisarvo.
Interne Kennung: 1101/02.08.00.06/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 70000000 Immobiliendienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: 1. Kiinteistöhuoltopalvelut, Salon keskusta-alue ja Halikko
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöhuoltopalvelut Salon keskustan ja Halikon alueella hankinnan tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 1. -0
Los: LOT-0002
Titel: 2. Kiinteistöhuoltopalvelut, Kuusjoki, Muurla ja Pertteli
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöhuoltopalvelut Kuusjoen, Muurlan ja Perttelin alueella hankinnan tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 2.-1
Los: LOT-0003
Titel: 3. Kiinteistöhuoltopalvelut, Kiikala ja Suomusjärvi
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöhuoltopalvelut Kiikalan ja Suomusjärven alueella hankinnan tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 3.-2
Los: LOT-0004
Titel: 4. Kiinteistöhuoltopalvelut, Perniö
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöhuoltopalvelut Perniön alueella hankinnan tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 4.-3
Los: LOT-0005
Titel: 5. Kiinteistökohteet, Muurlan alue
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöhuoltopalvelut Muurlan alueella hankinnan tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 5.-4
Los: LOT-0006
Titel: 6. Kiinteistökohteet, Kisko
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöhuoltopalvelut Kiskon alueella hankinnan tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 6. -5
Los: LOT-0007
Titel: 7. Kiinteistökohteet, Perniö ja Särkisalo
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöhuoltopalvelut Perniön ja Särkisalon alueella hankinnan tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 7.-6
Los: LOT-0008
Titel: 8. Kiinteistökohteet, Kuusjoki
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöhuoltopalvelut Kuusjoen alueella hankinnan tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 8. -7
Los: LOT-0009
Titel: 9. Kiinteistökohteet, Salo 1.
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöhuoltopalvelut Salon alueella hankinnan tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 9. -8
Los: LOT-0010
Titel: 10. Kiinteistökohteet, Halikko
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöhuoltopalvelut Halikon alueella hankinnan tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 10.-9
Los: LOT-0011
Titel: 11. Kiinteistökohteet, Salo 2.
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöhuoltopalvelut Salon alueella 2. hankinnan tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti
Interne Kennung: 11.-10