59159-2025 - Ergebnis
Dänemark – Bauarbeiten – Kunsthal Spritten
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKunsthal Spritten
BeschreibungDette udbud omfatter renovering og ombygning af den gamle kedelbygning på ”Spritten” til ”Kunsthal Spritten. Opgaven udbydes i hovedentreprise. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til §§ 56-57 i lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer (udbudsloven). Opgaven omfatter miljøsanering, partiel nedrivning, ombygning og restaurering af tre sammenbyggende bygningsafsnit i det der tidligere har været kedelbygning for Danske Spritfabrikker på grunden. Kedelhal 1 og 2 samt Værkstedbygningen fra stueplan til 3. sal. Hertil omfatter opgaven en udvidelse ved etablering af ny galle-rietage på 4. sal ovenpå eksisterende Kedelhal 1 og Værkstedbygning, en ekstra indskudt tekniketage på 5. sal i den sydlige del af Kedelhal 1 og udvidelse af knasttilbygning for etablering af flugtvejstrappe på vestsiden af Kedelhal 2. Kedelbygningen er fredet. Renovering, restaurering og udvidelse jf. projektmaterialet er i overens-stemmelse med tilladelse fra Slots- og Kulturstyrelsen, der er fredningsmyndighed.
Vorherige Bekanntmachung207446-2024
Interne KennungKunsthal Spritten
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensOffentligt udbud
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
TitelKunsthal spritten
BeschreibungDette udbud omfatter renovering og ombygning af den gamle kedelbygning på ”Spritten” til ”Kunsthal Spritten. Opgaven udbydes i hovedentreprise. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til §§ 56-57 i lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer (udbudsloven). Opgaven omfatter miljøsanering, partiel nedrivning, ombygning og restaurering af tre sammenbyggende byg-ningsafsnit i det der tidligere har været kedelbygning for Danske Spritfabrikker på grunden. Kedelhal 1 og 2 samt Værkstedbygningen fra stueplan til 3. sal. Hertil omfatter opgaven en udvidelse ved etablering af ny galle-rietage på 4. sal ovenpå eksisterende Kedelhal 1 og Værkstedbygning, en ekstra indskudt tekniketage på 5. sal i den sydlige del af Kedelhal 1 og udvidelse af knasttilbygning for etablering af flugtvejstrappe på vestsiden af Kedelhal 2. Kedelbygningen er fredet. Renovering, restaurering og udvidelse jf. projektmaterialet er i overensstemmelse med tilladelse fra Slots- og Kulturstyrelsen, der er fredningsmyndighed. Opgaven er detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet.