591628-2026 - Vorankündigung
Finnland – Bauarbeiten – Markkinakartoitus / kutsu markkinavuoropuheluun: Tupurin koulun ja päiväkodin peruskorjausurakka
Bekanntmachung über vorherige Marktkonsultation
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Markkinakartoitus / kutsu markkinavuoropuheluun: Tupurin koulun ja päiväkodin peruskorjausurakka
Beschreibung: Tämä asiakirja ei ole hankintailmoitus tai tarjouspyyntö vaan markkinakartoitus / kutsu markkinavuoropuheluun, jonka hankintayksikkö toteuttaa tässä ilmoituksessa kuvatun mukaisesti. Tällä ilmoituksella on tarkoitus selvittää otsikon mukaiseen hankintaan liittyviä asioita. Markkinakartoituksen / Markkinavuoropuhelun tavoitteena on saada lisätietoa hankinnan kohteesta ja selvittää kilpailuttamiseen liittyviä kysymyksiä, jotta hankinta voidaan toteuttaa mahdollisimman tarkoituksenmukaisella tavalla. Tavoitteena on myös saada kommentteja esimerkiksi hankinnan kohteelle asetettavista vähimmäisvaatimuksista. Markkinavuoropuhelu ei tarkoita tarjouskilpailun aloittamista, vaan sen tarkoituksena on kartoittaa markkinoita ja tukea hankintayksikköä hankinnan valmistelussa. Markkinavuoropuhelujen käyminen ei sido hankintayksikköä aloittamaan tarjouskilpailua. Markkinavuoropuhelu ei sido tarjoajaehdokasta osallistumaan mahdolliseen tarjouskilpailuun, eikä markkinavuoropuhelun aikana esitetty sido tarjoajaehdokasta mahdollisessa tarjouskilpailussa. Tietopyyntöön vastaamatta jättäminen ei myöskään estä mahdolliseen tarjouskilpailuun osallistumista, eikä tietopyyntöön vastaaminen vaikuta tarjoajan asemaan varsinaisessa tarjouskilpailussa. Markkinavuoropuheluun osallistuvilla ei ole oikeutta saada korvausta tekemästään työstä. Kaikki markkinavuoropuhelussa esitetty ja sen aikana käydyt keskustelut ovat alustavia, eivätkä sido hankintayksikköä toteuttamaan suunnitteilla olevaa hankintaa niiden mukaisesti. Hankinnan kohteena on Tupurin koulun ja päiväkodin laajamittainen peruskorjaushanke rakennusurakkana. Hankkeen tavoitteena on uudistaa rakennuksen tilat, talotekniikka ja piha-alueet vastaamaan nykyisiä toiminnallisia, teknisiä ja turvallisuusvaatimuksia. Hankkeessa päiväkotia laajennetaan nykyisiin koulun tiloihin kolmella ryhmällä, koulun tilat peruskorjataan laajasti ja nykyisen päiväkodin tilat uudistetaan. Päiväkodin keittiö muutetaan jakelukeittiöksi. Koko rakennuksen talotekniikka uusitaan ja piha-alueet rakennetaan pääosin uudelleen. Hanke toteutetaan kokonaisurakkana, jossa pääurakoitsija vastaa rakennustöiden toteutuksesta ja työmaan johtovelvollisuuksista. Kokonaisurakkamuoto on valittu hankkeen laajuuden, pitkän toteutusajan ja kokonaisuuden hallittavuuden vuoksi. Urakkamuoto tukee hankkeen tehokasta johtamista sekä aikataulun, kustannusten ja laadun hallintaa. Hankkeen toteutuksen merkittävin erityispiirre on se, että koulu ja päiväkoti ovat käytössä koko rakennushankkeen ajan väistötilaratkaisujen tukemana. Työturvallisuus, työmaan logistiikka, käyttäjäturvallisuus sekä häiriötön opetuksen ja varhaiskasvatuksen toiminta ovat hankkeen keskeisiä onnistumistekijöitä. Rakennus toteutetaan vaiheittain siten, että osa rakennuksesta pysyy jatkuvasti käytössä: Vaihe 1: päiväkodin peruskorjaus ja muutostyöt Vaihe 2: koulun vanhan osan peruskorjaus Vaihe 3: koulun uuden osan peruskorjaus Tavoitteena on minimoida ulkopuolisten väistötilojen tarve ja säilyttää toiminnan jatkuvuus koko hankkeen ajan. Hankkeeseen kuuluu muun muassa: • laajat purku- ja muutostyöt • julkisivujen täydellinen uusiminen • ikkunoiden ja ovien uusiminen • vesikattojen uusiminen • märkätilojen uusiminen • päiväkotitilojen laajentaminen • piha-alueiden uudelleenrakentaminen • LVIA-, sähkö- ja tietojärjestelmien kattava uusiminen • palo-osastointeihin ja paloturvallisuuteen liittyvät muutokset • kaluste-, varuste- ja opasteuudistukset Markkinavuoropuhelu / infotilaisuus Tupurin koulun ja päiväkodin peruskorjausurakan hankinnasta järjestetään keskiviikkona 16.9.2026 klo 14-15 Teamsin välityksellä. Tarjoajaehdokkaat voivat ilmoittautua markkinavuoropuheluun myöhemmin kuvatulla tavalla Tarjouspalvelun kautta. Linkki markkinavuoropuheluun lähetetään tähän markkinavuoropuheluun ilmoittautuneille myöhemmin tämän ilmoituksen päättymisajan jälkeen. Tavoitteena on, että tarjouspyyntö julkaistaan syyskuussa 2026.
Interne Kennung: 5223/02.08.00.06/2026
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000