591986-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen – Maantien 937 parantaminen Pellon sillan kohdalla, tie- ja rakentamissuunnitelman laatiminen
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Maantien 937 parantaminen Pellon sillan kohdalla, tie- ja rakentamissuunnitelman laatiminen
Beschreibung: Tämä toimeksianto sisältää tie- ja rakentamissuunnitelman laatimisen. Toimeksiantoon sisältyy Pellon uuden rajasillan sekä siihen liittyvien tiejärjestelyjen suunnittelu sekä Suomen että Ruotsin valtioiden alueilla. Tiesuunnitelma laaditaan liikennejärjestelmästä ja maanteistä säädetyn lain mukaisesti. Tie- ja rakentamissuunnitelma laaditaan mallintamalla. Suunnitelmamallin lisäksi suunnitelmia toteutetaan myös perinteisessä muodossa. Tehtävään sisältyy tie- ja rakentamissuunnitelma siinä laajuudessa kuin se tarjouspyyntöasiakirjoissa on määritelty kaikkine varusteineen ja laitteineen siinä laajuudessa kuin tarjouspyynnön liitteenä olevissa asiakirjoissa on määritelty. Lisäksi työ sisältää mm. seuraavien toimenpiteiden ja osatehtävien suunnittelun selvityksineen: - vuoropuhelun organisointi ja suorittaminen - tie- ja rakentamissuunnitelma laaditaan tietomallintamalla voimassa olevien Väyläviraston ohjeiden mukaisesti - aineiston luovutus tilaajan arkistoon tehtävämäärittelyn mukaisesti Suoritettava palvelu ja sen sisältö on kokonaisuudessaan määritelty tarjouspyynnön liitteenä olevissa tehtävämäärityksissä.
Interne Kennung: LAP/1725/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen
5. Los
Los: LOT-0000