See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Investeringsfrämjande tjänster för svenska scaleup-bolag inom energisektorn i tillväxtfas
Beschreibung: Upphandlad leverantör ska genomföra ett antal insatser i syfte att öka förutsättningarna för svenska tillväxtbolag att få in internationellt kapital och ägande. Det främsta målet med den upphandlade tjänsten är att öka investeringarna i svenska tillväxtbolag från privata och internationella investerare. Ett annat mål är att öka intresset för svenska företag i branschen. Ett intresse som på lite sikt också kan leda till en investering.
Interne Kennung: 2026-4038
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71314000 Dienstleistungen im Energiebereich
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71314300 Beratung im Bereich Energieeinsparung, 79410000 Unternehmens- und Managementberatung, 79411100 Beratungsdienste im Bereich Wirtschaftsförderung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Utvärdering
Beschreibung: Av de anbud som uppfyller samtliga obligatoriska krav i upphandlingsdokumenten kommer myndigheten att anta det anbud som är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet, baserat på resultatet från genomförd kvalitetsutvärdering och bästa förhållande mellan pris och kvalitet.
Interne Kennung: 1890329-0
Los: LOT-0002
Titel: Krav på leverantör (1)
Beschreibung: Upphandlad leverantör ska genomföra ett antal insatser i syfte att öka förutsättningarna för svenska tillväxtbolag att få in internationellt kapital och ägande. Öka tillväxttakten i sektorn och på det viset påskynda energiomställningen och bidra till de energi och klimatpolitiska målen. Målsättningar och effekter som myndigheten vill uppnå Det främsta målet med den upphandlade tjänsten är att öka investeringarna i svenska tillväxtbolag från privata och internationella investerare. Ett annat mål är att öka intresset för svenska företag i branschen. Ett intresse som på lite sikt också kan leda till en investering.
Interne Kennung: 1890383-1
Los: LOT-0003
Titel: Krav på tjänsten (1)
Beschreibung: Ramavtal. Maximalt tre leverantörer kommer antas. Strikt rangordning. Där leverantör nr 1 tillfrågas först. Anbudsgivaren ska för tjänsten kunna erbjuda nedan listade konsulter i sitt anbud. Erbjudna konsulter ska inneha dokumenterad erfarenhet för inom upphandlingens efterfrågade och beskrivna tjänste-/avtalsområde: Två (2) st konsulter enligt kompetensnivå 1 Två (2) st konsulter enligt kompetensnivå 2 Två (2) st konsulter enligt kompetensnivå 3 Minst fyra (4) olika konsulter ska erbjudas i anbudet, vilket innebär att samma konsult kan erbjudas för att uppfylla två (2) olika kompetensnivåer.
Interne Kennung: 1890385-2