See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Suurten taajamametsänhoitokohteiden tuntityöt / Hollolan kunta
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Hollolan kunnan taajamametsänhoidon suurten työmaakokonaisuuksien tuntityösopimus. Hankinta sisältää 11 pakollista tarjottavaa ja hinnoiteltavaa työlajia. Kaikki sopimukseen sisältyvät tuntityökohteet toteutetaan vaativassa kaupunkiympäristössä. Sopimus tehdään 1.5.2026 – 30.4.2027 väliselle ajalle. Sopimukseen sisältyy 2 vuoden optiokausi, millä sopimusta voidaan jatkaa 30.4.2029 saakka. Hollolan kunta päättää optiokauden käytöstä 1.3.2027 mennessä. Hinnat sidotaan Metsäalan kone- ja autokuljetusindeksiin ja tarkistetaan vuosittain huhtikuussa. Hollolan kunta omistaa noin 2100 ha metsää Salpakankaan alueella, Hämeenkoskella ja Vesikansan puolella. Kunta myy puutavaraa metsäteollisuudelle vuosittain noin 0,5 milj. eurolla. Kaikki metsänhoidon työlajit tilataan yksityisiltä palveluntarjoajilta. Suunnitelman mukainen arvioitu kertymä on n. 4000 mottia vuodessa (ainespuu-, energiapuu ja latvusmassamotit yhteensä). Hollolan kunnalla on oikeus tilata tuntitöitä ja urakkamuotoisia metsänhoitotöitä tämän sopimuksen ulkopuolelta. Sopimuksen ulkopuolisia kohteita ovat esimerkiksi kunnan omistamien vuokratonttien puusto, tienvarsilta ja taajamametsistä poistettavat yksittäiset vaaralliset puut, yksittäiset myrskypuut tai yleisten alueiden hoidon yhteydessä kaadettava puusto. Tämän sopimuksen ulkopuolisia kohteita voivat olla myös kadunrakennuskohteet, putkilinjat, sähkölinjat, koulujen pihat ja muut pienimuotoiset infrakohteet.
Interne Kennung: 594937
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Hankintaan sovelletaan Euroopan parlamentin ja neuvoston julkisia hankintoja ja käyttöoikeussopimuksia koskevaa direktiiviä 2014/23–25/EU. Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä. Mikäli yksikään saaduista tarjouksista ei vastaa tarjouspyyntöä hankintayksikön edellyttämällä tavalla tai olosuhteet muuttuvat hankintamenettelyn aikana sellaisiksi, ettei hankintayksikkö voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia, hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousmenettelyn kieli on suomi. Tilaaja ei vastaa tarjouspyyntöasiakirjojen kääntämisestä muulle kielelle. Tarjouspyyntöasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Tarjous on laadittava ja pyydetyt selvitykset on toimitettava suomen kielellä. Tarjous tulee laatia tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Tarjoaja vastaa tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuudesta. Tarjousten jättämisen jälkeen menettelyn vaiheet ovat seuraavat: 1) Tarjoajan soveltuvuuden täyttymisen tarkastaminen 2) Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen 3) Tarjousten vertailu ilmoitettua perustetta soveltaen 4) Parhaan tarjouksen valinta ilmoitetun valintaperusteen mukaisesti 5) Soveltuvuuteen liittyen selvitysten pyytäminen voittajalta ja soveltuvuusvaatimusten täyttämisen tarkastaminen 6) Hankintapäätöksen ja sopimuksen tekeminen
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77200000 Dienstleistungen in der Forstwirtschaft
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Sopimuksen jatkaminen määräajaksi