592162-2026 - Ergebnis
Rumänien – Reparatur und Wartung von mechanischen Einrichtungen in Gebäuden – servicii de întreținere și reparații instalații de ventilație și climatizare
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: servicii de întreținere și reparații instalații de ventilație și climatizare
Beschreibung: Obiectul achizitiei il constituie incheierea unui acord cadru de prestări servicii întreținere și reparații instalații de ventilație și climatizare la obiectivele aflate în întreținerea instituției,avand valabilitate de 36 luni. Autoritatea contractanta urmareste buna functionare a utilajelor si echipamentelor de climatizare, ventilatie, camere frigorifice, perdele de aer si generator electric din incinta si eliminarea riscurilor care pot afecta funcționarea optimă și în siguranță a instalațiilor,. Acordul cadru va stabili termenii, conditiile, precum si cadrul legal, financiar, tehnic si administrativ necesar pentru ca ofertantii sa asigure, in conditii de siguranta, operativitate si eficienta financiara, prestarea serviciilor de întreținere și reparații instalații de ventilație și climatizare. Obiectul acordului cadru presupune prestarea serviciilor de întreținere și reparații instalații de ventilație și climatizare, asigurand si consumabile necesare si utilajele, sculele, instrumentele etc. Denumirea data achizitiei: „servicii de întreținere și reparații instalații de ventilație și climatizare”. Serviciile care fac obiectul acordului cadru de prestari servicii sunt detaliate, pe activitati si locatii, in cuprinsul prezentului caiet de sarcini.
Interne Kennung: 1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50712000 Reparatur und Wartung von mechanischen Einrichtungen in Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Achiziția are ca scop încheierea unui Acord-cadru care va avea ca obiect servicii de întreținere și reparații instalații de ventilație și climatizare la obiectivele aflate în întreținerea instituției. Autoritatea contractanta urmareste buna functionare a utilajelor si echipamentelor de climatizare, ventilatie, camere frigorifice, perdele de aer si generator electric din incinta si eliminarea riscurilor care pot afecta funcționarea optimă și în siguranță a instalațiilor. Prin achiziția acestor servicii de întreținere și reparații, se urmărește: - Asigurarea conditiilor optime pentru functionarea echipamentelor si utilajelor - Prin serviciile de mentenanta tehnica propuse, se are in vedere conservarea starii instalatiilor si optimizarea functionarii echipamentelor - Mentenanta tehnica vizeaza functionarea optima a instalatiilor printr-un program de intretinere care poate fi: preventiva, predictiva, corectiva. - Înlăturarea corectă a problemelor apărute la instalațiile de ventilație și climatizare; - Eliminarea defecțiunilor și disfuncționalităților prin rapoarte tehnice de specialitate; - Prevenirea apariției unor incidente tehnice care pot pune în pericol siguranța utilizatorilor clădirilor și integritatea bunurilor; -Asigurarea funcționării în condiții optime a echipamentelor și instalațiilor ventilație și climatizare; - Remedierea defecțiunilor prin intervenții prompte; - Realizarea de intervenții rapide, la cerere, în caz de avarii cu personal specializat; - Respectarea normelor de siguranță și a legislației în vigoare; - Asigurarea continuității serviciilor publice în condiții optime; - Conformarea cu obligațiile legale și normele de protecție a mediului. Achiziția este justificată de necesitatea intervențiilor prompte și bine fundamentate asupra instalațiilor de ventilație și climatizare, în contextul în care instituția are în administrare mai multe clădiri cu instalații diverse ca vechime și complexitate. Serviciile de întreținere și reparații la instalațiile de ventilație și climatizare reprezintă ansamblul de operații care se execută în scopul menținerii stării tehnice a instalațiilor.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71315410 Belüftungssysteminspektion