592293-2026 - Ergebnis
Rumänien – Bau von Themen-Parks – REGENERARE URBANA ZONA CENTRALA ORAS VALENII DE MUNTE, JUDETUL PRAHOVA
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: REGENERARE URBANA ZONA CENTRALA ORAS VALENII DE MUNTE, JUDETUL PRAHOVA
Beschreibung: Obiectul contractului il reprezinta executia lucrarilor pentru obiectivul de investitie: Regenerare Urbana Zona Centrala Oras Valenii de Munte, Jud. Prahova ( Parc autogara, Parc central, Parc zona Manastirii, Parc Decantor, Trotuare Bulevardul Nicolae Iorga, Modernizare iluminat public Bulevardul Nicolae Iorga); 1.Parc autogara: Crearea unui Trotuar Prietenos cu Pietonii : Integrarea Spațiilor Verzi : Iluminare și Siguranță Instalarea de iluminat stradal LED eficient energetic 2.Parc Central: Reamenajarea si modernizarea Parcului Central cat si a trotuarului din partea de vest adiacent Bulevardului Nicolae Iorga DN1A. Se va reorganza parțial planimetria pentru a răspunde noilor nevoi de suprafețe și funcțiuni (se va mari locul de joaca, reconfigurarea aleilor, inlocuirea mobilierului urban, inlocuirea si modificarea pozitiei stalpilor de iluminat). Se vor crea relații cu celelalte repere din jurul parcului respectiv strazile care il inconjora. 3.Parc Manastire: In squarul adiacent bustului lui Iorga se doreste: desfintarea aleilor degradate si necorespunzatoare dpvd plastic si al detaliilor construirea la sud la limita dintre cele doua squaruri a unei rampe de acces pt persoane cu dizabilitati, si un podet intermediar posibil de a fi anturat de mobilierul urban(banci) Soclul bustului lui Iorga se va placa cu granit. Squarul nordic se propun urmatoarele lucrari: Refacerea locului de joaca pt copii cu inlocuirea sau repararea obiectelor de joaca, Reconsiderarea configuratiei aleilor de acces in acord cu extinderea si adaugarea de noi functiuni. Construirea de rampe de acces de bordura pt. asigurarea accessibilitatii persoanelor cu dizabilitati in aleile parcului, Inlocuirea pavimentului din dale prefabricate al aleilor (degradat).,Refacerea bordurilor aleilor. Reconsiderarea amenajarii peisagistice prin inlaturarea sau mutarea unor arbori Corectarea geometriei aleilor. Eliminarea unor zone cu mese de sah si aleii aferente prin transformarea ei in suprafata verde. Placarea cu piatra similara gardului Bisericii Adormirii Maicii Domnului a soclului troitei Eliminarea stalpilor de iluminat public cu inlocuirea lor cu stalpi cu sistem LED Inlocuirea mobilierului urban (banci), adaugarea de cosuri de de gunoi cat si a doua cismele. Squarul nordic va avea imprejmuire de siguranta realizata din elemente decorative metalice prefabricate spre zona sud estica. 4.Parc Zona Decantor: Crearea unui Trotuar Prietenos cu Pietonii. Lățimea trotuarului ar trebui să fie suficientă pentru a permite circulația confortabilă a pietonilor, a persoanelor cu mobilitate redusă și a bicicliștilor Reducerea riscului inundațiilor (locale) și promovarea reîncărcarii pânzei freatice Drenarea apelor in spațiile verzi Integrarea Spațiilor Verzi : Plantarea de copaci, arbuști și flori de-a lungul trotuarului. Iluminare și Siguranță: Instalarea de iluminat stradal LED eficient energetic pentru a asigura siguranța pietonilor pe timpul nopții 5.Trotuare pe Bulevardul Nicolae Iorga:1. Crearea unui Trotuar Prietenos cu Pietonii : Lățimea trotuarului Reducerea riscului inundațiilor (locale) și promovarea reîncărcarii pânzei freatice Utilizarea de materiale durabile pentru pavaj. Drenarea apelor in spațiile verzi Integrarea Spațiilor Verzi : Plantarea de copaci, arbuști și flori de-a lungul trotuarului. Acestea pot oferi umbră, îmbunătățesc calitatea aerului și contribuie la estetică. 6.Modernizare iluminat public pe B-dul Nicolae Iorga: Prin montarea de stalpi metalici tip SMS de aparate de iluminat cu LED -uri cu grad de protectie si rezistenta la impact ridicate se asigura conditii pentru pastrarea pe timp indelungat a performantelor sistemului, LED-urile avand durata medie de viata de peste 50.000 ore. Numar de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor:15 Numar zile pana la care Autoritatea contractanta transmite raspusul la clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 10
Interne Kennung: 2842870/2025/340140/6
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45212120 Bau von Themen-Parks
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: PARCURI- PARC AUTOGARA, PARC CENTRAL, PARC ZONA MANASTIRII, AMENAJARE SPATII VERZI SI ALEI NECAROSABILE - PARC ZONA DECANTOR
Beschreibung: Obiectul contractului pentru Lotul 1 il reprezinta executia lucrarilor pentru obiectivul de investitie: Regenerare Urbana Zona Centrala Oras Valenii de Munte, Jud. Prahova ( Parc autogara, Parc central, Parc zona Manastirii,Amenajare spatii verzi si alei necarosabile - Zona Parc Decantor) 1.Parc autogara: Crearea unui Trotuar Prietenos cu Pietonii : Integrarea Spațiilor Verzi : Iluminare și Siguranță Instalarea de iluminat stradal LED eficient energetic 2.Parc Central: Reamenajarea si modernizarea Parcului Central cat si a trotuarului din partea de vest adiacent Bulevardului Nicolae Iorga DN1A. Se va reorganza parțial planimetria pentru a răspunde noilor nevoi de suprafețe și funcțiuni (se va mari locul de joaca, reconfigurarea aleilor, inlocuirea mobilierului urban, inlocuirea si modificarea pozitiei stalpilor de iluminat). Se vor crea relații cu celelalte repere din jurul parcului respectiv strazile care il inconjora. 3.Parc Manastire: In squarul adiacent bustului lui Iorga se doreste: desfintarea aleilor degradate si necorespunzatoare dpvd plastic si al detaliilor construirea la sud la limita dintre cele doua squaruri a unei rampe de acces pt persoane cu dizabilitati, si un podet intermediar posibil de a fi anturat de mobilierul urban(banci) Soclul bustului lui Iorga se va placa cu granit. Squarul nordic se propun urmatoarele lucrari: Refacerea locului de joaca pt copii cu inlocuirea sau repararea obiectelor de joaca, Reconsiderarea configuratiei aleilor de acces in acord cu extinderea si adaugarea de noi functiuni. Construirea de rampe de acces de bordura pt. asigurarea accessibilitatii persoanelor cu dizabilitati in aleile parcului, Inlocuirea pavimentului din dale prefabricate al aleilor (degradat).,Refacerea bordurilor aleilor. Reconsiderarea amenajarii peisagistice prin inlaturarea sau mutarea unor arbori Corectarea geometriei aleilor. Eliminarea unor zone cu mese de sah si aleii aferente prin transformarea ei in suprafata verde. Placarea cu piatra similara gardului Bisericii Adormirii Maicii Domnului a soclului troitei Eliminarea stalpilor de iluminat public cu inlocuirea lor cu stalpi cu sistem LED Inlocuirea mobilierului urban (banci), adaugarea de cosuri de de gunoi cat si a doua cismele. Squarul nordic va avea imprejmuire de siguranta realizata din elemente decorative metalice prefabricate spre zona sud estica. 4.Parc Zona Decantor: Crearea unui Trotuar Prietenos cu Pietonii. Lățimea trotuarului ar trebui să fie suficientă pentru a permite circulația confortabilă a pietonilor, a persoanelor cu mobilitate redusă și a bicicliștilor Reducerea riscului inundațiilor (locale) și promovarea reîncărcarii pânzei freatice Drenarea apelor in spațiile verzi Integrarea Spațiilor Verzi : Plantarea de copaci, arbuști și flori de-a lungul trotuarului. Iluminare și Siguranță: Instalarea de iluminat stradal LED eficient energetic pentru a asigura siguranța pietonilor pe timpul nopții
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: TROTUARE PE BULEVARDUL NICOLAE IORGA
Beschreibung: Trotuare pe Bulevardul Nicolae Iorga: Crearea unui Trotuar Prietenos cu Pietonii : Lățimea trotuarului Reducerea riscului inundațiilor (locale) și promovarea reîncărcarii pânzei freatice Utilizarea de materiale durabile pentru pavaj. Drenarea apelor in spațiile verzi Integrarea Spațiilor Verzi : Plantarea de copaci, arbuști și flori de-a lungul trotuarului. Acestea pot oferi umbră, îmbunătățesc calitatea aerului și contribuie la estetică. Reconfigurarea trotuarelor si platformelor existente • Inlocuire suprafetei de uzura (dalajului): reparatii (planietate, pante) cu dale granit si platforme beton la racordurile cu accesele in imobilele adiacente • Amenajarea de scuaruri • Amenajare peisagista: o Marirea zonelor verzi (pastille sau scuaruri), o Conservarea si toaletarea arborilor existenti o Plantarea de arbori noi, arbusti si plante decorative o Replantari de gazon • Accesibilitate pentru nevoi speciale (personae cu dizabilități) • b) Inlocuire pavaj trotuare pana la bordura DN1A, pe ambele sensuri • Sistematizarea verticala a terenului pentru inlesnirea acesului persoanelor cu dizabilitati • Realizarea de trasee pentru persoane nevazatoari • Marirea suprafetelor de spatii verzi si realizarea unui sistem de irigare automatizata • Realizarea de pergole decorative • Plantarea de arbori si arbusti decorativi • Modernizarea mobilierului urban: o Montarea cosurilor de gunoi cu compartimente de reciclare o Amplasare de banci prefabricate, proiect unitar, in grupări de câte 3, adaptate diveritatii structurii de utilizatori  copii (35cm inaltime),  persoane cu dizabilitati (45cm, cu spatat -cf. normativ atasat) o pergole dotate cu panouri fotovoltaice ce permit incarcarea aparaturii electronice si iluminat local • Construirea de rampe pentru persoane cu dizabilitati • Trepte și balustrade pentru persoane cu dizabilitati • In zona salii de sport (autogara), pentru protectia pietonilor, se muta zona de circulatie, din apropierea DN1 A, spre interior, aparand o zona verde intre carosabil si trotuar. Proiectarea ei este in conformitate cu fluxul de pietoni (mare- Zona autogara si comerciala).
Interne Kennung: 2
Haupteinstufung (cpv): 45233161 Bau von Fußwegen
Los: LOT-0003
Titel: MODERNIZARE ILUMINAT PUBLIC BULEVARDUL NICOLAE IORGA
Beschreibung: Pentru a se putea realiza trotuare noi continue si fara obstacole se propune refacerea atat a instalatiei de iluminat public cat si a retelei electrice de distributie in subteran si independenta una fata de cealalta. Instalatia de iluminat public proiectata va avea urmatoarea structura: - punct de aprindere si cutii de distributie din care se comanda si se alimenteaza cu energie electrica instalatia de iluminat public - LES 0,4 Kv reteaua de alimentare cu energie electrica - cablu tip A2YAbY - 3x50+25, A2YAbY -3x25+16 mmp care asigura transportul energiei electrice de la punctul de aprindere si de la cutiile de distributie la aparatele de iluminat in lungime de 1600 m -stalpi de iluminat public - 45 bucati -prelungiri(console) metalice care asigura prinderea pe stalp si orientarea corpurilor de iluminat fata de carosabil - 45 bucati - corpuri de iluminat cu lampi - LED - 90 bucati
Interne Kennung: 3
Haupteinstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen