2. Verfahren
Verfahren
Titel: BISPECYFICZNE PRZECIWCIAŁO naśladujące aktywny czynnik VIII wraz z sukcesywnymi dostawami do Ośrodków Leczenia Hemofilii i Pokrewnych Skaz Krwotocznych oraz domów pacjentów; znak postępowania: ZZP.ZP.411.100.2026
Beschreibung: Przedmiot zamówienia obejmuje dostawę do Bezpośrednich Odbiorców (Ośrodków Leczenia Hemofilii i Pokrewnych Skaz Krwotocznych) bispecyficznego przeciwciała naśladującego aktywny czynnik VIII wraz z zestawami do podawania - dalej „produkt leczniczy”, celem zabezpieczenia ciągłości leczenia pacjentów z hemofilią typu A powikłaną inhibitorem, w ramach realizacji programu polityki zdrowotnej ministra właściwego ds. zdrowia pn. „Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2024-2028”, zwanego w dalszej treści „programem MZ”, a także dostawę zestawów do podawania, organizację dostaw do domów pacjentów, za które uznaje się miejsce zamieszkania lub pobytu stałego pacjenta, dla wskazanej liczby pacjentów wskazanych przez Narodowe Centrum Krwi (dalej NCK), odbiór i utylizację sprzętu jednorazowego użytku i odpadów medycznych, zapewnienie ścisłej ewidencji dostarczonego produktu leczniczego z kontrolą zużycia leków poprzez implementację dzienniczka elektronicznego, opracowanie i przygotowanie materiałów informacyjnych w zakresie bezpiecznego stosowania produktów leczniczych dla wszystkich pacjentów oraz przeszkolenie wszystkich pacjentów w zakresie bezpiecznego stosowania produktu leczniczego najpóźniej do dnia pierwszej dostawy oraz dostarczenia pojemników na odpady medyczne dla wszystkich pacjentów, spełniających wymogi w zakresie obowiązujących przepisów, na zasadach określonych w treści SWZ.
Interne Kennung: ZZP.ZP.411.100.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Produkty lecznicze stanowią kluczowy element w leczeniu pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi, wypadkami, interwencjami chirurgicznymi oraz przy ciężkich urazach. Brak dostatecznych zapasów tych czynników może zagrażać zdrowiu i życiu wielu pacjentów, zwłaszcza tych zmagających się z poważnymi schorzeniami. Produkcja oraz uzyskanie produktów leczniczych wymaga czasu, precyzji i specjalistycznej wiedzy. Długotrwały proces produkcyjny, testowanie oraz spełnianie rygorystycznych norm jakościowych mogą sprawić, że niedobory tych substancji staną się jeszcze bardziej krytyczne w przypadku niespodziewanych problemów produkcyjnych lub logistycznych. Obecnie Narodowe Centrum Krwi otrzymuje sygnały o wydłużonym procesie dostaw, m.in. będącym wynikiem modernizacji linii produkcyjnych odpowiedzialnych za produkcję produktów leczniczych, a także sygnały o dużym zapotrzebowaniu na rynkach światowych. Niestabilność rynku, potencjalne kryzysy związane ze skutkami pandemii czy skutkami konfliktu zbrojnego na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i w innych rejonach świata lub innymi czynnikami zewnętrznymi mogą znacznie ograniczyć dostępność produktów leczniczych na rynku. Brak dostępności produktów leczniczych może spowodować opóźnienia w podawaniu leków pacjentom, co z kolei wpłynie negatywnie na ich zdrowie oraz proces leczenia. Każde zakłócenie w dostępie do produktów leczniczych może skutkować poważnymi komplikacjami w leczeniu pacjentów, co z kolei przyczyni się do nadmiernego obciążenia systemu opieki zdrowotnej oraz zwiększenia kosztów leczenia. Biorąc pod uwagę powyższe aspekty istnieje konieczność pilnego zakupu bispecyficznego przeciwciała naśladującego czynnik VIII, w celu zachowania ciągłości leczenia pacjentów, w tym w warunkach domowych, zapewnienia stabilności systemu opieki zdrowotnej oraz minimalizacji ryzyka związanego z ewentualnymi niedoborami tych kluczowych substancji.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33621000 Arzneimittel für Blut und Blut bildende Organe
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: BISPECYFICZNE PRZECIWCIAŁO naśladujące aktywny czynnik VIII wraz z sukcesywnymi dostawami do Ośrodków Leczenia Hemofilii i Pokrewnych Skaz Krwotocznych oraz domów pacjentów
Beschreibung: 1. Przedmiot zamówienia obejmuje dostawę do Bezpośrednich Odbiorców (Ośrodków Leczenia Hemofilii i Pokrewnych Skaz Krwotocznych) bispecyficznego przeciwciała naśladującego aktywny czynnik VIII wraz z zestawami do podawania - dalej „produkt leczniczy”, celem zabezpieczenia ciągłości leczenia pacjentów z hemofilią typu A powikłaną inhibitorem, w ramach realizacji programu polityki zdrowotnej ministra właściwego ds. zdrowia pn. „Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2024-2028”, zwanego w dalszej treści „programem MZ”, a także dostawę zestawów do podawania, organizację dostaw do domów pacjentów, za które uznaje się miejsce zamieszkania lub pobytu stałego pacjenta, dla wskazanej liczby pacjentów wskazanych przez Narodowe Centrum Krwi (dalej NCK), odbiór i utylizację sprzętu jednorazowego użytku i odpadów medycznych, zapewnienie ścisłej ewidencji dostarczonego produktu leczniczego z kontrolą zużycia leków poprzez implementację dzienniczka elektronicznego, opracowanie i przygotowanie materiałów informacyjnych w zakresie bezpiecznego stosowania produktów leczniczych dla wszystkich pacjentów oraz przeszkolenie wszystkich pacjentów w zakresie bezpiecznego stosowania produktu leczniczego najpóźniej do dnia pierwszej dostawy oraz dostarczenia pojemników na odpady medyczne dla wszystkich pacjentów, spełniających wymogi w zakresie obowiązujących przepisów, na zasadach określonych w treści SWZ. 2. Program polityki zdrowotnej ministra właściwego ds. zdrowia pod nazwą: „Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2024-2028” obejmuje dostawy w latach 2026-2027 ww. produktu leczniczego do wskazanych przez NCK Bezpośrednich Odbiorców - Ośrodków Leczenia Hemofilii i Pokrewnych Skaz Krwotocznych (dalej „OLH”) i/lub innych podmiotów wskazanych przez Narodowe Centrum Krwi lub inny podmiot uprawniony, oraz do domów pacjentów za które uznaje się miejsce zamieszkania lub pobytu stałego pacjenta. 3. Na podstawie art. 256 ustawy Pzp. Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia odpowiednio przed upływem terminu składania ofert, jeżeli wystąpiły okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione. 4. Zgodnie z art. 257 ustawy Pzp. Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli środki publiczne, które Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane. 5. Zamawiający zastrzega sobie prawo unieważnienia postępowania, bądź w terminie do dnia 31 grudnia 2027 r. odstąpienia od umowy ze skutkiem ex nunc bez odszkodowania dla Wykonawcy od Zamawiającego czy Ministra Zdrowia, w przypadku, gdy wystąpi co najmniej jedna z nw. przesłanek: 5.1. Narodowe Centrum Krwi nie otrzyma finansowania na realizację programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn. „Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2024-2028” przewidywanym roku realizacji umowy w całości lub w części pozwalającej na realizację umowy. 5.2. Minister Zdrowia zdecyduje o braku modyfikacji programu, modyfikacji programu, odstąpieniu od realizacji lub zawieszeniu realizacji „Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2024-2028” lub dokona zmiany treści programu skutkującej wykreśleniem produktu leczniczego będącego przedmiotem zamówienia/umowy. 5.3. Dokonywany w ramach „Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne przez Narodowe Centrum Krwi na lata 2024-2028” za pośrednictwem Zakładu Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia zakup produktów leczniczych, objętych niniejszym postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego, ma być finansowany w ramach środków, co których ostateczne potwierdzenie ich zabezpieczenia stanie się możliwe po przyjęciu i zatwierdzeniu planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia. Mając na uwadze powyższe Narodowe Centrum Krwi – jako Zamawiający/Nabywca – wskazany w ogłoszeniu o zamówieniu dotyczącym niniejszego przetargu nieograniczonego, oraz/lub w pozostałej dokumentacji odnoszącej się do przedmiotowego zamówienia, przewidział możliwość unieważnienia przedmiotowego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz odstąpienia od umowy. Zamawiający zastrzega o braku możliwości uzyskania odszkodowania od Narodowego Centrum Krwi czy Ministerstwa Zdrowia w przypadku unieważnienia postępowania czy odstąpienia od umowy, z zastrzeżeniem rozdz. II pkt 11 SWZ. 6. Przedmiot zamówienia obejmuje dostawę produktu leczniczego określonego j.w. z tym, że łączna wielkość podstawowego zakupu na lata 2026-2027 w minimalnej (gwarantowanej) ilości wynosi 462 000 mg dla 85 pacjentów, w tym Zamawiający przewiduje zakup w 2026 roku: 154 000 mg, w 2027 roku: 308 000 mg. 7. Rozdzielnik Bezpośrednich Odbiorców, do których będzie dostarczany przedmiot zamówienia będzie przekazywany Wykonawcy najpóźniej na 7 (siedem) dni roboczych przed terminem planowanej dostawy do Bezpośrednich Odbiorców, a w przypadkach wyjątkowych nie później niż 3 (trzy) dni przed planowanym terminem dostawy. 8. Zamawiający wymaga dostawy dla wszystkich pacjentów pojemników na odpady medyczne, spełniających wymogi w zakresie obowiązujących przepisów. 9. Zamówienie musi być zrealizowane zgodnie z wymaganiami określonymi w SWZ oraz w Projektowanych Postanowieniach Umowy.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 1. Zamawiający zastrzega sobie możliwość zastosowania w trakcie trwania umowy opcji o której mowa w art. 441 ust. 1 ustawy Pzp. tj. zwiększania ilości kupowanego przedmiotu zamówienia nie więcej jednak niż o 50% zamówienia podstawowego, o kolejne 231 000 mg do maksymalnej ilości 693 000 mg, w przypadku i wynikającej m.in. ze zwiększenia do 128 liczby pacjentów, zwiększenia dawkowania u obecnych pacjentów wynikającego ze zmiany leczenia przewidzianego w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL), w tym Zamawiający przewiduje w ramach opcji zakup w 2026 roku: 77 000 mg, w 2027 roku: 154 000 mg. 2. Zamawiający może skorzystać z opcji po zawarciu umowy w terminie ustalonym z Wykonawcą, jeżeli któryś rodzaj zamówienia ulegnie wyczerpaniu. Oznacza to, że Zamawiający poza zamówieniem podstawowym ma możliwość w zależności od potrzeb realizacji dodatkowego zamówienia na dostawę większej ilości przedmiotu zamówienia do końca okresu trwania umowy zamówienia podstawowego. 3. Aby nie modyfikować ogólnego charakteru umowy podstawę określenia wartości wynagrodzenia Wykonawcy w ramach opcji stanowić będą ceny jednostkowe wskazane w ofercie Wykonawcy. 4. Ewentualne zastosowanie opcji nie skutkuje zmianą ceny jednostkowej przedmiotu zamówienia, która jest wartością stałą, niezależną od wielkości przedmiotu zamówienia. Oznacza to, że cena jednostkowa wskazana przez Wykonawcę w ofercie za przedmiot zamówienia, musi być taka sama zarówno dla liczby miligram (mg) kupowanego przedmiotu zamówienia w zamówieniu podstawowym, jak i dla liczby miligram (mg) kupowanego przedmiotu zamówienia w ramach opcji. 5. Zamawiający zastrzega sobie możliwość zastosowania w trakcie trwania umowy opcji, o której mowa w art. 441 ust. 1 ustawy Pzp., w przypadku niewykorzystania ilości lub wartości przedmiotu umowy, umożliwiającym przedłużenie dostaw o kolejne 6 (sześć) miesięcy do dnia 31.12.2027 r. 6. Skorzystanie przez Zamawiającego z opcji wymaga ew. zmiany umowy w formie aneksu do umowy. 7. Opcja jest jednostronnym dyskrecjonalnym uprawnieniem Zamawiającego, który może z opcji skorzystać w całości lub skorzystać w części lub w ogóle nie skorzystać, a Wykonawcy nie przysługują z tego tytułu jakiekolwiek roszczenia o uruchomienie zamówienia w ramach opcji. 8. W zakresie realizacji zamówienia w ramach opcji stosuje się postanowienia dotyczące zamówienia podstawowego, chyba że co innego wynika z postanowień szczegółowych umowy. 9. Szczegóły dotyczące zastosowania opcji stanowi rozdz. VIII ust. 1 pkt 1.4. SWZ.