2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare, montare și punere în funcțiune 20 bucăți sirene electronice de 1200W în cadrul proiectului „Sustainable Weather Emergency Management (SWEM)”, ROUA00430 programul Interreg NEXT România-Ucraina 2021-2027, prioritatea 1, ”Focus transfrontalier asupra mediului”
Beschreibung: Proiectul “Sustainable Weather Emergency Management (SWEM)”are ca scop îndeplinirea priorității 1, ”Focus transfrontalier asupra mediului”, din cadrul programului Interreg Romania – Ucraina 2021-2027, obiectivul specific fiind “Promovarea adaptării la schimbările climatice, a prevenirii riscurilor de dezastre și a rezilienței, ținând seama de abordările ecosistemice”. Proiectul va contribui la îndeplinirea obligațiilor legale de protecție civilă a administrației publice locale, precum și la îndeplinirea obiectivelor strategice și a priorităților de dezvoltare strategică ale Municipiului Baia Mare, prin dotarea cu echipamente, materiale și mijloace de apărare de protecție civilă la standarde de calitate europeană. În vederea respectării legislației în vigoare privind dezvoltarea sistemelor de înștiințare-alarmare, a fost întocmit Studiul de audibilitate pentru modernizarea și dezvoltarea sistemului de înștiințare și avertizare-alarmare publică al Municipiului Baia Mare (avizat de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență București (I.G.S.U.)), care prevede un sistem de înștiințare-alarmare format dintr-o centrala de înștiințare, avertizare-alarmare la care se vor conecta sirenele electronice și electrice prin internet/intranet, sistem GSM și canal radio VHF. Studiul recomandă reconfigurarea și modernizarea sistemului de înștiințare-alarmare din Municipiul Baia Mare, județul Maramureș, prin achiziționarea și instalarea a 20 sirene electronice cu puterea de 1200W, după cum urmează: 9 sirene electronice cu puterea de 1200W pe amplasamente noi; inlocuirea a 4 sirene electronice de 600W existente, cu sirene electronice cu puterea de 1200W; inlocuirea unui număr de 7 sirene electrice de 5.5 kW existente, cu sirene electronice cu puterea de 1200W; Sirenele vor asigura transmiterea semnalelor de alarmare și mesajelor vocale la o presiune acustică superioară față de nivelul maxim al zgomotului ambiental, cu cel puțin 6dB. Achiziția și instalarea celor 20 de sirene electronice cu puterea de 1200W este necesară pentru respectarea legislației în vigoare, care impune dezvoltarea sistemelor de înștiințare-alarmare, în urma studiilor de audibilitate care prevăd, prin măsurători exacte, numărul necesar de sirene, puterea și amplasarea corespunzătoare pentru o eficiență mai bună, privind înștiințarea și alarmarea oportună a populației civile din Municipiul Baia Mare în situații de protecție civilă. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor va fi de: 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere oferte.
Interne Kennung: 3627692/P1/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38822000 Ferngesteuerte Sirenen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Protecţia civilă este o componentă a sistemului securităţii naţionale, are caracter permanent şi se bazează pe îndeplinirea obligaţiilor ce revin, potrivit Legii nr. 481/2004, republicată, autorităţilor administraţiei publice centrale şi locale, celorlalte persoane juridice de drept public şi privat române, precum şi persoanelor fizice. Prin investiția propusă se dorește respectarea legislației în vigoare care prevede dezvoltarea sistemelor de înștiințare-alarmare, în conformitate cu prevederile studiului de audibilitate. Acest sistem face parte din sistemul național integrat de avertizare-alarmare care are ca scop includerea subsistemelor distribuite pe teritoriul național, într-un sistem integrat, în vederea aplicării unitare a planurilor și procedurilor legale specifice, eliminându-se astfel paralelismele și disfuncționalitățile de comunicare care apar într-un ansamblu de sisteme de funcționare independentă, conform art.5 din O.M.A.I nr. 886/2005 pentru aprobarea Normelor tehnice privind Sistemul național integrat de înștiințare, avertizare și alarmare a populației. Proiectul va contribui la îndeplinirea obligațiilor legale de protecție civilă a administrației publice locale, precum și la îndeplinirea obiectivelor strategice și a priorităților de dezvoltare strategică ale Municipiului Baia Mare, prin dotarea cu echipamente, materiale și mijloace de apărare de protecție civilă. Achiziția și instalarea celor 20 de sirene electronice cu puterea de 1200W este necesară pentru respectarea legislației în vigoare, care impune dezvoltarea sistemelor de înștiințare-alarmare, în urma studiilor de audibilitate care prevăd, prin măsurători exacte, numărul necesar de sirene, puterea și amplasarea corespunzătoare pentru o eficiență mai bună, privind înștiințarea și alarmarea oportună a populației civile din Municipiul Baia Mare în situații de protecție civilă. Valoarea totală estimată a achiziției este: 1.230.260,82 lei fără T.V.A. (curs inforeuro iunie 2026) din care: • Produse, inclusiv instalare/montare și punere în funcțiune, instruire personal, mentenanță preventivă și suport tehnic în perioada de garanție - 1.159.007,60 lei fără TVA, din care: o Sirene 1200 W, 20 bucăți inclusiv instalare/montare și punere în funcțiune, instruire personal, mentenanță preventivă și suport tehnic în perioada de garanție: buget euro cu TVA 258.944 euro; valoare conform deviz 20 buc x 56.155,53 lei/buc fără TVA = 1.123.110,60 lei fără TVA o Tripode, 2 bucăți, inclusiv instalare/montare și punere în funcțiune, instruire personal, mentenanță preventivă și suport tehnic în perioada de garanție: buget euro cu TVA 2.468,40 euro; valoare conform deviz 2 buc x 5.353,06 lei/buc fără TVA = 10.706,12 lei fără TVA o Console, 12 bucăți, inclusiv instalare/montare și punere în funcțiune, instruire personal, mentenanță preventivă și suport tehnic în perioada de garanție: buget euro cu TVA 5.808,00 euro; valoare conform deviz 12 buc x 2.099,24 lei/buc fără TVA = 25.190,88 lei fără TVA • Servicii - 20.992,40 lei fără TVA, din care: o Intocmire documentație DTAC, verificare de către specialiști verificatori de proiect atestați, studiu geotehnic, întocmire documentații pentru avize acorduri solicitate conform CU, depunere și ridicare documentații, întocmire plan de situație și încadrare în zonă: buget euro cu TVA 3.630,00 euro; valoare conform deviz 15.744,30 lei fără TVA o Servicii elaborare documentație pentru obținere de la A.N.C.O.M. licență utilizare frecvență radio pentru sistem de alarmare publică: buget euro cu TVA 1.210,00 euro; valoare conform deviz 5.248,10 lei fără TVA • Lucrări - 50.260,82 lei fără TVA, din care: o Lucrări de racordare la rețeaua de alimentare cu energie electrică: buget euro cu TVA 3.267,00 euro; valoare conform deviz 14.166,70 lei fără TVA o Lucrări de instalare piloni metalici 2 bucăți: buget euro cu TVA 8.327,00 euro; valoare conform deviz 2 buc x 18.047,06 lei/buc fără TVA = 36.094,12 lei fără TVA Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor va fi de: 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere oferte.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 51313000 Installation von Audiogeräten, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau