592471-2026 - Ergebnis
Schweden – Reparatur- und Wartungsdienste – Elektrikertjänster 2026
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Elektrikertjänster 2026
Beschreibung: Ramavtalet avser elinstallationsarbete i samband med investeringar, revision och underhållsarbete. Beställaren har behov av industri- och automationselektriker samt fastighetselektriker. Omfattningen styrs av efterfrågan på nyanslutning av nya fjärrvärme- och fjärrkylakunder, revisions- och underhållsarbeten, samt mindre reinvesterings- och investeringsprojekt. Avtalet omfattar både kortare uppdrag och uppdrag som sträcker sig över längre sammanhållna perioder.
Interne Kennung: 26/8
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45315000 Heizungs- und sonstige Elektroinstallationen in Gebäuden, 45315100 Elektrotechnikinstallation, 50710000 Reparatur und Wartung von elektrischen und mechanischen Einrichtungen in Gebäuden, 50711000 Reparatur und Wartung von elektrischen Einrichtungen in Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Uppdraget avser elinstallationsarbeten i samband med investeringar, revisioner och underhållsarbeten. Beställaren har främst behov av industri- och automationselektriker, men även tjänster från fastighetselektriker kan komma att avropas i varierande omfattning. Omfattningen styrs av efterfrågan på nyanslutningar för fjärrvärme- och fjärrkylakunder, revisions- och underhållsarbeten samt mindre investerings- och reinvesteringsprojekt.
Interne Kennung: 1889207-2
Los: LOT-0002
Titel: Generell del
Interne Kennung: 1870995-3