See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Energinets kvalifikationsordning for bygge- og anlægsarbejde i totalentreprise for 400 kV og højere
Beschreibung: Til brug for Energinet A/S's bygge- og anlægsprojekter udbudt i totalentreprise på stationsanlæg for spændingsniveau 400 kV og højere, etableres denne kvalifikationsordning. Projekter som udbydes på ordningen, omfatter projekter hvor hovedvægten af projektet vedrører bygge- og anlægsarbejder på stationsanlæg for spændingsniveau 400 kV og højere. Det betyder, at der i mindre omfang kan forekomme bygge- og anlægsarbejder som relaterer sig til andre spændingsniveauer end 400 kV og højere. Kvalifikationsordningen vedrører alle aktiviteter i forbindelse med gennemførsel af totalentrepriser. Projekterne gennemføres ét eller flere ad gangen, og aktiviteterne som er omfattet af kategorien, kan omfatte (men ikke begrænset til) følgende aktiviteter, som er nødvendige for at opnå nøglefærdige projekter: • Projektering af opgaven • Forundersøgelser • Nødvendig myndighedsinddragelse, tilladelser • Byggepladsindretning • Anlægs- og terrænarbejder • Råhus arbejder • Installationsarbejder • Apteringsarbejder • Inventar leverancer • Samarbejde med bygherres leverandører af teknisk udstyr • Kvalitetsstyring • Byggeledelse • Arbejdsmiljø- og miljøstyring • Bæredygtighedsledelse Kategorier: Kvalifikationsordningen omfatter i alt 3 (tre) kategorier med følgende overordnede karakteristika: Kategori 1: Nyinvestering af stationsbygninger for 400 kV og højere, ifm. udlandsforbindelser og større anlægsprojekter i hele Danmark Kategori 2: Re- eller nyinvestering af stationsbygninger for 400 kV og højere i Østdanmark Kategori 3: Re- eller nyinvestering af stationsbygninger for 400 kV og højere i Vestdanmark Hvad angår en nærmere beskrivelse af kategorierne, henvises til ’Guide til kvalifikationsordning´ (23/12116-4). Ansøger skal indsende en ansøgning pr. kategori og i ansøgningen klart tilkendegive, hvilken kategori ansøgningen vedrører. Sprog: Kvalifikationsordningen etableres på dansk. Dog kan udbud udbudt under denne kvalifikationsordning udbydes på både dansk og engelsk.
Vorherige Bekanntmachung: 50030-2024
Interne Kennung: 23/12116
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45100000 Baureifmachung, 45111200 Baureifmachung und Abräumung, 45113000 Baustelleneinrichtung, 45223000 Bau von Konstruktionen und baulichen Anlagen, 45232200 Arbeiten in Verbindung mit Starkstromleitungen, 45232400 Bauarbeiten für Abwasserkanäle, 45236000 Oberbauarbeiten, 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten, 45262210 Fundamentierungsarbeiten, 45262211 Pfahlrammung, 45262300 Betonarbeiten, 45262680 Schweißarbeiten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45321000 Wärmedämmarbeiten, 45340000 Installation von Zäunen, Geländern und Sicherheitseinrichtungen, 45343100 Brandschutzarbeiten, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 45430000 Bodenbelags- und Wandverkleidungsarbeiten, 45440000 Anstrich- und Verglasungsarbeiten, 45450000 Sonstige Baufertigstellungsarbeiten, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71311300 Beratung im Bereich Infrastrukturen, 71312000 Beratung im Hochbau, 71521000 Baustellenüberwachung, 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000