2. Verfahren
Verfahren
Titel: El-installatørydelser til Aalborg Universitet
Beschreibung: AAU ønsker med dette udbud at indgå en aftale med en primær og sekundær aktør. Den primære aktør anvendes i følgende situationer: A. Arbejdsopgaver inden for El-installationer, jf. aftalens pkt. 3.3. B. Arbejdsopgaver inden for brandtekniske installationer, jf. aftalens pkt. 3.3 (dog ikke f.s.v.a delaftale for København) C. Årligt eftersyn samt service og vedligehold på forskellige typer brandtekniske installationer, jf. aftalens pkt. 3.3 Den sekundære aktør anvendes i følgende situationer i henhold til aftalens: A. Arbejdsopgaver inden for El-installationer, jf. aftalens pkt. 3.3. B. Arbejdsopgaver inden for brandtekniske installationer, jf. aftalens pkt. 3.3 Ydelser i henhold til Aftalen udføres som udgangspunkt ved den primære leverandør, dog kan udførelse af ydelser ved den sekundære leverandør blive relevant i følgende situationer: • Hvis den primære leverandør ikke kan udføre en ydelse som følge af forbigående forhindringer, såsom mandskabsmangel eller andet, kan bestillingen i stedet gå til den sekundære leverandør. • Hvis AAU har fastsat en tidsfrist for færdiggørelse af en konkret opgave, og den primære leverandør ikke kan tilbyde at udføre ydelsen inden den af AAU fastsatte tidsfrist, kan ydelsen i stedet udføres af den sekundære leverandør. • Hvis den primære leverandør væsentligt misligholder Aftalen, kan AAU ophæve Aftalen med denne leverandør, hvorefter den sekundære leverandør bliver den primære leverandør af alle ydelser i henhold til aftalen. De beskrevne situationer dækker over, at AAU ønsker en fast samarbejdspartner i form af en primær leverandør, som ikke blot kan udføre service og vedligehold af el- og brandinstallationer, men også kan anvendes til større opgaver inden for disse arbejder. AAU ønsker i tillæg til dette at have en fast samarbejdspartner i form af en sekundær leverandør, som kan sikre driften i tilfælde af, at den primære leverandør ikke kan dette – nærmere bestemt i de tilfælde, der er oplistet i aftalens pkt. 3.2. Aftalerne træder i kraft den 1. december 2026 og udløber uden varsel den 30. november 2031. Der kan ske forlængelse i op til 2 år. Kontraktstart den 1. december 2026 forudsætter, at der ikke opstår forsinkelser. Det kan derfor ikke udelukkes, at kontraktstart vil blive udskudt, hvis der opstår forsinkelser i relation til gennemførelse af udbuddet. I givet fald vil udløbsdatoen blive fremrykket tilsvarende.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som en begrænset procedure efter reglerne i udbudsloven (Lov nr. 1564 af 15/12/2015 med senere ændringer). Udbudsproceduren består således både af en prækvalifikation og en tilbudsfase. Betingelser for deltagelse og udvælgelse fremgår af udbudsbetingelserne punkt 12. Bestemmelser om tildeling fremgår af udbudsbetingelserne punkt 14. Omkostninger i forbindelse med deltagelse i denne udbudsforretning er AAU uvedkommende, herunder også hvis AAU måtte beslutte at aflyse udbudsforretningen for en eller flere af delaftalerne uden tildeling af aftale. AAU er ikke forpligtet til at tilbagelevere tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31625000 Einbruchs- und Feuermelder, 31625100 Brandmeldesysteme, 31625200 Brandmeldeanlagen, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45311000 Installation von Elektroanlagen, 45312000 Installation von Alarmanlagen und Antennen, 45312100 Installation von Brandmeldeanlagen, 45314000 Installation von Fernmeldeanlagen, 45316000 Installation von Beleuchtungs- und Signalanlagen, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten, 45343000 Brandschutz-Installationsarbeiten, 50413200 Reparatur und Wartung von Feuerlöschanlagen, 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden, 50711000 Reparatur und Wartung von elektrischen Einrichtungen in Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Campus Aalborg
Beschreibung: Elinstallatørydelser på campus Aalborg, se hertil de tilgængelige situationsplaner
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31625000 Einbruchs- und Feuermelder, 31625100 Brandmeldesysteme, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45311000 Installation von Elektroanlagen, 45312000 Installation von Alarmanlagen und Antennen, 45312100 Installation von Brandmeldeanlagen, 45314000 Installation von Fernmeldeanlagen, 45316000 Installation von Beleuchtungs- und Signalanlagen, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten, 45343000 Brandschutz-Installationsarbeiten, 50413200 Reparatur und Wartung von Feuerlöschanlagen, 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden, 50711000 Reparatur und Wartung von elektrischen Einrichtungen in Gebäuden
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Priser reguleres iht. aftalens vilkår
Los: LOT-0002
Titel: Campus Esbjerg
Beschreibung: Elinstallatørydelser på campus Esbjerg, se hertil tilgængelige situationsplaner
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31625000 Einbruchs- und Feuermelder, 31625100 Brandmeldesysteme, 31625200 Brandmeldeanlagen, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45312000 Installation von Alarmanlagen und Antennen, 45312100 Installation von Brandmeldeanlagen, 45314000 Installation von Fernmeldeanlagen, 45316000 Installation von Beleuchtungs- und Signalanlagen, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten, 45343000 Brandschutz-Installationsarbeiten, 50413200 Reparatur und Wartung von Feuerlöschanlagen, 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden, 50711000 Reparatur und Wartung von elektrischen Einrichtungen in Gebäuden
Los: LOT-0003
Titel: Campus København
Beschreibung: Elinstallatørydelser på campus København, se hertil situationsplaner uploadet under udbudsmaterialet
Beschreibung der Optionen: Priser reguleres iht. aftalevilkår