592783-2025 - Ergebnis
Dänemark – Schlammtransport – Udbud af transport af slutafvandet slam og ristegods
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af transport af slutafvandet slam og ristegods
BeschreibungUdbuddet omfatter transport af ristegods fra Renseanlæg Øst og Renseanlæg Vest begge beliggende i Aalborg Kommune til Nordværk I/S ligeledes beliggende i Aalborg Kommune, samt transport af slutafvandet slam fra Renseanlæg Øst og Renseanlæg Vest til Nordværk I/S. I perioder, vil der være transporter af slutafvandet slam fra Renseanlæg Vest til Renseanlæg Øst. Transporterne foregår alle ved brug af renseanlæggenes egne containere. Containerne skal altid returneres umiddelbart efter transporten. Alle transporter omfattet af denne Kontrakt mellem Renseanlæg Vest, Renseanlæg Øst og Nordværk I/S skal ske via tvangsruter. Udbuddet indeholder også en option på ad hoc transporter af slutafvandet slam. Der stilles krav til lastbilernes drivmiddel. Det er et krav, at alle transporter omfattet af kontrakten sker ved brug af HVO-diesel eller et drivmiddel med samme eller lavere emission end HVO-diesel, fx el-lastbil.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90513700 Schlammtransport
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90512000 Transport von Haushaltsabfällen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenTilbudsgiver skal give en timepris på ad hoc transporter af slutafvandet slam og ristegods til andre lokationer end de, som er fastlagt ved de øvrige transporter. Tilbudsgiver er ikke garanteret, at der vil blive anvendt transporter i henhold til optionen. Optionen indgår med en anslået mængde i den evalueringstekniske tilbudssum, den anslåede mængde er ikke bindende for tilbudsgiver.