See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: 931525 HUSK Sprinklerijärjestelmien hankinta
Beschreibung: HUS Kiinteistöt Oy kilpailuttaa HUS-yhtymän toiminta-alueella sijaitsevien sairaaloiden ja muiden toimipisteiden sprinklerijärjestelmien hankinnat. HUS-yhtymän sairaalat ja muut toimipisteet sijaitsevat pääasiassa Helsingin, Espoon, Vantaan, Hyvinkään, Lohjan, Porvoon ja Raaseporin kaupunkien alueella, mutta toimintaa on myös muilla paikkakunnilla pienessä mittakaavassa. Sprinklerijärjestelmien hankinnat voivat tarkoittaa esimerkiksi laajoja saneeraustöitä tai pienempiä asennus- ja muokkaustöitä. Töitä tehdään toiminnassa olevissa sairaaloissa ja töiden ajankohta sovitaan aina sairaalan toiminnan mukaan. Tarjoajalla pitää olla mahdollisuus tehdä töitä myös iltaisin, öisin ja viikonloppuisin. Tilaajan toiminta on kriittistä sosiaali- ja terveydenhuollon toimintaa. Toimittajan tulee huomioida, että palvelu tulee toteuttaa niin, ettei se aiheuta riskiä potilasturvallisuudelle ja häiritse kohtuuttomasti sairaalan toimintaa. Hankinta on jaettu alueellisesti seuraaviin osa-alueisiin: 1. HYKS-sairaanhoitoalue 2. Hyvinkään sairaanhoitoalue 3. Porvoon sairaanhoitoalue 4. Lohjan sairaanhoitoalue 5. Länsi-Uudenmaan sairaanhoitoalue Kilpailutuksen tavoitteena on valita kuusi (6) sopimustoimittajaa jokaiselle osa-alueelle. Sopimuksen kesto on kaksi (2) vuotta ja sopimukseen sisältyy mahdollisuus yhteen (1) kahden (2) vuoden optioon. Puitejärjestelyyn valituille Toimittajille järjestetään kansallisen kynnysarvon ylittävissä hankinnoista/urakoista aina minikilpailutus (projektikohtainen sopimus), jonka perusteella projektikohtainen Toimittaja valitaan. Minikilpailutuksessa annettavat hinnat eivät saa ylittää sopimuksessa sovittuja hintoja. Toimittaja voi kuitenkin tarjota alempia hintoja. Kansallisen kynnysarvon alittavissa hankinnoissa (yksittäiset työtilaukset) Tilaaja voi hankkia tarvittavan työkokonaisuuden tilanteen mukaan parhaaksi katsomaltaan ja tarkoituksenmukaisimmalta Toimittajalta. Tällöin käytetään Toimittajan antamia hintoja. Kohteiden laajuus saattaa muuttua sopimuskauden aikana (muutos pienempi kuin 10 %) ja muutoksista ilmoitetaan kolme kuukautta etukäteen. Muutokset eivät saa vaikuttaa tuntihintoihin. Tilaaja ei sitoudu tiettyihin tilausmääriin sopimuskauden aikana.
Interne Kennung: 931525
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45343230 Installation von Sprinkleranlagen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: HYKS-sairaanhoitoalue
Beschreibung: Sprinklerihankinnat osa-alueelle.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Hyvinkään sairaanhoitoalue
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Porvoon sairaanhoitoalue
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Lohjan sairaanhoitoalue
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Länsi-Uudenmaan sairaanhoitoalue
Interne Kennung: 5-4