593015-2026 - Wettbewerb
Schweden – Beratung im Bauwesen – Projekteringskonsulter hus och markanläggning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Projekteringskonsulter hus och markanläggning
Beschreibung: Upphandlingen avser två ramavtal för konsulttjänster inom projektering och närliggande konsultinsatser inom hus samt mark och anläggning. De typer av projekt som kan komma att vara aktuella är de klassiska inom kommunal sektor, t.ex olika typer av vårdboenden, skolor, kontorslokaler, idrottsanläggningar, exploateringsområden samt gator, parker och torg. Upphandlingen är uppdelad i följande två avtalsområden: Område 1 - Hus Område 2 - Markanläggning Beställaren avser att teckna avtal med två (2) leverantörer, i rangordning, per avtalsområde.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Projekteringskonsulter område hus
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129780:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros
Los: LOT-0002
Titel: Projekteringskonsulter område markanläggning
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129780:Lot:2