593152-2026 - Wettbewerb
Schweden – Ausbildung – DIS utbildningar Tomelilla ESF-projekt
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: DIS utbildningar Tomelilla ESF-projekt
Beschreibung: Härmed bjuder Tomelilla kommun in till att komma in med ansökning till DIS Utbildningar som är ett Eu finansierat tillväxt projekt.
Interne Kennung: 26-223
Verfahrensart: Sonstiges zweistufiges Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80500000 Ausbildung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Gemensamma krav
Beschreibung: Gemensamma krav för alla som lämnar anbud. Anbudsgivare besvarar också separat de delar man vill vara med och lämna offert på vid kommande beställningar av uppdrag via det dynamiska inköpssystemet.
Interne Kennung: 1947117-0
Los: LOT-0002
Titel: Organisation & ledarskap
Beschreibung: Utbildning inom organisation, ledarskap och verksamhetsutveckling med fokus på ledarskapsutveckling, arbetsmiljö, förändringsledning och strategisk kompetensförsörjning. Området omfattar utveckling för medarbetare och ledare inom medarbetarskap, hållbart ledarskap, verksamhetsstyrning, organisations- och kulturutveckling samt metoder för att skapa strukturer för kontinuerligt lärande och teamutveckling.
Interne Kennung: 1951971-1
Los: LOT-0003
Titel: AI & Digitalisering
Beschreibung: Utbildningen kunna stödja företag i att utveckla sin synlighet, kundrelationer och försäljnings-strategier. Detta kan omfatta arbete med digital marknadsföring, sociala medier, kundresor, serviceutveckling och försäljningsprocesser. Utbildningarna kan inrikta sig mot presentations-, förhandlings- och försäljningsteknik inom olika branscher. Utbildningarna ska öka förmågan att möta framtida hållbarhetskrav och teknologisk utveckling.
Interne Kennung: 1947127-2
Los: LOT-0004
Titel: Hållbar affärsutveckling & tillväxt
Beschreibung: Utbildning inom affärsutveckling och tillväxt med fokus på att identifiera affärsmöjligheter, utveckla konkurrenskraftiga erbjudanden och skapa hållbara tillväxtstrategier. Området omfattar även marknadsföring, försäljning, kundrelationer, målgruppsanalys, affärsmodeller och marknadspositionering. Utbildningen inkluderar även hållbarhet och miljöperspektiv i verksamheten samt verktyg och metoder för nytänkande och innovation, med syfte att stärka företagens utveckling, konkurrenskraft och förmåga att möta framtidens krav och utmaningar.
Interne Kennung: 1947129-3
Los: LOT-0005
Titel: Försäljning & Marknad
Interne Kennung: 1947130-4
Los: LOT-0006
Titel: Ekonomi & lönsamhet
Beschreibung: Utbildning inom ekonomi, ekonomistyrning och affärsutveckling med fokus på budgetering, nyckeltal, lönsamhetsanalys, investeringar och ekonomiska beslutsunderlag. Området omfattar även administrativa processer, ekonomistyrning och utveckling av ekonomiska modeller anpassade för små och medelstora företag. Utbildningarna ska ge stöttning i grundläggande ekonomiska och administrativa processer samt utveckling av handeln för ökad lönsamhet.
Interne Kennung: 1947132-5
Los: LOT-0007
Titel: Blocköverskridande utbildningar
Beschreibung: Utbildningar som avropas inom detta område avser flera områden och Beställaren gör bedömningen att det finns en uppenbar nytta för målgruppen eller kvalitén i den samlade leveransen med att ett utbildningspaket genomförs av samma leverantör på ett sammanhållet sätt.
Interne Kennung: 1951975-6