See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kuldioxid inkl. leje af tank
Beschreibung: KØGE VAND A/S har besluttet at levere blødere vand i Køge. Efter gennemførelse af en forundersøgelse og markedsafdækning er det besluttet, at drikkevandet skal gøres blødere ved hjælp af Carix™-metoden, som anvender CO2 til blødgøring. KØGE VAND A/S har igangsat etablering af blødgøringsanlægget og får derfor behov for levering af flydende CO2 til brug for opstart og drift af blødgøringsanlægget. Den udbudte kontrakt forventes at omfatte løbende levering af cirka 600.000 kg CO2 pr. år. Heruodver omfatter kontrakten opstilling, drift/vedligeholdelse og nedtagning af et komplet tankanlæg for opbevaring af CO2.
Vorherige Bekanntmachung: 428608-2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet er gennemført efter proceduren offentlige udbud i overensstemmelse med bekendtgørelse nr. 1078 af 29.06.2022 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand og energiforsyning, transport samt posttjenester og Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand og energiforsyning, transport samt posttjenester og om ophævelse af direktiv 2004/17/EF (forsyningsvirksomhedsdirektivet) artikel 45.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24100000 Gase
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24110000 Technische Gase, 24112100 Kohlendioxid
5. Los
Los: LOT-0001