See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare echipamente științifice – P04 – Microscopie și imagistică
Beschreibung: Obiectivul general al proiectului DANUBIUS-RO este construcția, echiparea și operaționalizarea componentelor românești ale infrastructurii de cercetare distribuită pan-european. Scopul acestui contract îl reprezintă extinderea capabilităților de cercetare ale INCDSB – Centrul de Cercetari Murighiol cu echipamente capabile să ofere informații critice cu privire la biodiversitatea tronsonului românesc al sistemului Dunăre-Delta Dunării-Marea Neagră și să genereze date pentru realizarea studiilor statistice pe termen mediu și lung asupra evoluției biodiversității și rolului acesteia în mecanismele de reglare naturală a lanțurilor trofice.
Interne Kennung: 3324060_2025_PAAPD1577302
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser)
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Achizitia unui sistem integrat de echipamente de microscopie electronică si accesorii: Microscop electronic prin transmisie (HR-TEM), Sistem de microscopie electronică prin baleiaj cu sistem integrat de reconstructie 3D (HR-SEM)
Beschreibung: Pentru realizarea indicatorilor asumati prin proiectul DANUBIUS-RO si desfăşurarea activităţilor prevazute cu obtinerea rezultatelor asumate prin cererea de finantare cod SMIS 304273, autoritatea contractantă este interesată în achiziţia unui sistem integrat de echipamente de microscopie electronică si accesorii: Microscop electronic prin transmisie (HR-TEM), Sistem de microscopie electronică prin baleiaj cu sistem integrat de reconstructie 3D (HR-SEM), instalarea, punerea in functiune, instruirea, service-ul post-livrare in perioada de garantie: 1. Microscop Electronic cu Baleiaj şi Transmisie (S/TEM) de rezoluţie ultra-înaltă, cu imagistică STEM, tomografie automatizată, analiză pe o singură particulă şi analiză compoziţională structurală – 1 buc; 2. Microscop Electronic de Baleiaj cu imagistică 3D (3D-SEM) de înaltă-rezoluţie şi analiză compoziţională, cu ultramicrotom incorporat, pentru investigarea probelor biologice – 1 buc; 3. Generator de azot lichid, care să acopere necesarul de azot lichid pentru criogenarea probelor biologice si operarea microscoapelor si echipamentelor pentru criomicroscopie – 1 buc; 4. Generator de azot gazos cu puritate ridicată pentru operarea microscoapelor electronice – 1 buc; 5. Multimetru digital – 1 buc. Specificatiile tehnice ale echipamentelor si bunurilor ce urmeaza sa fie furnizate, precum si cerintele privind instalarea, punerea in functiune, instruirea personalului, probe si service-ul post-livrare in perioada de garantie sunt detaliate in Caietul de sarcini. Conditii de livrare: DDP (INCOTERMS 2020) si graficul de livrare.
Interne Kennung: 1
Haupteinstufung (cpv): 38511200 Durchstrahlungs-Elektronenmikroskope
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38511100 Rasterelektronenmikroskope, 42980000 Gaserzeuger
Los: LOT-0002
Titel: Achizitia unui microscop AFM (Microscop de Forţă Atomică) pentru investigarea probelor din ecosistemele Deltei-Dunarii-Marii Negre
Beschreibung: Pentru realizarea indicatorilor asumati prin proiectul DANUBIUS-RO si desfăşurarea activităţilor prevazute cu obtinerea rezultatelor asumate prin cererea de finantare cod SMIS 304273, autoritatea contractantă este interesată în achiziţia unui microscop AFM (Microscop de Forţă Atomică) pentru investigarea probelor din ecosistemele Deltei-Dunarii-Marii Negre, instalarea, punerea in functiune, instruirea, service-ul post-livrare in perioada de garantie: • Microscop de forță atomica - 1 bucată Specificatiile tehnice ale echipamentului ce urmeaza sa fie furnizat, precum si cerintele privind instalarea, punerea in functiune, instruirea personalului, probe si service-ul post-livrare in perioada de garantie sunt detaliate in Caietul de sarcini. Conditii de livrare: DDP (INCOTERMS 2020) si graficul de livrare.
Interne Kennung: 2
Haupteinstufung (cpv): 38510000 Mikroskope
Los: LOT-0003
Titel: Achizitia unui sistem integrat de microscopie Raman confocala
Beschreibung: Pentru realizarea indicatorilor asumati prin proiectul DANUBIUS-RO si desfăşurarea activităţilor prevazute cu obtinerea rezultatelor asumate prin cererea de finantare cod SMIS 304273, autoritatea contractantă este interesată în achiziţia unui sistem integrat de microscopie Raman confocala, instalarea, punerea in functiune, instruirea, service-ul post-livrare in perioada de garantie: • Microscop Raman confocal cu accesorii – sistem hibrid care sa ofere tehnici complementare de imagistica FLIM / PLIM precum si masuratori de epifluorescenta- 1 bucata Specificatiile tehnice ale echipamentelor si bunurilor ce urmeaza sa fie furnizate, precum si cerintele privind instalarea, punerea in functiune, instruirea personalului, probe si service-ul post-livrare in perioada de garantie sunt detaliate in Caietul de sarcini. Conditii de livrare: DDP (INCOTERMS 2020) si graficul de livrare.
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: Achizitia unui sistem integrat de microscopie confocală
Beschreibung: Pentru realizarea indicatorilor asumati prin proiectul DANUBIUS-RO si desfăşurarea activităţilor prevazute cu obtinerea rezultatelor asumate prin cererea de finantare cod SMIS 304273, autoritatea contractantă este interesată în achiziţia unui sistem integrat de microscopie confocală, instalarea, punerea in functiune, instruirea, service-ul post-livrare in perioada de garantie: • Microscop confocal-1 bucată Specificatiile tehnice ale echipamentelor si bunurilor ce urmeaza sa fie furnizate, precum si cerintele privind instalarea, punerea in functiune, instruirea personalului, probe si service-ul post-livrare in perioada de garantie sunt detaliate in Caietul de sarcini. Conditii de livrare: DDP (INCOTERMS 2020) si graficul de livrare.
Interne Kennung: 4
Los: LOT-0005
Titel: Achizitia unui sistem integrat de echipamente pentru pregatirea probelor pentru microscopie electronică TEM si SEM, microscopie optică, confocală, Raman si AFM
Beschreibung: Pentru realizarea indicatorilor asumati prin proiectul DANUBIUS-RO si desfăşurarea activităţilor prevazute cu obtinerea rezultatelor asumate prin cererea de finantare cod SMIS 304273, autoritatea contractantă este interesată în achiziţia unui sistem integrat de echipamente pentru pregatirea probelor pentru microscopie electronică TEM si SEM, microscopie optică, confocală, Raman si AFM, instalarea, punerea in functiune, instruirea, service-ul post-livrare in perioada de garantie: 1. Procesator automat de tesuturi cu infiltrare de rasina pentru microscopie electronica si microscopie optica – 1 sistem 2. Ultramicrotom cu modul de crioultrasectionare – 1 sistem 3. Aparat de contrastare a sectiunilor TEM pe grile – 1 sistem 4. Sistem pentru uscare in punct critic pentru aplicații SEM – 1 sistem 5. Sistem de acoperire cu straturi subtiri de metal si carbon – 1 sistem 6. Procesor automat de tesuturi cu infiltrare in parafina, pentru microscopie optica – 1 sistem 7. Statie de includere in parafina – 1 buc. 8. Microtom semiautomat rotativ pentru sectiuni in parafina – 1 sistem 9. Aparat automat de colorare lame pentru microscopie optica – 1 sistem 10. Microscop optic inversat de inalta rezolutie complet motorizat – 1 sistem 11. Microscop optic complet automatizat cu control prin ecran tactil – 1 sistem 12. Stereomicroscop complet motorizat cu fluorescenta – 1 sistem 13. Lupa binoculara – 5 buc; 14. Lupa binoculara cu camera foto color integrata – 1 buc. Specificatiile tehnice ale echipamentelor si bunurilor ce urmeaza sa fie furnizate, precum si cerintele privind instalarea, punerea in functiune, instruirea personalului, probe si service-ul post-livrare in perioada de garantie sunt detaliate in Caietul de sarcini. Conditii de livrare: DDP (INCOTERMS 2020) si graficul de livrare.
Interne Kennung: 5