594077-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Ablaufroste – Udbud af rammeaftale om levering af brøndgods (dæksler, karme og riste mv.)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af rammeaftale om levering af brøndgods (dæksler, karme og riste mv.)
BeschreibungUdbuddet vedrører rammeaftale om levering af brøndgods i form af dæksler, karme og riste mv. (herefter betegnet ”Brøndgods”). Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter reglerne i kapitel II om ”offentlige indkøb over tærskelværdierne” i udbudsloven (LBKG 116 af 3. februar 2025 med senere ændringer). Rammeaftalen tildeles én leverandør i overensstemmelse med tildelingskriteriet i udbudsbekendtgørelsens afsnit "Tildelingskriterier" og udbudsbetingelsernes afsnit 7.2 og indgås mellem ordregiverne oplistet i bekendtgørelsens afsnit "Organisationer" ("HOFOR"), jf. også udbudsbetingelsernes afsnit 1.2, og den vindende tilbudsgiver som leverandør. Det Brøndgods som rammeaftalen omfatter skal leveres til HOFOR's to forretningsområder – spildevand og fjernvarme. Rammeaftalens omfang og indhold er nærmere beskrevet i udkast til rammeaftale med bilag. HOFOR's indkøb på grundlag af rammeaftalen sker ved direkte tildeling på baggrund af HOFOR's forudgående bestilling. De aftaler, der indgås mellem HOFOR og leverandøren på baggrund af HOFOR's bestillinger, udgør kontrakterne for de enkelte indkøb. Der henvises til afsnit 6-7 i udkast til rammeaftale. Rammeaftalen er ikke eksklusiv, idet HOFOR er berettiget til at dække sit behov for Brøndgods hos andre leverandører. Rammeaftalen pålægger dog HOFOR en købsforpligtelse svarende til HOFOR's årlige forecast med en buffer som beskrevet i afsnit 6 i udkast til rammeaftale. HOFOR har af hensyn til den praktiske kontraktstyring og de transaktionsomkostninger, der ville være forbundet med at gennemføre og administrere separate udbud og kontrakter for hver af ordregiverne oplistet i udbudsbekendtgørelsens afsnit "Organisationer" og udbudsbetingelsernes afsnit 1.2, vurderet det mest hensigtsmæssigt at udbyde én samlet rammeaftale i stedet for at opdele indkøbet i delaftaler, jf. udbudslovens § 49, stk. 2. Én samlet rammeaftale sikrer desuden en mere effektiv koordinering af bestillinger og leverancer på tværs af HOFOR's forretningsområder samt ensartet kvalitet, leveringssikkerhed og mulighed for at opretholde ensartede driftsregimer på tværs af forretningsområder.
Interne Kennung24.02-07773 - 2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44423750 Ablaufroste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44423700 Elemente von Einstiegschächten, 44423730 Schachtrahmen, 44423740 Schachtabdeckungen, 44423760 Einstiegsdeckel
5. Los
LosLOT-0000