2. Verfahren
Verfahren
Titel: "Realizacja działań ochronnych określonych w PZO dla obszaru Natura 2000 Bory Chrobotkowe Karaska PLH140047 i PO dla rezerwatu przyrody „Torfowisko Karaska” w ramach projektu pn. „Razem dla natury – ochrona gatunków i siedlisk na terenach cennych przyrodniczo” na terenie Nadleśnictwa Myszyniec w roku 2025".
Beschreibung: Zakres rzeczowy przedmiotu zamówienia: 1) Przedmiotem zamówienia jest wykonanie działań ochronnych określonych w: - Zarządzeniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2015 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Bory Chrobotkowe Karaska PLH140047 (Dz. Urz. Woj. Maz. 2015, poz. 3950), - Zarządzeniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 1 września 2022 r. zmieniające zarządzenie w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Bory Chrobotkowe Karaska PLH140047 (Dz. Urz. Woj. Maz. 2022, poz. 9106), - Porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska na realizację działań na rzecz sosnowego boru chrobotkowego (91T0) w 2025 roku, - Zarządzeniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 17 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody Torfowisko Karaska (Dz. Urz. Woj. Maz. 2028 r., poz. 5431), - Porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska na realizację działań ochronnych w rezerwacie przyrody „Torfowisko Karaska” w 2025 roku, obejmujących prace z zakresu ochrony przyrody polegające na uprzątaniu martwego drewna (w tym gałęzi) po zabiegach pielęgnacyjnych i trzebieżowych, usuwaniu nadmiernych ilości martwego drewna powstałego w wyniku procesów naturalnych, kształtowaniu biotopu cietrzewia - ograniczaniu sukcesji torfowiska wysokiego poprzez usuwanie podrostu sosnowego oraz kształtowanie strefy ekotonowej poprzez redukcję zadrzewienia i usuwanie odrostów na terenie ww. form ochrony przyrody w Nadleśnictwa Myszyniec w roku 2025. Zakres rzeczowy przedmiotu zamówienia obejmuje sumaryczne ilości prac z zakresu ochrony przyrody, wynikające z Załącznika nr 2 do SWZ, na który składają się rozmiar prac według grup czynności, czynności i lokalizacji. Zakresy rzeczowe zestawione w załącznikach wchodzących w skład Załącznika nr 2 mają charakter szacunkowy. Określony w Załączniku nr 3 do SWZ szczegółowy opis technologii wykonywania poszczególnych działań ochronnych (czynności) określa wymagania jakościowe odnoszące się do elementów składających się na przedmiot zamówienia (Załącznik nr 2 do SWZ). Kody czynności dotyczące poszczególnych prac leśnych (czynności) wchodzących w skład przedmiotu zamówienia oraz opis zasad procedury dokonywania odbiorów prac leśnych zostały zawarte w Załączniku nr 3 do SWZ.
Interne Kennung: S.270.2.3.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77200000 Dienstleistungen in der Forstwirtschaft
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77211400 Fällen von Bäumen, 77230000 Dienstleistungen in Verbindung mit der Forstwirtschaft, 77231000 Verwaltung in der Forstwirtschaft
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Pakiet nr 1 - Działania w granicach obszaru Natura 2000 Bory Chrobotkowe Karaska PLH140047 na rzecz sosnowego boru chrobotkowego (91T0), polegające na uprzątaniu martwego drewna po zabiegach pielęgnacyjnych i trzebieżowych, usuwaniu nadmiernych ilości martwego drewna powstałego w wyniku procesów naturalnych.
Beschreibung: Działania ochronne mające na celu stworzenie dogodnych warunków do rozwoju runa chrobotkowego, właściwego dla siedliska przyrodniczego 91T0 sosnowy bór chrobotkowy, poprzez przeciwdziałanie wzbogaceniu podłoża glebowego w substancje odżywcze zawarte w martwym drewnie powstałym po zabiegach pielęgnacyjnych drzewostanu oraz w wyniku działania procesów naturalnych. Zakres prac będzie obejmował: - uprzątanie pozostałości drzewnych powstałych po zabiegach pielęgnacyjnych drzewostanu (trzebieży późnej pozytywnej – TPP), tj. części po usuniętych drzewach, pozostających na powierzchni cięć, których ze względów jakościowych nie można przyporządkować do drewna użytkowego lub jego pozyskanie jest nieuzasadnione gospodarczo (konieczność zastosowania technologii zapewniającej ochronę warstwy runa), mowa tu o czubach, konarach, gałęziach (trzebież późną pozytywną zrealizowano na pow. 43,68 ha w oddz. 579 d, 590 d, 617 b); - uprzątanie drzew ściętych w ramach zabiegów pielęgnacyjnych drzewostanu, tj. czyszczeń późnych – CP (czyszczenia późne zrealizowano na pow. 9,85 ha w oddz. 580 g, 580 h, 581 a, 581 g, 586 c); - usuwanie martwego drewna wydzielonego w wyniku naturalnych procesów przyrodniczych, w zakresie: martwych drzew stojących nie mających wartości użytkowej, leżaniny, konarów i gałęzi nagromadzonych w wyniku działania czynników naturalnych (realizacja we wszystkich lokalizacjach wskazanych opisie przedmiotu zamówienia na pow. 56,54 ha); - wywóz i utylizację biomasy uzyskanej w wyniku realizacji działań ochronnych. Uprzątanie martwego drewna (w tym gałęzi) po zabiegu trzebieży późnej pozytywnej TPP polega na: - ręcznym formowaniu stosów z pozostałości po pozyskanym surowcu drzewnym oraz z biomasy drzewnej zalegającej w wyniku działania czynników naturalnych w sposób umożliwiający ich załadunek na środki zrywkowe. Stosy winny być lokalizowane w sąsiedztwie szlaków zrywkowych, linii podziału powierzchniowego, lokalnych dróg, w miarę możliwości poza płatami plech chrobotka. Dopuszczalny jest załadunek mechaniczny części stosu, w takim zakresie aby nie doszło do naruszenia warstwy runa przez chwytak ładujący biomasę; - zbiorze ręcznym gałęzi pozostałych na powierzchni po załadunku mechanicznym oraz ich ręcznym załadunku na środki zrywkowe lub transportowe. Uprzątanie martwego drewna (w tym gałęzi) po zabiegu czyszczeń późnych CP polega na: - ręcznym wynoszeniu drzew ściętych w ramach realizacji CP do najbliższych dróg wywozowych oraz załadunku zebranej biomasy drzewnej na środki transportowe Uwarunkowania przedsięwzięcia: Działania ochronne nie mogą prowadzić do zniszczenia porostów występujących na powierzchni. Przy realizacji działań dopuszczalne jest użycie sprzętu mechanicznego przystosowanego do zrywki nasiębiernej, zapobiegającej zniszczeniu powierzchni siedliska. Poruszanie się sprzętem mechanicznym w płacie siedliska winno odbywać się po lokalnych drogach, liniach podziału powierzchniowego, szlakach zrywkowych, wskazanych na gruncie przez leśniczego. Zakres działań ochronnych polegających na usuwaniu nadmiernych ilości martwego drewna powstałego w wyniku procesów naturalnych zależny jest od stopnia nasilenia czynników, tj. żer owadów, siła wiatru, itp. Z tego względu poszczególne powierzchnie będą się różniły rozmiarem prac przewidzianych do realizacji przedmiotowego działania. W ramach tego działania należy bezwzględnie chronić drzewa dziuplaste. Procedura odbioru: Odbiór prac nastąpi poprzez zweryfikowanie prawidłowości ich wykonania z opisem czynności, technologii realizacji i zakresem określonym dla kodu czynności a także dodatkowymi informacjami ujętymi w zleceniu oraz dokonanie pomiaru powierzchni wykonanego zabiegu (np. przy pomocy urządzeń wyposażonych w GPS). (rozliczenie z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku).
Interne Kennung: Pakiet nr 1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Zamawiający jest uprawniony zlecić Wykonawcy dodatkowy zakres rzeczowy w stosunku do każdej z pozycji Kosztorysu Ofertowego stanowiącego część Oferty („Opcja”). Przedmiotem Opcji będą takie same (analogiczne) prace, jak opisane w SWZ i wycenione przez Wykonawcę w którejkolwiek z pozycji Kosztorysu Ofertowego stanowiącego część Oferty. W ramach Opcji, wedle wyboru Zamawiającego, mogą zostać zlecone wszystkie, niektóre lub tylko jedna z prac wskazanych w SWZ i wycenionych przez Wykonawcę w Kosztorysie Ofertowym stanowiącym część Oferty. Prace będące przedmiotem Opcji mogą zostać zlecone w ilości, której łączna wartość nie będzie przekraczała 30% Wynagrodzenia z dnia zawarcia Umowy, zgodnie z §11 ust 1 wzoru umowy stanowiącego Załącznik nr 12 do SWZ. Podstawą określenia wartości prac zleconych w ramach Opcji (w celu określenia jej zakresu) będą ceny jednostkowe poszczególnych prac zawarte w Kosztorysie Ofertowym stanowiącym część Oferty. Zamawiający nie jest zobowiązany do zlecenia prac objętych przedmiotem Opcji, a Wykonawcy nie służy roszczenie o ich zlecenie. Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z Opcji w przypadku: (1) wystąpienia konieczności zwiększenia zakresu rzeczowego usług stanowiących przedmiot zamówienia w następstwie przyczyn przyrodniczych, klimatycznych, atmosferycznych bądź związanych z prawidłowym prowadzeniem gospodarki leśnej, (2) powierzenia Zamawiającemu nowych zadań gospodarczych lub publicznych, (3) powierzania Wykonawcy prac stanowiących wykonawstwo zastępcze w stosunku do prac realizowanych przez innego wykonawcę (na Obszarze Realizacji Pakietu).
Los: LOT-0002
Titel: Pakiet nr 2 - Działania w granicach rezerwatu przyrody „Torfowisko Karaska” kształtujące biotop cietrzewia, polegające na kształtowaniu strefy ekotonowej (redukcja zadrzewienia i usuwanie odrostów).
Beschreibung: 1. Charakterystyka powierzchni. Zwarty drzewostan o składzie gatunkowym brzoza i osika w wieku 37 – 47 lat silnie zakrzaczony. Ze względu na zróżnicowanie powierzchni, wymagane oględziny na gruncie. 2. Sposób realizacji działań ochronnych W ramach działania należy wykonać cięcia regulujące zwarcie drzewostanu. Intensywność cięć powinna zmniejszać się w miarę oddalenia się od granicy powierzchni objętej zabiegiem. W efekcie prowadzonych cięć zwarcie drzewostanu powinno wynosić, w pasie szerokości 50 m – 10 %, w pasie szerokości 50 – 80 m – 30 %, na pozostałej powierzchni – 70 %. Cięcia należy prowadzić od strony północnej w kierunku południowym. Ciecia należy wykonać jak najbliżej gruntu. Powstałą biomasę należy wywieść poza teren rezerwatu i zutylizować. 3. Procedura odbioru. Odbiór prac nastąpi poprzez zweryfikowanie prawidłowości ich wykonania z opisem czynności, technologii realizacji i zakresem określonym dla kodu czynności a także dodatkowymi informacjami ujętymi w zleceniu oraz dokonanie pomiaru powierzchni wykonanego zabiegu (np. przy pomocy urządzeń wyposażonych w GPS). (rozliczenie z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku)
Interne Kennung: Pakiet nr 2
Beschreibung der Optionen: Zamawiający jest uprawniony zlecić Wykonawcy dodatkowy zakres rzeczowy w stosunku do każdej z pozycji Kosztorysu Ofertowego stanowiącego część Oferty („Opcja”). Przedmiotem Opcji będą takie same (analogiczne) prace, jak opisane w SWZ i wycenione przez Wykonawcę w którejkolwiek z pozycji Kosztorysu Ofertowego stanowiącego część Oferty. W ramach Opcji, wedle wyboru Zamawiającego, mogą zostać zlecone wszystkie, niektóre lub tylko jedna z prac wskazanych w SWZ i wycenionych przez Wykonawcę w Kosztorysie Ofertowym stanowiącym część Oferty. Prace będące przedmiotem Opcji mogą zostać zlecone w ilości, której łączna wartość nie będzie przekraczała 30% Wynagrodzenia z dnia zawarcia Umowy, zgodnie z §11 ust 1 wzoru umowy stanowiącego Załącznik nr 13 do SWZ. Podstawą określenia wartości prac zleconych w ramach Opcji (w celu określenia jej zakresu) będą ceny jednostkowe poszczególnych prac zawarte w Kosztorysie Ofertowym stanowiącym część Oferty. Zamawiający nie jest zobowiązany do zlecenia prac objętych przedmiotem Opcji, a Wykonawcy nie służy roszczenie o ich zlecenie. Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z Opcji w przypadku: (1) wystąpienia konieczności zwiększenia zakresu rzeczowego usług stanowiących przedmiot zamówienia w następstwie przyczyn przyrodniczych, klimatycznych, atmosferycznych bądź związanych z prawidłowym prowadzeniem gospodarki leśnej, (2) powierzenia Zamawiającemu nowych zadań gospodarczych lub publicznych, (3) powierzania Wykonawcy prac stanowiących wykonawstwo zastępcze w stosunku do prac realizowanych przez innego wykonawcę (na Obszarze Realizacji Pakietu).
Los: LOT-0003
Titel: Pakiet nr 3 - Działania w granicach rezerwatu przyrody „Torfowisko Karaska” kształtujące biotop cietrzewia, polegające na ograniczeniu sukcesji torfowiska wysokiego (usuwanie podrostu sosnowego).
Beschreibung: Sposób realizacji działań ochronnych W ramach działania należy wykonać cięcia zupełne w litym podroście sosnowym, w formie pasów i gniazd. Powierzchnia wycięta w ramach działań powinna mieć powierzchnię 7 ha. W obrębie realizowanej powierzchni należy pozostawić kępy podrostu sosnowego o średnicy nie większej niż 20 m, w ilości 6 szt. Przebieg powierzchni wyciętej w ramach zadania należy konsultować z przedstawicielem zamawiającego. Powstałą biomasę należy wywieść poza teren rezerwatu i zutylizować. Procedura odbioru: Odbiór prac nastąpi poprzez zweryfikowanie prawidłowości ich wykonania z opisem czynności, technologii realizacji i zakresem określonym dla kodu czynności a także dodatkowymi informacjami ujętymi w zleceniu oraz dokonanie pomiaru powierzchni wykonanego zabiegu (np. przy pomocy urządzeń wyposażonych w GPS). (rozliczenie z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku)
Interne Kennung: Pakiet nr 3
Beschreibung der Optionen: Zamawiający jest uprawniony zlecić Wykonawcy dodatkowy zakres rzeczowy w stosunku do każdej z pozycji Kosztorysu Ofertowego stanowiącego część Oferty („Opcja”). Przedmiotem Opcji będą takie same (analogiczne) prace, jak opisane w SWZ i wycenione przez Wykonawcę w którejkolwiek z pozycji Kosztorysu Ofertowego stanowiącego część Oferty. W ramach Opcji, wedle wyboru Zamawiającego, mogą zostać zlecone wszystkie, niektóre lub tylko jedna z prac wskazanych w SWZ i wycenionych przez Wykonawcę w Kosztorysie Ofertowym stanowiącym część Oferty. Prace będące przedmiotem Opcji mogą zostać zlecone w ilości, której łączna wartość nie będzie przekraczała 30% Wynagrodzenia z dnia zawarcia Umowy, zgodnie z §11 ust 1 wzoru umowy stanowiącego Załącznik nr 14 do SWZ. Podstawą określenia wartości prac zleconych w ramach Opcji (w celu określenia jej zakresu) będą ceny jednostkowe poszczególnych prac zawarte w Kosztorysie Ofertowym stanowiącym część Oferty. Zamawiający nie jest zobowiązany do zlecenia prac objętych przedmiotem Opcji, a Wykonawcy nie służy roszczenie o ich zlecenie. Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z Opcji w przypadku: (1) wystąpienia konieczności zwiększenia zakresu rzeczowego usług stanowiących przedmiot zamówienia w następstwie przyczyn przyrodniczych, klimatycznych, atmosferycznych bądź związanych z prawidłowym prowadzeniem gospodarki leśnej, (2) powierzenia Zamawiającemu nowych zadań gospodarczych lub publicznych, (3) powierzania Wykonawcy prac stanowiących wykonawstwo zastępcze w stosunku do prac realizowanych przez innego wykonawcę (na Obszarze Realizacji Pakietu).