2. Verfahren
Verfahren
Titel: Onderzoek Draadslachtoffers en Effectiviteit Hawk Eye-draadmarkeringen Verbinding Vierverlaten Ens 380 kV
Beschreibung: Voor het project Verbinding Vierverlaten-Ens 380 kV (VVL-ENS380) moet er onderzoek worden uitgevoerd naar de effectiviteit van Hawk Eye (nieuwe vorm van draadmarkering, zie deze link naar artikel op TenneT website ) en actualisatie van kengetallen naar draadslachtoffers per soort. Beide zijn nodig voor de vergunningverlening voor het project, maar moeten ook TenneT-breed kunnen worden toegepast voor andere lijnenprojecten. Voor de bepaling van het aantal draadslachtoffers onder hoogspanningsverbindingen wordt momenteel gebruikgemaakt van onderzoeksgegevens uit 1987. Deze gegevens sluiten niet langer aan bij de huidige situatie en bieden onvoldoende basis om de ecologische impact van hoogspanningsinfrastructuur zorgvuldig te onderbouwen. Hierdoor ontstaat onzekerheid over de omvang van de effecten op vogelpopulaties en over de effectiviteit van eventuele mitigerende maatregelen. Het beoogde onderzoek kent daarom twee samenhangende doelstellingen. Allereerst wordt een actuele nulmeting uitgevoerd om inzicht te verkrijgen in het aantal draadslachtoffers onder en in de directe omgeving van de bestaande 220 kV-hoogspanningsverbinding tussen Vierverlaten en Ens. Vervolgens wordt de effectiviteit van mitigerende maatregelen onderzocht door deze op geselecteerde masten en geleiders toe te passen en de resultaten te monitoren. Een belangrijk onderdeel van het onderzoek betreft de beoordeling van de effectiviteit van verschillende typen vogelmarkeringen. Binnen de organisatie bestaat een voorkeur voor toepassing van de Hawk Eye-draadmarkering als mitigerende maatregel. Voor een bredere implementatie ontbreekt momenteel echter nog de wetenschappelijke onderbouwing van de effectiviteit ervan onder Nederlandse omstandigheden. Het onderzoek dient daarom de kennisbasis te leveren die nodig is om onderbouwde keuzes te maken over de inzet van deze maatregel en om de bijdrage ervan aan het verminderen van draadslachtoffers aantoonbaar te maken.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 73110000 Forschungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71313400 Umweltfolgenabschätzung im Bau, 90711400 Dienstleistungen im Zusammenhang mit der Umweltfolgenabschätzung in anderen Bereichen als dem Bausektor, 90721700 Schutz gefährdeter Arten
5. Los
Los: LOT-0000