See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Licenspartner
Beschreibung: Denna upphandling avser en Licenspartner till Region Stockholm. Regionen avser att upphandla en oberoende partner som kan tillhandahålla licensförsörjning och därtill relaterade tjänster till regionen. Uppdraget som licenspartner innebär att tillgodose Beställarens behov av standardprogramvaror, programvaror som molntjänst och produktrelaterade tjänster. Leverantören ska också tillhandahålla Konsulttjänster, genom egna och/eller Underleverantörs resurser.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72268000 Bereitstellung von Software
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124689:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48218000 Lizenzverwaltungssoftwarepaket, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 72212218 Entwicklung von Lizenzmanagementsoftware, 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72268000 Tillhandahållande av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 48218000 Programvara för licenshantering, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering, 48000000 Programvara och informationssystem