594726-2026 - Ergebnis
Finnland – Bauarbeiten – VAV Viertolankuja 4 / uuden vuokratalon rakentaminen / KVR-urakka
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: VAV Viertolankuja 4 / uuden vuokratalon rakentaminen / KVR-urakka
Beschreibung: Kyseessä on Vantaan kaupungin Viertolan kaupunginosaan toteutettava KVR-urakka, joka sisältää vapaarahoitteisen vuokrakerrostalon ja perustettavan pysäköintiyhtiön käyttöön tulevan pysäköintirakennuksen suunnittelun ja rakentamisen. Rakennettavat kohteet sijaitsevat osoitteessa Viertolankuja 4, 01300 Vantaa sijaitsevasta tontista (kiinteistötunnus: 92-63-105-2) lohkottavalla osalla. Asuinrakennus on kolmiportainen 4-5-6-kerroksinen asuinkerrostalo, johon tulee 111 asuntoa. Pysäköintirakennus on 2-kerroksinen, ja siinä on maanalainen kerros sekä pysäköintikansi hieman maanpinnan yläpuolella. Pysäköintirakennukseen tulee 54 autopaikkaa. Asuinrakennuksen rakennusoikeus on 6993 kem² ja tavoitteellinen hyötyala vähintään 5647,5 asm². Asuinrakennuksella on käytössään kylmä UVV-tila pihalla omalla tontillaan. Viertolankujan varteen sijoitetaan Vantaan Energian muuntamo ja tonttien jätepisteet. Tarkemmat hankintaa koskevat tiedot ilmenevät hankintailmoituksen liitteenä olevista suunnitelmista ja asiakirjoista. VAV Yhtymä Oy hallitsee koko pysäköintiyhtiötä urakan ajan. Lähtökohtaisesti ja tarkemmin urakkasopimuksessa sovittavin ehdoin VAV Yhtymä Oy voi sitoutua vastaamaan urakkasopimuksen mukaisista velvoitteista omistusosuuksiensa suhteessa, mikäli urakoitsija ei saa suoritusta suoraan tilaajalta urakkasopimuksen alaisista saatavista. Asuinrakennus toteutetaan pohjoismaisen Joutsenmerkki-ympäristömerkin kriteerien mukaisesti. Kriteerit ovat hankintailmoituksen liitteenä. Pysäköintirakennusta ei toteuteta Joutsenmerkin mukaisesti.
Interne Kennung: 576008
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen
5. Los
Los: LOT-0000