2. Verfahren
Verfahren
Titel: Amfibiske RHIB fartøjer inkl. trailer til Kystredningstjenesten
Beschreibung: Der udbydes en kontrakt på køb af 2 amfibiske RHIB fartøjer til Kystredningstjenesten inklusive trailer og reservedelspakke. Fartøjerne skal bruges til redningsoperationer (Search And Rescue, (SAR)) i lavvandede områder, fjorde og kystnært i Nordsøen, Kattegat og Østersøen og skal kunne sættes via. stranden, hvor den selvstændigt skal være i stand til at kunne køre fra trailer og ud i vandet. Fartøjet inkl. motorer, brændstof og fast monteret udstyr samt trailer skal ikke overstige 3500 kg samlet (køreklar vægt), da fartøj og trailer skal som samlet enhed kunne håndteres af et køretøj med en maks. tilladt påhængsvægt med bremser på 3500kg og synsfri sammenkobling. Fartøjet skal bygges til en forventet levetid på mindst 15 år.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde, og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34000000 Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34500000 Schiffe und Boote, 34520000 Boote, 34521000 Spezialboote, 34521400 Rettungsboote
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Aftalen indeholder option på indkøb af yderligere op til 3 amfibiske RHIB fartøjer inkl. trailer og initial reservedelspakke.