595258-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Bauarbeiten – Creșterea eficienței energetice a clădirilor publice din județul Ialomița
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Creșterea eficienței energetice a clădirilor publice din județul Ialomița
Beschreibung: Servicii de proiectare și inginerie, verificare tehnică, asistența tehnică din partea proiectantului pe durata execuției lucrărilor și execuția lucrărilor de construcții-montaj pentru obiectivul de investiții: Creșterea eficienței energetice a clădiri publice din Județul Ialomița, pentru urmatoarele loturi: LOT 1 - ”Creșterea eficienței energetice – Liceul Tehnologic ”Alexandru Ioan Cuza”, corp B, Slobozia” Lot II - ”Creșterea eficienței energetice – Colegiul Național ”Mihai Viteazul”, corp A, Municipiul Slobozia” LOT III -”Creșterea eficienței energetice – Școala Gimnazială Sf. Andrei, Slobozia” LOT IV - ”Creșterea eficienței energetice – Școala Gimnazială nr. 3, Corp C1/A, Slobozia” LOT V-” Creșterea eficienței energetice – Grădinița cu program prelungit PITICOT, Municipiul Slobozia LOT VI -”Creșterea eficienței energetice – Grădinița cu program prelungit JUNIOR, Municipiul Slobozia” Clauza suspensiva: Procedura de atribuire a contractului de achiziție publică este inițiată sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de alocarea creditelor bugetare cu această destinație, respectiv semnarea contractului de finantare. Semnarea contractului de achizitie publica se face cu respectarea dispozițiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. Având în vedere dispozițiile Legii nr. 98/2016 privind achizițiile publice și H.G. nr. 395/2016, cu modificările și completările ulterioare, autoritatea contractantă precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin alocarea creditelor bugetare cu această destinație. În cazul în care, indiferent de motive, creditele bugetare nu vor fi alocate, autoritatea contractantă, după primirea notificării cu privire la neacordarea finanțării, își rezervă dreptul de a anula procedura de atribuire, în condițiile în care nu există o altă sursă de finanțare, în conformitate cu prevederile art. 212 alin (1) lit. c) din Legea 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție publică. Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că autoritatea contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă autoritatea contractantă a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă. Perioada maxima pentru care opereaza clauza suspensiva este de 6 luni de la data aprobarii raportului procedurii. Numărul de zile înainte de termenul-limită pentru primirea ofertelor până când ofertanții pot solicita clarificări: 18 zile. Numărul de zile calendaristice înaintea termenului-limită de primire a ofertelor la care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet la toate solicitările de clarificări și/sau informații suplimentare primite de la operatorii economici interesați: 11 zile. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
Interne Kennung: 423177620241
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: ”Creșterea eficienței energetice – Liceul Tehnologic ”Alexandru Ioan Cuza”, corp B, Slobozia”
Beschreibung: LOT 1 - ”Creșterea eficienței energetice – Liceul Tehnologic ”Alexandru Ioan Cuza”, corp B, Slobozia” Subcap. 3.5.4 - Valoare estimată pentru elaborare Documentații tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor - 182.961,34 lei Subcap. 3.5.5 – Valoare estimată pentru verificare tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie - 20.000,00 lei Subcap. 3.5.6 – Valoare estimată pentru elaborare proiect tehnic și detalii de executie - 274.442,01 lei Subcap. 3.8 - Valoare estimată pentru asistenta tehnica – 45.740,33 lei Cap 4.– Valoarea estimată pentru Investiția de bază - 9.148.066,97 lei Cap 5.1 - Valoarea estimată Organizarea de șantier 5.1.1 – Lucrări de construcții OS - 79.422,97 lei 5.1.2 - Cheltuieli conexe al OS - 42.509,54 lei TOTAL LOT 1 =9.793.143,16 lei fără T.V.A Valoarea estimată a contractului ce urmează a fi atribuit nu cuprinde suma aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute precizată în bugetul proiectului (devizul general), acestea putând fi accesata, după caz, în funcție de necesități, prin modificarea contractului în condițiile prevăzute la art.221 din Legea 98/2016 Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice cu modificarile si completarile ulterioare. Valoarea cheltuielilor diverse si neprevazute este de 1.965.307,59 lei fara TVA. Valoarea estimată a lucrărilor ce urmează a fi executate NU CONTINE SUME PROVIZIONATE/REZERVE DE IMPLEMENTARE. Durata prestarii serviciilor de proiectare: 90 zile (conform CS); Durata de executie: 9 luni (conform CS)
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39300000 Diverse Ausrüstungen, 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau, 71328000 Dienstleistungen für die Prüfung der Tragwerksplanung, 71356200 Technische Hilfe
Los: LOT-0002
Titel: ”Creșterea eficienței energetice – Colegiul Național ”Mihai Viteazul”, corp A, Municipiul Slobozia”
Beschreibung: Lot II - ”Creșterea eficienței energetice – Colegiul Național ”Mihai Viteazul”, corp A, Municipiul Slobozia” Subcap. 3.5.4 - Valoare estimată pentru elaborare Documentații tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor - 249.705,57 lei Subcap. 3.5.5 – Valoare estimată pentru verificare tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie - 20.000,00 lei Subcap. 3.5.6 – Valoare estimată pentru elaborare proiect tehnic și detalii de executie - 374.558,35 lei Subcap. 3.8 - Valoare estimată pentru asistenta tehnica – 62.426,39 lei Cap 4.– Valoarea estimată pentru Investiția de bază - 12.485.278,29 lei Cap 5.1 - Valoarea estimată Organizarea de șantier 5.1.1 – Lucrări de construcții OS - 79.422,97 lei 5.1.2 - Cheltuieli conexe al OS - 57.419,88 lei TOTAL LOT 2 = 13.328.811,45 lei fără T.V.A Valoarea estimată a contractului ce urmează a fi atribuit nu cuprinde suma aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute precizată în bugetul proiectului (devizul general), acestea putând fi accesata, după caz, în funcție de necesități, prin modificarea contractului în condițiile prevăzute la art.221 din Legea 98/2016 Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice cu modificarile si completarile ulterioare. Valoarea cheltuielilor diverse si neprevazute este de 2.682.526,78 lei fara TVA. Valoarea estimată a lucrărilor ce urmează a fi executate NU CONTINE SUME PROVIZIONATE/REZERVE DE IMPLEMENTARE. Durata prestarii serviciilor de proiectare: 90 zile (conform CS); Durata de executie: 9 luni (conform CS)
Interne Kennung: 2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39300000 Diverse Ausrüstungen, 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten, 45320000 Abdichtungs- und Dämmarbeiten, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau, 71328000 Dienstleistungen für die Prüfung der Tragwerksplanung, 71356200 Technische Hilfe
Los: LOT-0003
Titel: ”Creșterea eficienței energetice – Școala Gimnazială Sf. Andrei, Slobozia”
Beschreibung: LOT III - ”Creșterea eficienței energetice – Școala Gimnazială Sf. Andrei, Slobozia” Subcap. 3.5.4 - Valoare estimată pentru elaborare Documentații tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor - 300.788,65 lei Subcap. 3.5.5 – Valoare estimată pentru verificare tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie - 20.000,00 lei Subcap. 3.5.6 – Valoare estimată pentru elaborare proiect tehnic și detalii de executie - 451.182,98 lei Subcap. 3.8 - Valoare estimată pentru asistenta tehnica – 75.197,16 lei Cap 4.– Valoarea estimată pentru Investiția de bază - 15.039.432,64 lei Cap 5.1 - Valoarea estimată Organizarea de șantier 5.1.1 – Lucrări de construcții OS - 79.422,97 lei 5.1.2 - Cheltuieli conexe al OS - 68.717,42 lei TOTAL LOT 3 =16.034.741,82 lei fără T.V.A Valoarea estimată a contractului ce urmează a fi atribuit nu cuprinde suma aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute precizată în bugetul proiectului (devizul general), acestea putând fi accesata, după caz, în funcție de necesități, prin modificarea contractului în condițiile prevăzute la art.221 din Legea 98/2016 Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice cu modificarile si completarile ulterioare. Valoarea cheltuielilor diverse si neprevazute este de 3.230.134,47 lei fara TVA. Valoarea estimată a lucrărilor ce urmează a fi executate NU CONTINE SUME PROVIZIONATE/REZERVE DE IMPLEMENTARE. Durata prestarii serviciilor de proiectare: 90 zile (conform CS); Durata de executie: 9 luni (conform CS)
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: ”Creșterea eficienței energetice – Școala Gimnazială nr. 3, Corp C1/A, Slobozia”
Beschreibung: LOT IV - ”Creșterea eficienței energetice – Școala Gimnazială nr. 3, Corp C1/A, Slobozia” Subcap. 3.5.4 - Valoare estimată pentru elaborare Documentații tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor - 306.778,24 lei Subcap. 3.5.5 – Valoare estimată pentru verificare tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie - 20.000,00 lei Subcap. 3.5.6 – Valoare estimată pentru elaborare proiect tehnic și detalii de executie - 460.167,36 lei Subcap. 3.8 - Valoare estimată pentru asistenta tehnica – 76.694,56 lei Cap 4.– Valoarea estimată pentru Investiția de bază - 15.338.912,04 lei Cap 5.1 - Valoarea estimată Organizarea de șantier 5.1.1 – Lucrări de construcții OS - 79.422,97 lei 5.1.2 - Cheltuieli conexe al OS - 71.787,97 lei TOTAL LOT 4 =16.353.763,14 lei fără T.V.A Valoarea estimată a contractului ce urmează a fi atribuit nu cuprinde suma aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute precizată în bugetul proiectului (devizul general), acestea putând fi accesata, după caz, în funcție de necesități, prin modificarea contractului în condițiile prevăzute la art.221 din Legea 98/2016 Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice cu modificarile si completarile ulterioare. Valoarea cheltuielilor diverse si neprevazute este de 3.286.583,15 lei fara TVA. Valoarea estimată a lucrărilor ce urmează a fi executate NU CONTINE SUME PROVIZIONATE/REZERVE DE IMPLEMENTARE. Durata prestarii serviciilor de proiectare: 90 zile (conform CS); Durata de executie: 15 luni (conform CS)
Interne Kennung: 4
Los: LOT-0005
Titel: ”Creșterea eficienței energetice – Grădinița cu program prelungit PITICOT, Municipiul Slobozia”
Beschreibung: LOT V-” Creșterea eficienței energetice – Grădinița cu program prelungit PITICOT, Municipiul Slobozia Subcap. 3.5.4 - Valoare estimată pentru elaborare Documentații tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor - 214.517,18 lei Subcap. 3.5.5 – Valoare estimată pentru verificare tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie - 20.000,00 lei Subcap. 3.5.6 – Valoare estimată pentru elaborare proiect tehnic și detalii de executie - 321.775,77 lei Subcap. 3.8 - Valoare estimată pentru asistenta tehnica – 53.629,30 lei Cap 4.– Valoarea estimată pentru Investiția de bază - 10.725.859,02 lei Cap 5.1 - Valoarea estimată Organizarea de șantier 5.1.1 – Lucrări de construcții OS - 79.422,97 lei 5.1.2 - Cheltuieli conexe al OS - 49.344,22 lei TOTAL LOT 5 = 11.464.548,46 lei fără T.V.A Valoarea estimată a contractului ce urmează a fi atribuit nu cuprinde suma aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute precizată în bugetul proiectului (devizul general), acestea putând fi accesata, după caz, în funcție de necesități, prin modificarea contractului în condițiile prevăzute la art.221 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice cu modificarile si completarile ulterioare. Valoarea cheltuielilor diverse si neprevazute este de 2.301.936,44 lei fara TVA. Valoarea estimată a lucrărilor ce urmează a fi executate NU CONTINE SUME PROVIZIONATE/REZERVE DE IMPLEMENTARE. Durata prestarii serviciilor de proiectare: 90 zile (conform CS); Durata de executie: 9 luni (conform CS)
Interne Kennung: 5
Los: LOT-0006
Titel: ”Creșterea eficienței energetice – Grădinița cu program prelungit JUNIOR, Municipiul Slobozia”
Beschreibung: LOT VI -”Creșterea eficienței energetice – Grădinița cu program prelungit JUNIOR, Municipiul Slobozia” Subcap. 3.5.4 - Valoare estimată pentru elaborare Documentații tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor - 247.873,13 lei Subcap. 3.5.5 – Valoare estimată pentru verificare tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie - 20.000,00 lei Subcap. 3.5.6 – Valoare estimată pentru elaborare proiect tehnic și detalii de executie - 371.809,70 lei Subcap. 3.8 - Valoare estimată pentru asistenta tehnica – 61.968,29 lei Cap 4.– Valoarea estimată pentru Investiția de bază - 12.393.656,72 lei Cap 5.1 - Valoarea estimată Organizarea de șantier 5.1.1 – Lucrări de construcții OS - 79.422,97 lei 5.1.2 - Cheltuieli conexe al OS - 55.967,17 lei TOTAL LOT 6 = 13.230.697,98 lei fără T.V.A Valoarea estimată a contractului ce urmează a fi atribuit nu cuprinde suma aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute precizată în bugetul proiectului (devizul general), acestea putând fi accesata, după caz, în funcție de necesități, prin modificarea contractului în condițiile prevăzute la art.221 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice cu modificarile si completarile ulterioare. Valoarea cheltuielilor diverse si neprevazute este de 2.659.524,25 lei fara TVA.Valoarea estimată a lucrărilor ce urmează a fi executate NU CONTINE SUME PROVIZIONATE/REZERVE DE IMPLEMENTARE. Durata prestarii serviciilor de proiectare: 90 zile (conform CS); Durata de executie: 9 luni (conform CS)
Interne Kennung: 6