2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z terenu gminy Żnin
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest kompleksowa usługa zagospodarowania odpadów komunalnych wytworzonych w ramach lokalnego systemu gospodarowania odpadami zorganizowanego przez Gminę Żnin, w zakresie w jakim Gmina Żnin posiada władztwo nad wskazaną kategorią odpadów, których rodzaje i szacunkowe ilości zostały wskazane w Rozdziale III Opisu przedmiotu zamówienia, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszego SWZ, zwany dalej: „OPZ”. Kompleksowa usługa zagospodarowania odpadów komunalnych będzie polegała na sukcesywnym: 1) przyjmowaniu odpadów komunalnych odbieranych bezpośrednio od właścicieli nieruchomości (w systemie „u źródła”), których rodzaje zostały wskazane w Rozdziale III ust. 3 OPZ we wskazanym i zapewnionym przez Wykonawcę miejscu / miejscach przyjmowania odpadów komunalnych od operatora odbioru odpadów komunalnych, w sposób zgodny z prawem oraz wymaganiami wynikającymi z dokumentów zamówienia, 2) przetworzeniu przyjętych odpadów komunalnych w procesach odzysku (R) i/lub unieszkodliwiania (D), we wskazanym i zapewnionym przez Wykonawcę miejscu przetwarzania odpadów komunalnych, w sposób zgodny z prawem oraz wymaganiami wynikającymi z dokumentów zamówienia, 3) realizacji obowiązków sprawozdawczo-informacyjnych, 4) realizacji obowiązków gwarantujących Zamawiającemu możliwości realizacji uprawnień kontrolno-weryfikacyjnych, 5) realizacji usług i obowiązków związanych z wyrażonymi powyżej w pkt 1) – 4) usługami - zwana dalej „usługą zagospodarowania odpadów komunalnych”. 2. Przedmiot zamówienia został opisany w: 1) Opisie przedmiotu zamówienia stanowiącym załącznik nr 1 do SWZ, dalej: „OPZ”, 2) Projektowanych postanowieniach umowy stanowiących załącznik nr 2 do SWZ, dalej: „PPU”, 3) Formularzu ofertowym stanowiącym załącznik nr 3 do SWZ, dalej: „formularz ofertowy”.
Interne Kennung: ZP.271.20.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Termin składania ofert został ustalony na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2) P.z.p – tj. stosowanie do cytowanego przepisu - w sytuacji, gdy zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Dnia 27 maja 2026r. Zamawiający wszczął postępowanie pn.: „Zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z terenu gminy Żnin” nr ZP.271.12.2026, które dnia 04 sierpnia 2026 r. zostało unieważnione na podstawie art. 255 pkt 2 P.z.p., zgodnie z którym, zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli wszystkie złożone wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo oferty podlegały odrzuceniu. Obecnie obowiązująca umowa o udzielenie zamówień publicznych na zagospodarowanie niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych i bioodpadów zostanie zakończona do 31 grudnia 2026 r. Zgodnie z art. 6d ust. 4 pkt 5) ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Wójt, burmistrz lub prezydent miasta w przypadku sporządzania dokumentów zamówienia określa w nich w szczególności: instalacje, w szczególności instalacje komunalne, do których podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, jest obowiązany przekazać odebrane odpady - w przypadku udzielania zamówienia publicznego na odbieranie odpadów od właścicieli nieruchomości lub zobowiązuje do wskazania takich instalacji w ofercie - w przypadku udzielania zamówienia publicznego na odbieranie i zagospodarowywanie tych odpadów; w przypadku niewielkich ilości odebranych odpadów selektywnie zbieranych możliwe jest wskazanie podmiotu zbierającego te odpady. Jednocześnie przedmiotowe usługi ze względu na ich specyfikę wymagają zapewnienia ciągłości ich świadczenia, chociażby ze względów sanitarnych, w szczególności w przypadku zalegania odpadów ulegających biodegradacji, które w okresie letnim wymagają zwiększonych częstotliwości ich odbiorów wynikających z art. 6r ust. 3b u.c.p.g. Na powyższe zwrócono również uwagę w wyroku KIO z 14.07.2023 r., KIO 1844/23 (LEX nr 3612618), w którym Izba wskazała, że: „Zauważyć jednak należy, że przedmiotem niniejszego postępowania jest odbiór odpadów komunalnych, a więc usługa mająca kluczowe znaczenie w kontekście funkcjonowania gminy. Obowiązkiem Zamawiającego jest więc dołożenie wszelkich starań do tego, by była ona kontynuowana bez przerwy.” W doktrynie podnosi się nadto, że według uzasadnienia do nowelizacji uprzednio obowiązującej ustawy Prawo Zamówień Publicznych z 2016 r. (por. ustawa z 22.6.2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2016 r. poz. 1020 ze zm.; Uzasadnienie do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw, Druk sejmowy Nr 366, Sejm VIII kadencji, s. 30) zastosowanie tego przepisu nie jest uzależnione od tego, czy pilna potrzeba wynika z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, a także od tego, czy jej zaistnienia nie można było wcześniej przewidzieć.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen, 90514000 Recycling von Siedlungsabfällen, 90533000 Verwaltung von Müllhalden
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest kompleksowa usługa zagospodarowania odpadów komunalnych wytworzonych w ramach lokalnego systemu gospodarowania odpadami zorganizowanego przez Gminę Żnin, w zakresie w jakim Gmina Żnin posiada władztwo nad wskazaną kategorią odpadów, których rodzaje i szacunkowe ilości zostały wskazane w Rozdziale III Opisu przedmiotu zamówienia, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszego SWZ, zwany dalej: „OPZ”. Kompleksowa usługa zagospodarowania odpadów komunalnych będzie polegała na sukcesywnym: 1) przyjmowaniu odpadów komunalnych odbieranych bezpośrednio od właścicieli nieruchomości (w systemie „u źródła”), których rodzaje zostały wskazane w Rozdziale III ust. 3 OPZ we wskazanym i zapewnionym przez Wykonawcę miejscu / miejscach przyjmowania odpadów komunalnych od operatora odbioru odpadów komunalnych, w sposób zgodny z prawem oraz wymaganiami wynikającymi z dokumentów zamówienia, 2) przetworzeniu przyjętych odpadów komunalnych w procesach odzysku (R) i/lub unieszkodliwiania (D), we wskazanym i zapewnionym przez Wykonawcę miejscu przetwarzania odpadów komunalnych, w sposób zgodny z prawem oraz wymaganiami wynikającymi z dokumentów zamówienia, 3) realizacji obowiązków sprawozdawczo-informacyjnych, 4) realizacji obowiązków gwarantujących Zamawiającemu możliwości realizacji uprawnień kontrolno-weryfikacyjnych, 5) realizacji usług i obowiązków związanych z wyrażonymi powyżej w pkt 1) – 4) usługami - zwana dalej „usługą zagospodarowania odpadów komunalnych”. 2. Przedmiot zamówienia został opisany w: 1) Opisie przedmiotu zamówienia stanowiącym załącznik nr 1 do SWZ, dalej: „OPZ”, 2) Projektowanych postanowieniach umowy stanowiących załącznik nr 2 do SWZ, dalej: „PPU”, 3) Formularzu ofertowym stanowiącym załącznik nr 3 do SWZ, dalej: „formularz ofertowy”.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Prawo opcji zostało określone i sprecyzowane w §13 projektowanych postanowieniach umowy stanowiących załącznik nr 2 do SWZ.