2. Verfahren
Verfahren
Titel: Matkustajasilta- ja satamapalvelut matkustajasatamissa
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Helsingin Satama Oy:n matkustajasilta- ja satamapalvelut säännöllisen linjaliikenteen satamissa eli Katajanokan, Eteläsataman ja Länsisataman matkustajasatamissa. Tavoitteena on, että sopimuskausi alkaa 11.1.2027. Sopimus on voimassa kaksi (2) vuotta sopimuskauden alkamisesta laskettuna, tämän jälkeen sopimus jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. Hankintaan sisältyy optiona matkustajasilta- ja satamapalvelut Vuosaaren satamassa. Vuosaaren sataman palveluiden osalta sopimuskauden alkamisesta sovitaan erikseen, mikäli hankintayksikkö ottaa option käyttöön. Sopimus on voimassa kaksi (2) vuotta sopimuskauden alkamisesta laskettuna, tämän jälkeen sopimus jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. Hankinnan kohdetta on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnössä liitteineen.
Interne Kennung: 615720
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä on erityisalojen hankintalain 38 §:n mukainen neuvottelumenettely. Hankintamenettelyn alustava aikataulu on seuraava (aikataulu voi muuttua menettelyn kuluessa): - Osallistumispyynnön julkaisu 26.8.2026 - Osallistumishakemusten määräaika 11.9.2026 klo 12.00 - Alustava tarjouspyyntö menettelyyn valituille ehdokkaille 21.9.2026 - Alustavien tarjousten määräaika 7.10.2026 - Neuvottelut vko 43 - Lopullinen tarjouspyyntö tarjoajille 28.10.2026 - Lopullisten tarjousten määräaika 11.11.2026 - Hankintapäätös marras-joulukuussa 2026
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 63700000 Hilfstätigkeiten für den Land-, Schiffs- und Luftverkehr
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Hankintaan sisältyy optiona matkustajasilta- ja satamapalvelut Vuosaaren satamassa. Vuosaaren sataman palveluiden osalta sopimuskauden alkamisesta sovitaan erikseen, mikäli hankintayksikkö ottaa option käyttöön. Sopimus on voimassa kaksi (2) vuotta sopimuskauden alkamisesta laskettuna, tämän jälkeen sopimus jatkuu toistaiseksi voimassa olevana.