596093-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Straßenbauarbeiten – Servicii de proiectare și execuție a lucrărilor pentru: ACCES RUTIER COMPLEMENTAR DESCĂRCARE A3 COMARNIC
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare și execuție a lucrărilor pentru: ACCES RUTIER COMPLEMENTAR DESCĂRCARE A3 COMARNIC
Beschreibung: Investitia cuprinde Realizarea proiectului tehnic, detalii de executie, caiet de sarcini, liste de cantitati, documentatiile tehnice necesare in vederea obtinerii avizelor/ acordurilor/ autorizatiilor si asistenta tehnica din partea proiectantului pe toata durata contractului de executie lucrari si Executia lucrarilor, conform caietului de sarcini. Potrivit devizului general realizat in cadrul Studiului de Fezabilitate, valoarea estimata totală pentru proiectarea si executia lucrărilor este de 249.201.430,61 lei fara TVA formata din: A. Realizarea proiectului tehnic, detalii de executie, caiet de sarcini, liste de cantitati, documentatiile tehnice necesare in vederea obtinerii avizelor/ acordurilor/ autorizatiilor si asistenta tehnica din partea proiectantului pe toata durata contractului de executie lucrari cu o valoare estimata este de 8.262.820,38 lei fara TVA, formata din: Cap. 3.5.4. Documentatiile tehnice necesare in vederea obtinerii avizelor/acordurilor/autorizatiilor: 114.239,00 lei fara TVA; Cap. 3.5.5. Verificarea tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie: 41.000,00 lei fara TVA; Cap. 3.5.6. Proiect tehnic si detalii de executie: 6.573.714,63 lei fara TVA; Cap. 3.8.1. Asistenta tehnica din partea proiectantului: 1.533.866,75 lei fara TVA B. Executia lucrarilor pentru obiectivul de investitii cu o valoare estimata este de 240.938.610,23 lei fara TVA, formata din: Cap. 1.2. - Amenajarea terenului - 1.469.340,61 lei fata TVA Cap. 1.3. - Amenajari pentru protectia mediului si aducerea la starea initiala: 424.350,00 lei fara TVA; Cap. 1.4. -Cheltuieli pentru relocarea/protectia utilitatilor: 19.108.136,76 lei fara TVA; Cap. 4.1. -Constructii si instalatii: 219.123.821,05 lei fara TVA; Cap. 5.1. - Organizare de şantier: 812.961,81 lei fara TVA Valorile prezentate sunt orientative. La ofertare nu se va depas valoarea estimata totala de 249.201.430,61 lei fara TVA. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire pana in a 22-a zi inainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire în a 12-a zi inainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită.
Interne Kennung: 2842889/2022/30075
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233120 Straßenbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Traseul propus pentru drumul complementar are lungime totală de 5,845 km şi este alcătuit astfel: • Început traseu: km 0+000 (ieşire din DJ101R, prin stânga). • Final traseu: km 5+845 (intrare în DN1, km. 111+220 prin stânga). Traseul are 5,845 km şi se desfăşoară la vest de centrul oraşului Comarnic şi a Drumului Naţional 1. și în conformitate cu cele precizate în Caietul de Sarcini la capitolul 4.3. Proiectul tehnic va fi realizat în conformitate cu prevederile legale în vigoare, respectiv Hotărârea nr. 907/2016 privind etapele de elaborare şi conţinutul-cadru al documentaţiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/ proiectelor de investiţii finanţate din fonduri publice. Durata contractului este de 24 de luni. Autoritatea contractantă a planificat finalizarea serviciilor de proiectare în termen de 3 luni de la emiterea ordinului de începere a prestării serviciilor iar finalizarea execuției lucrărilor în termen de 21 de luni de la emiterea ordinului de începere a execuției lucrărilor
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen, 71356200 Technische Hilfe