596104-2026 - Wettbewerb
Schweden – Bauarbeiten – K0003.000 Prisma Malmö
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: K0003.000 Prisma Malmö
Beschreibung: Ny anläggningen kommer att omfatta en markplanerad yta om 95 000 kvm samt en bruttoarea om 7 600 kvadratmeter och rymma funktioner som administrationsbyggnad, stall, ridhus, garage, maskinhall och ändamålsenliga utomhusytor för ridbana, grus- och gräshagar samt parkering.
Interne Kennung: 4123/2026
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
596104-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – K0003.000 Prisma Malmö
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelK0003.000 Prisma Malmö
Intern identifierare4123/2026
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000